menu
CZ

SVJ kompostuje s Kokozou, díl druhý

Třetina obyvatel bytových domů ve městech má k dispozici vnitroblok nebo dvorek, který je často nevyužitý. Přitom právě tyto prostory nabízí vhodné zázemí pro pěstování a kompostování. Díky podpoře Magistrátu hl. města Prahy jsme od září 2020 spustili pokračující projekt SVJ kompostuje II., jehož cílem je motivovat obyvatele bytových domů v Praze, aby třídili organické zbytky a kompostovali lokálně ve vnitroblocích vlastního bydliště.

Výhody sousedského kompostování ve vnitrobloku jsou ekologické (předcházení vzniku odpadu, snížení objemu odpadu ve směsném komunálním odpadu, méně skleníkových plynů, získávání přírodního hnojiva pro půdu, uzavřený cyklus jídla), ekonomické (snížení nákladů na svoz odpadů) a sociální (posílení vazeb a společných hodnot komunity sousedů, setkávání v příjemném prostředí vnitrobloku), které dohromady přispívají ke zvýšení kvality života obyvatel.

Jaký je náš cíl?

Projekt SVJ kompostuje II. přímo navazuje na předchozí projekty, ve kterých jsme nabídli městské kompostéry pro pražské bytové domy za zvýhodněnou cenu. K tomu bylo zajištěno proškolení samotných správců kompostu a také ostatních uživatelů, kteří kompostéry budou využívat.

Nyní se více soustředíme na správné nastavení procesu třídění a zpracování organického odpadu, definování hlavních překážek a vytvoření ukázkových příkladů správné praxe. 

Jak se do projektu můžete zapojit?

Vyplňte náš dotazník

Jak už bylo řečeno v předchozích odstavcích, nyní se soustředíme především na získání nových podnětů. Zajímá nás, jak lidé ve městech kompostují, a především pak vaše zkušenosti, pozitivní i ty negativní. Vaše zpětná vazba nám pomůže získat podněty do dalších projektů, aby měly co největší dopad.

Prosíme proto o vyplnění dotazníku, kterému stačí věnovat pár minut.

Získejte zahradní kompostér za zvýhodněnou cenu

Stejně jako minulý rok, i nyní vám nabízíme další městské kompostéry pro bytové domy za zvýhodněnou cenu v podobě tzv. balíčků. Pomůžeme vám vybrat to nejvhodnější kompostovací řešení přesně pro váš dům, vše vám nainstalujeme, vyrobíme praktické informační cedule ke kompostéru, zaškolíme vás do tajů kompostování a namotivujeme vaše sousedy.

Do realizace projektu, péče, výroby a instalace kompostérů budou zapojeni zaměstnanci integrační dílny KOKOZA, o.p.s., tedy lidé, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním.

Jaké kompostéry jsou k dispozici?

  • V Kokoze vždy doporučujeme uzavíratelný tříkomorový kompostér, které vyrábí naše integrační dílna ze smrkového dřeva speciálně pro městské prostředí tak, aby byl chráněn proti vniknutí hlodavců. Máme i variantu se dvěma komorami a materiál může být smrk, nebo trvanlivější modřín.
    Cena: 20 750,- (nedotovaná cena balíčku je 30 750,-)
  • Bodrý kompostér dvoukomorový je také vyroben ze smrkového dřeva naší integrační dílnou a je nadčasovým řešením pro každou zahradu i vnitroblok. Cena: 7 590,- (nedotovaná cena balíčku je 14 550,-)

Zvolte si kompostér podle velikosti a materiálu, který vám vyhovuje. Kompletní nabídku kompostérů najdete na našem e-shopu. Vybírat můžete z kategorie otočných a dřevěných zahradních kompostérů.

Kompostéry ve zvýhodněných balíčcích máme v tomto projektu pouze tři, takže kdo dřív přijde, ten dřív kompostuje!

  • Přijedeme vám překopat váš kompostér

Aby vám kompostování u vás v domě fungovalo správně, tak vám k tomu nabízíme službu “Péče o kompost”, která zahrnuje překopání vašeho kompostu a případný závoz dřevní štěpky pro správné fungování kompostovacího procesu. 

Cena za překopání kompostu je 3 850 Kč

Detail k samotné službě najdete na našem eshopu.

Na závěr

Projekt běží až do konce roku 2021, takže se na nás určitě neváhejte obrátit. Budeme se snažit vám co nejvíce vyjít vstříc, abychom vaše komunitní kompostování maximálně podpořili. Kompostováním ve městě se zabýváme už několik let, proto rádi předáváme naše zkušenosti a know how. Kromě kompostérů nabízíme i pravidelnou péči o váš vnitroblok nebo založení komunitní zahrady .

Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na andrea@kokoza.cz nebo na info@kokoza.cz

Autorem článku je Andrea

Podobné články
Veronika Makovská
13.11.2017

Berlínskou komunitní zahradu Prinzessinnengärten najdete u stanice metra Moritzplatz, kde už od roku 2009 podporuje místní biodiverzitu, je ukázkovým místem pro městské pěstování i včelaření, pro setkávání, odpočinek, ... Číst dál >

Veronika Makovská
24.06.2017

Pokračujeme v prozkoumávání komunitních zahrad, míst pro setkávání, pěstování, kompostování i vzdělávání. Na žižkovské komunitní zahradě Krejcárek jsme to všechno našli. A ještě něco navíc. Ve venkovní kuchyni tu totiž ... Číst dál >