menu
CZ

Newsletter říjen 2018

zizaly 1

Vyzýváme mušky k ústupu

Kompostujete a novými členy vaší domácnosti se kromě žížal staly i mušky? Ať už jsou to smutnice, octomilky nebo koutule, pojďte s námi otestovat parazitické hlístice od firmy Biocont Laboratory. Tyto mikroorganismy čichem vyhledávají larvy mušek, které zahubí, a ještě namnoží svůj likvidační pluk, dokud nevymýtí všechny.

A kdyby vám to bylo málo, další rady najdete v našem článku Lesk a bída octomilek.

urbalive

Spoustu užitečných tipů, jak úspěšně vermikompostovat, najdete v tomto rozhovoru s naší kompostovací konzultantkou Soňou. Za video děkujeme Zachraň jídlo, kteří za námi přišli do Komunitní zahrady Vidimova. A jestli vás zajímá naše kompostovací poradna, čtěte dál.

Online kompostovací poradna

Vaše dotazy milujeme. Abychom mohli ještě efektivněji reagovat, rozhodli jsme se tuto službu pojmenovat a rozhlásit po celé Praze. Jsme připraveni vám odpovědět i na ty nejzáludnější kompostovací dotazy. Pokud vaše odpovědi nenajdete mezi vermikompostovacími FAQ ani v blogovém článku Kompost = hromada, která má pravidla, napište nám na info@kokoza.cz.

Soňa Valčíková – Kompostovací konzultantka

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.58„Můj první vermikompostér jsem si přinesla z workshopu Kokozy. Od té doby zvesela třídím organické zbytky i v bytě a sklízím žížalí čaj a kompost. Vždy mě zajímala cesta odpadů a jejich recyklace, ale dnes už vím, že nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne. Když jednou na hodině waste managementu byla řeč o možnostech zpracování a využití organických zbytků, kompostování pro mě byla jasná volba! Při studiu jsem odjela do Indonésie, kde mají odpadu vážně kopec, a svoji diplomku jsem věnovala kompostovacím toaletám na ostrově Sumba. Na kompostování mě baví, že je to vlastně jednoduchý, přirozený a tisíce let známý proces, na který jsme jen zapomněli. Role kompostu je nedoceněná a pro půdu nesmírně důležitá. Dnes se v Kokoze s láskou starám o vše, co se týká třídění a kompostování organických zbytků.“

zizaly 1

Výzva pro jihomoravské

Máme parťáka na vybudování komunitní zahrady na jihu Moravy, ideálně v Břeclavi a okolí. Tak hledáme všechny pěstování, kompostování a komunity chtivé, kteří mají nápad na pozemek či střechu, kterou společně osázíme a necháme rozkvést i sousedskými vztahy. Víte o někom? Tak pište na info@kokoza.cz.

Přírůstky na e-shopu

  • Což takhle osázet si samozavlažovací truhlík podzimními bylinkami jako je šalvěj nebo mateřídouška?
  • Chcete se dozvědět, jak chutně a vtipně zrecyklovat zbytky v kuchyni a vařit bezezbytkově? Mrkněte na novou kuchařku od Jitky Rákosníkové.
  • S podzimem začínáme myslet na ptáčky, kteří v zimě obtížně hledají potravu, a pořizujeme jim na balkon nebo zahradu krmítko. Proč ne zrovna tohle, vyrobené v Čechách?

krmitko

Autorem článku je Veronika

Podobné články

Každou sezónu nám v Kokoze vyrostou nové projekty. Letošní sezónu jsme se radovali z exkurzí pro studenty druhých stupňů základních škol a gymnázií. Díky podpoře MHMP mohlo proběhnout skoro dvacet návštěv na komunitních ... Číst dál >

Veronika Makovská
20.10.2013

Většina z vás zamíří do Barcelony pravděpodobně pro skvělou kombinaci města a moře, architektury a dobrého jídla a samozřejmě nesmím zapomenout na slunce téměř po celý rok. Mě do katalánské metropole přivedla souhra několika ... Číst dál >