menu
CZ

Květnová komunitní zahrada na Jižním městě

Je květen a všechny záhonky se už začínají pěkně zelenat. Jahodníky na Sylvině záhonku vypadají jako z katalogu, Honzovi a Liborovi raší ředkvičky a velmi pěkně vypadají i kedlubny. V několika bedýnkách už rostou rajčata, ale několik prostorných bedýnek vyplněných kompostem je stále volných a čeká jako výzva na svého zahradníka. Stejně tak je možné využít samozavlažovací nádoby, které můžeme umístit na střechu kulturního centra a zajistit tak paprikám nebo rajčatům celodenní přísun plného slunce.

I zahrada žije hokejovým MS, zlomené držadlo hokejky posloužilo jako upozornění, že na kompostu se zabydlel nový přírůstek – rebarbora. Tato fascinující rostliny připomínající trochu lopuch je původem z Himaláje. Uvidíme, jak se jí bude dařit na Jižáku. Je to experiment, stejně tak se na klidné části kompostu chystáme zkusit pěstovat dýně.

        

V rohu zahrady jsme pod keři loni zkusmo zakopali pár cibulek medvědího česneku a letos nís překvapil. V těchto dnech právě kvete a tak zbývá už docela krátká doba, kdy se dají jeho vynikající listy sklízet.

       

Na společném bylinkovém záhonku bylo potřeba především zkrotit mátu. Ta nám tu jde opravdu pěkně, problém byl, že si pro sebe začala zabírat bez dovolení 🙂 další záhonky. Dřevěná prkýnka ji snad na chvíli udrží tam, kde ji chceme.  Po zimě jsme bohužel přišli o tymián.

Máme ještě volná místa pro nadšené zahradníky, máte-li chuť a zájem, ozvěte se Martinovi na hrubando@seznam.cz.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Soňa Valčíková
11.06.2018

Slovo "seed bomby" může na první dojem znít poněkud agresivně, ale skrývá v sobě mírumilovnou permakulturní myšlenku japonského filozofa a ekofarmáře Masanobu Fukuoka, která krásně zapadá do konceptu nového smýšlení ... Číst dál >

Veronika Makovská
01.08.2014

Máte doma vermikompostér, který používáte alespoň jeden rok? Objevili jste za ten čas kromě kouzelné proměny bioodpadu v kompost také nějakou tu "mušku"? Chcete spolu s námi hledat ideální podobu vermikompostéru, který ... Číst dál >