menu
CZ

Mediální hvězda KOKOZA aneb kde jsme se v roce 2012 objevili

Zaskočilo nás to, ale mile. V loňském roce se doslova roztrhl pytel s články a reportážemi o komunitních zahradách a kompostování ve městě, za většinou z nich stála právě KOKOZA. Rozhodli jsme se, že pro vás uděláme malou rekapitulaci, prostě dáme vše hezky na jedno místo.

Začalo to nevinně, ale rovnou v časopise RESPEKT, Lucie čtenářkám a čtenářům prozradila, jak se dá kompostovat respektive vermikompostovat i v činžovním bytě na Letné a ještě k tomu hrdě dodala, že chce, aby bylo kompostování sexy, v březnu tedy vyšel článek s názvem „Sexy humus“.

V zápětí přišel s podobným tématem Ekolist, kde celkem podrobně radíme lidem, na co se mají připravit, když chtějí začít s vermikompostováním. V článku „Když se o bioodpad starají žížaly“  se například dozvíte, jak žížaly ubytovat a jak je pohostit.

V dubnu, spolu s otevřením komunitní zahrady na Jižním Městě, za námi přišla poprvé i Česká televize. Živý vstup v den prvního setkání s budoucími městskými zahradníky odvysílalo Studio 24. Pár slov k našim plánům na zahradě jsme pronesli i do Radiožurnálu http://www.rozhlas.cz/zpravy/priroda/_zprava/1042305. V tištěných médiích se o novém trendu rozepsaly například Hospodářské noviny, ale i MF Dnes.

O několik měsíců později odvysílala Česká televize reportáž na téma Komunitní zahradničení, kde jsme spolu s Prazeleninou http://prazelenina.cz/ prezentováni jako první dvě zahrady v Praze. Kdo tyto zahrady neviděl, může si nastavit 14:28 minutu v pořadu Z metropole. Život v komunitní zahradě ještě jednou přilákal Radiožurnál.

Kromě pěstování ve městě nám jde hlavně o smysluplné využívání bioodpadu ve městě a pro náš záměr Kompostárny a zahrady jsme více jak rok hledali vhodné místo. Jedním z nich je i pozemek na Praze 11, o kterém jsme mimo jiné hovořili v pořadu Ekonomika +, kde jsme také poprvé představili naše fešáky, dřevěné vermikompostéry navržené designérem Martinem Žampachem. Kromě KOKOZY promluvili na téma kompostování Tomáš Hodek z Ekodomova a místostarostka Prahy 12, Eva Tylová.

Husarský kousek se nám podařil o prázdninách, kdy jsme se rozhodli uspořádat tiskovou konferenci na téma „Pěstování a kompostování ve městě je sexy!“, při které jsme dali větší prostor našemu novému produktu, již zmiňovaným dřevěným vermikompostérům. Do prvního zdravého fastfoodu Famagusta, který s námi začal kompostovat, přišlo přes 20 novinářů. Tentokrát nám okurková sezóna nahrála do karet a nebo! Kompostování je prostě TÉMA.

Tady je přehled hlavních zářezů, včetně povedené TV reportáže:

Kompostování ve městě umožní český výrobek a kalifornské žížaly

Vermikompostéry si hledají cestu do českých restaurací a kaváren

V České republice se objevil nový trend – kompostování v bytě

Kompostování: žížaly, design a úrodná půda

Tiskovka měla ale dlouhý dozvuk a po prázdninách se objevily další články v časopisech jako Appetit (září 2012), Blesk – Hobby (září 2012), Tina – Bydlíme (říjen 2012), Marianne – Venkov a styl (speciál zima 2012).

A jedna perlička na závěr, návod na výrobu samozavlažovací nádoby jsme prozradili rádiu Regina. Schválně, kdo by si podle našich slov dokázal jednu vyrobit!

Co dodat, máme z toho prostě velkou radost a věříme, že rok 2013 bude stejně mediálně nabitý jako ten loňský.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
18.03.2013

Už jste toho o pěstování a kompostování ve městě slyšeli hodně, ale stále vám chybí odvaha pustit se do toho taky? Máte balkon nebo kousek místa na střeše případně ve vnitrobloku? Rozhodli jste se letos rozjet vlastní ... Číst dál >

Veronika Makovská
31.01.2014

Aneb cesta je cíl...   Jak to všechno začalo Většinu svého života jsem žila spokojeně a nenápadně. Hlavně nijak nevyčnívat. Nic neřešit. Všem vyhovět. Až přišel náraz a prozření. A – životní zlom. Odkudsi ... Číst dál >