menu
CZ

Huertos en Barcelona

Většina z vás zamíří do Barcelony pravděpodobně pro skvělou kombinaci města a moře, architektury a dobrého jídla a samozřejmě nesmím zapomenout na slunce téměř po celý rok. Mě do katalánské metropole přivedla souhra několika okolností a hlavně zvědavost a chuť prozkoumat místní komunitní a městské zahrady. V Barceloně jsem během neopakovatelných cyklo vyjížděk  viděla stavební proluky, polorozbořené domy a nevyužité plochy, není se tedy čemu divit, že často tyto prostory vezmou místní do vlastních rukou a promění je v prosperující zahradu a to často přímo v centru města, například nedaleko turisty tak oblíbené Sagrada Familia.

Intenzivně jsem během svého pobytu v Barceloně propátrala také vody místního internetu a objevila desítky dalších zahrad, které často zakládají jak aktivní místní lidé, tak město Barcelona. Vyměnila jsem si e-maily a zkušenosti s Hernanim z projekturefarmthe city, který stál u zrodu komunitní zahrady v Tarragoně a nyní chystají další v Barceloně, vyrazila jsem se podívat i na prostor, kde by jejich zahrada měla na začátku roku začít růst. Osobně jsem mluvila s zakladateli nebo provozovateli tří komunitních zahrad a další zahrady jsem si prohlédla alespoň přes plot, většina otevírá jedenkrát týdně. V době, kdy jsem do Barcelony vyrazila já, probíhala La Merce, několikadenní slavnosti města Barcelona spojené se státním svátkem, který nečekaně ctí i alternativci z řad provozovatelů zahrad. Otevírací dobu městských zahrad se zase dozvíte až přímo na místě a často bez uvedení konkrétního času, i to je Barcelona:).

Podívejte se zatím na miniochutnávku fotek z mého výletu a v následujících týdnech se můžete těšit na reportáž ze squaterské zahrady a sociálního centra Can Masdeu, lokální Hort del Forat nedaleko metra Jaume, podobně laděnou Hort Fort Pienc . Přidám i informace o městských zahradách, které spravuje samotné město Barcelona, je jich desítka a město v nich vytváří v možnosti pro místní seniory, alespoň přes plot jsem si prohlédla zahradu nedaleko Olympijského stadionu na Montjuic.

Také se ptáte, co stojí za tak častým výskytem městských a komunitních zahrad ve Španělsku, resp. v Barceloně? Zásadní faktory jsou podle mne teplé podnebí, které umožňuje pěstovat po celý rok, squaterská tradice, aktivní život ve veřejném prostoru  a inovativní správa města. O tom všem si povíme v dalších článích.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
29.01.2018

Todmorden jsem navštívila začátkem srpna. Přivítal mne prudký liják, pro Anglii nic nevšedního. Je to město s 50tisíci obyvateli obklopené lesy a z mého pohledu pro Anglii typickou pohádkovou krajinou. Na druhý den jsem měla ... Číst dál >

Veronika Makovská
20.01.2015

V posledním příspěvku jsem psal o tom, jak se indiánské komunity snaží zlepšit svoje zdraví propagací zahradničení a aktivního způsobu života. Jedním z dalších projektů, které se týkají indiánských tradic a udržitelnějšího ... Číst dál >