menu
CZ

Čas rajčat se blíží a vietnamská bedýnka bují

Pokud červencová vedra něčemu na naší komunitní zahradě svědčí, jsou to rajčata, papriky a dýně. Ty doslova bují před očima, v bedýnkách už se nalévají první plody balkonových rajčat i speciálních odrůd Black Cherry, Ciliegino di Pachino a Indigo Rose. Díky všem, kdo chodí zalévat:)

 

Jedna bedýnka, v níž pěstujeme, je letos věnována exotice. A daří se nečekaně dobře.

Vietmanský koriandr (Persicaria odorata, Rau Ram) je pikantnější variantou klasického koriandru, vlhkomilná rostlina je domovem v jihovýchodní Asii. Je součástí místních jídel, třeba polévky “laksa”, osvěží polévku, nudle i saláty.

 

Perila křovitá (Perilla frutescens) vypadá trochu jako kopřiva, však také patří do čeledi hluchavkovitých. Díky své specifické kořenité chuti jsou listy skvělou přílohou ke grilovanému masu (v některých vietnamských bistrech jí dávají k oblébenému bůčku bun cha). Uvádí se, že perila odpuzuje nevítaný hmyz a naopak přitahuje motýly, takže se hodí ke společnému pěstování s rajčaty. Užívání perily může pomoci alergikům snížit alergickou reakci organismu na venkovní podněty.

 

Thajská bazalka (Ocimum basilicum) Druh bazalky z jihovýchodní Asie, má jemnější chuť a je součástí mnoha místních jídel, mimo jiné i základné zelené a červené “curry” pasty.
Jedlá chryzantéma (Chrysanthemum coronarium) Mladé výhonky a listy se hodí do salátů, Číňané využívají i květy a z kořenů vaří čaj proti bolesti hlavy.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Soňa Houžvová
30.04.2020

První květnový týden patří každoročně oslavám kompostování. Ano, i kompost má svůj svátek, dokonce sedmidenní. Mezinárodní týden kompostování letos slaví své 25. výročí, a proto si zaslouží o to větší pozornost. Téma ... Číst dál >

Veronika Makovská
15.04.2013

Pěstování a kompostování ve městě nás baví a chceme se s Vámi o naši radost podělit. Na našich workshopech se dozvíte praktické informace, jak začít a už tento víkend se můžete přijít podívat, jak by to u vás na balkoně nebo ... Číst dál >