menu
CZ

Jak komunitně zahradničíme a co se nám podařilo společně vypěstovat

Městské komunitní zahradničení táhne čím dál více. Pro obyvatele metropolí jsou tyto zahrady místem produkce vlastních potravin, radosti z pěstování a také možností pravidelného sousedského setkávání. Z pohledu městské samosprávy je to pak i ideální opatření v rámci adaptace na změny klimatu, oživení městského prostoru, podpora komunitního kompostování a biodiverzity. 

Díky XII. ročník Víkendu otevřených zahrad ve dnech 12. – 13. 6. 2021 jste mohli nahlédnout i do řady komunitních zahrad, kterým jsme pomohli vyrůst. Akci pořádal Průvodce parkem, o.s. ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu, o.s. a Národním památkovým ústavem. Máme radost, že se do akce zapojilo 15 komunitních zahrad jako KC a KZ Kotlaska, ÉČKO komunita & zahrada nebo Komunitní zahrada Paletka, kterým pomohla Kokoza vyrůst. Připojili se také spřátelené zahrady jako Metrofarm, Komunitní zahrada Kuchyňka, Kompot nebo Pastvina.

Kde vyrůstají nové komunitní zahrady?

Zájem o budování komunitních zahrad pochází nejen napřímo od městských obyvatel, ale také firem, pro které je společenská odpovědnost důležitou hodnotou. Ve dnech 16. a také 17. června 2021 se otevírají nové komunitní zahrady na přilehlých pozemcích prodejen Kaufland v Praze, konkrétně na Vypichu a v Kobylisích. Unikátní prostory nově vzniklé komunitě nabídnou možnost bezplatného pěstování ve vyvýšených záhonech a budou zde umístěny také kompostéry pro třídění rostlinného bioodpadu. 

Komunitní zahrady ožívají i v Brně. Na pozemku Nové Zbrojovky v Brně – Židenicích developera CPI Property Group vznikne nová komunitní zahrada. Kokoza zde konzultuje proces tvorby zahrady, organizuje sousedská setkání a pomáhá s komunikací zahrady široké veřejnosti. Na této zahradě je unikátní, že firma poskytuje pozemek, vodní nádrž na zalévání a desky na výrobu záhonů. Stavba samotné komunitní zahrady je už na komunitě, která se zahrady ujme. Již nyní se do realizace zapojují nejen jednotlivci, ale také firmy sídlící v okolí jako například start-up Kiwi.com.

Komunitní zahrada na Vypichu u Kauflandu je již plně obsazena, zahrada Malý klín v Kobylisích hlásí ještě posledních pár volných záhonů. Zájemci mohou vyplnit jednoduchý dotazník. Stejně tak je v běhu dotazník pro zájemce o zapojení se do zahrady Nová Zbrojovka v Brně, první setkání proběhne 22. června 2021. Nemáte ani jednu ze zahrad v sousedství? Podívejte se na mapu komunitních zahrad a kompostérů Mapko.cz, kde je registrováno na 120 zahrad po celé České republice.

Autorem článku je Denisa

Podobné články
Denisa Lešková
14.02.2019

“Vytváříme hodnotu a přátelství z kuchyňského odpadu”. Tak zněl titulek rozhovoru s Tomášem a Eliškou Bramborovými v jednom australském rádiu, a přestože v češtině zní trochu kostrbatě, těžko jde jejich snažení popsat líp. ... Číst dál >

Veronika Makovská
31.03.2014

Pomoc, potřebujeme více záhonků! Sluníčko a příjemná teplota přilákala na úvodní nedělní setkání v komunitní zahradě na Jižáku spoustu natěšených zahradníků. Bylo jich asi nejvíc v celé naší historii, a tak jsme ryli nové ... Číst dál >