menu
CZ

Kompostování na komunitních zahradách

Kam s organickými zbytky v Praze? No přece na komunitní kompost! V roce 2016 jsme díky projektu Kompostování na komunitních zahradách, který byl podpořen Ministerstvem životního prostředí (MŽP), pomohli 5 pražským komunitním zahradám (KZ) postavit či revitalizovat komunitní kompostér. Jak to na jednotlivých místech dopadlo?

KZ Vnitroblok Mečislavova, Praha 4

Mečislavce jsme umístili tzv. Bodrý kompostér, který s láskou a pečlivostí vyrábí zahradníci se zkušeností z duševním onemocněním z integrační dílny Kokozy. Tříkomorový kompostér z palet je klasika, která dlouho vydrží. Mečislavka je přístupná veřejnosti ve dne, v noci, tak neváhejte vzít své slupky a přispějte tak vzniku kvalitního hnojiva. Kromě kompostování sem můžete v letních měsících zajít na jógu či si zahrát šachy.

IMG_0229

KZ Kuchyňka, Praha 8

Kuchyňce mají s kompostováním velké zkušenosti. Jak říká jeden ze zakladatelů zahrady Honza Valeška, kompostu zde mají nedostatek a není divu – tato zahrada se nachází v bývalé zahrádkářské kolonii a její rozloha je opravdu obrovská. Abychom umožnili se do kompostování zapojit více lidem z okolí, postavili jsme tu jednokomorový kompostér z palet přímo u cesty, který je spojkou mezi sídliště a autobusovou zastávkou. Do plotu jsme vystřihli praktické okénko, kterým bioodpad můžete ládovat pohodlně z chodníčku.

KZ Kuchynka

KZ ZEBRA, Praha 4

Další ze skrytých oáz našeho hlavního města se nachází, jak i název zahrady ZElený BRAník napovídá, v Braníku. Vícekomorový kompost tady už měli, ale v neaktivním stavu. Společnými silami s místní převážně dámskou akční jednotkou jsme se pustily do revitalizace kompostu, který jsme celý přeházely a současně prosely a sklidily část zralého kompostu. V nedaleké kavárně, jsme uspořádali přednášku, jak Třídit BIO a kompostovat ve městě.

KZ Zebra

KZ Výletná

Kdo by to byl čekal, že na Letné, kolem tenisového hřiště v areálu sportovně společenského centra Výletná, bude komunitní zahrádka. Aby měli místní zahradníci, kam odkládat organické zbytky z údržby svých záhonků, vybudovali jsme zde společně s místní komunitou dvoukomorový kompostér z palet. Zahrada je otevřená 24/7 a kdokoliv sem může nosit bioodpad.

KZ Vyletna

KZ Konšelská, Praha 8

Komunitní zahrada Konšelská se nachází ve vnitrobloku hloučku bytových domů v Libni. Dvoukomorový kompostér zde postavil jeden z místních šikovných sousedů. Přání však bylo poradit, jak kompostovat správně, aby se z kompostu nestalo jen úložiště posekané trávy. Se zahradníky z integrační dílny Kokozy jsme stávající kompost přeházeli, čímž jsme dodali základní potřebu každého kompostu – kyslík. Provzdušnění kompost pěkně načechrá a aktivuje mikroorganismy k jejich aktivitě rozkládání organického materiálu. Na zahradě proběhla také přednáška a disuze se sousedy, jak správně třídit bio a kompostovat.

Každé z kompostovacích míst od nás dostalo také informační tabuli, díky které už všichni vědí, co do kompostu patří a nepatří.

IMG_0226                                  Logo_MZP Cropped

Poděkování za milou spolupráci patří všem komunitním zahradám a Ministerstvu životního prostředí za podporu při realizaci toho projektu.

 

 

 

 

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
15.05.2020

Prvním mistrem kompostářem, se kterým jsme se v Paříži setkali, byl Jean-Jacques Fasquel a jeho Jardin Santerre v sídlištní zástavbě 12. obvodu. Netušila jsem, že když se vydám hledat jeden z jeho tipů, komunitní kompostér ... Číst dál >

Veronika Makovská
01.08.2014

Máte doma vermikompostér, který používáte alespoň jeden rok? Objevili jste za ten čas kromě kouzelné proměny bioodpadu v kompost také nějakou tu "mušku"? Chcete spolu s námi hledat ideální podobu vermikompostéru, který ... Číst dál >