menu
CZ

Komunitní zahradičení frčí i na Slovensku

Komunitní a městské zahrady frčí i na Slovensku, přesvědčila jsem se o tom na vlastní kůži minulou středu, kdy jsem si udělala krátký výlet do Bratislavy. Nejenom, že jsem měla možnost být hostem rozhlasového pořadu Živé město Jany Amrózové a Maji Hriešik na Radiu FM, ale využila jsem i příležitosti a setkala jsem se s autory projektu Vnutroblok.

Manželé Michal a Sandra žili více než rok v Holandsku a odtud si přivezli inspiraci, kterou zhmotnili v podobě komunitní zahrady na Sasinkovej, ulici ve Starém Městě v Bratislavě. Zahradu založili na soukromém pozemku a celý koncept je mobilní, vybavena je díky partnerům a sponzorům a lidé z okolí mohou pěstovat v jednom z třieti boxů zadarmo. O zahradu je velký zájem, všechny boxy jsou už zamluvené. V některých už se čile pěstuje, které ale stále čekají na osazení. Na pozemku je i krásný foliovník a malé pařeniště, vodu na pozemek budou pravidelně dodávat místní hasiči po domluvě s městem. V době, kdy jsem se zahradě byla podívat přišli zalévat dvě rodiny.

Cestou ze zahrady na nádraží jsem si koupila časopis Nota bene, který si shodou okolností zrovna v tomto týdnu vybral  jako téma komunitní zahrady a v článku zmiňje další slovenské projekty na Slovensku a také v Týždni vyšel článek.  Vnutroblok v těchto dnech bojuje o podporu a 8000 EUR, diky kterým by v Bratislavě mohlo příští rok vzniknout více podobných míst. Další informace se dozvíte v parádním videu.

Mobilné záhrady from Vnutroblok on Vimeo.

Všichni spříznění majitelé slovenských telefonních čísel mohou hlasovat a to až třemi hlasy webu programu SPPpoločněNadácie SPP a EkoFondu. Ukažte spolu se Sandrou a Michalem, že komunitní zahrady mají ve městech šanci!

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
10.10.2014

Spojené státy zažívají v posledním desetiletí velký návrat k lokálnímu způsobu života ve všech jeho ohledech. I když se tato cesta k udržitelnější budoucnosti nestala ještě úplným mainstreamem, jsou tyto změny velmi ... Číst dál >

Veronika Makovská
30.10.2013

V rámci projektu Komunitní zahrada: bezpečné místo pro trénink a pracovní začlenění osob se zkušeností s duševním onemocněním, který realizujeme ve spolupráci s parterskou organizací Green Doors, o. s. hledáme pracovního ... Číst dál >