menu
CZ

Květnová komunitní zahrada na Jižním městě

Je květen a všechny záhonky se už začínají pěkně zelenat. Jahodníky na Sylvině záhonku vypadají jako z katalogu, Honzovi a Liborovi raší ředkvičky a velmi pěkně vypadají i kedlubny. V několika bedýnkách už rostou rajčata, ale několik prostorných bedýnek vyplněných kompostem je stále volných a čeká jako výzva na svého zahradníka. Stejně tak je možné využít samozavlažovací nádoby, které můžeme umístit na střechu kulturního centra a zajistit tak paprikám nebo rajčatům celodenní přísun plného slunce.

I zahrada žije hokejovým MS, zlomené držadlo hokejky posloužilo jako upozornění, že na kompostu se zabydlel nový přírůstek – rebarbora. Tato fascinující rostliny připomínající trochu lopuch je původem z Himaláje. Uvidíme, jak se jí bude dařit na Jižáku. Je to experiment, stejně tak se na klidné části kompostu chystáme zkusit pěstovat dýně.

        

V rohu zahrady jsme pod keři loni zkusmo zakopali pár cibulek medvědího česneku a letos nís překvapil. V těchto dnech právě kvete a tak zbývá už docela krátká doba, kdy se dají jeho vynikající listy sklízet.

       

Na společném bylinkovém záhonku bylo potřeba především zkrotit mátu. Ta nám tu jde opravdu pěkně, problém byl, že si pro sebe začala zabírat bez dovolení 🙂 další záhonky. Dřevěná prkýnka ji snad na chvíli udrží tam, kde ji chceme.  Po zimě jsme bohužel přišli o tymián.

Máme ještě volná místa pro nadšené zahradníky, máte-li chuť a zájem, ozvěte se Martinovi na hrubando@seznam.cz.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
25.09.2014

„Léto končí, ale to nevadí, jedeme na výlet! Těším se, až budu poznávat Berlín," řekla si naše Jana a vyrazila na výlet. Co všechno v Berlíně poznala? Třeba komunitní zahradu Himmelbeet. Berlín je městem, které láká a ... Číst dál >

Veronika Makovská
17.03.2015

Příběhy z Jardin de Cocagne Jak pokračuje moje stáž v Jardin de Cocagne de la Haute Borne? Dostali jsme se do poloviny letního semestru a naše snaha najít zahradníky, kteří prošli touto sociální službou, se zdá být ... Číst dál >