menu
CZ

Praha 3 kompostuje!

MČ Praha 3 a společensky prospěšný podnik Kokoza, o.p.s. se rozhodli společně podpořit třídění bioodpadu a kompostování, a proto s ohledem na reakce obyvatel vybrali 5 míst, kam se v průběhu září a října 2020 umístilo 5 pilotních komunitních kompostérů. Jen za první 3 měsíce projektu lidé vytřídili přes 2 tuny bioodpadu, které by jinak skončily ve směsném komunálním odpadu.

Může se to zdát jako malá věc, ale opak je pravdou. Kompostováním předcházíme vzniku odpadu, který už nebude muset hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně. Naše slupky nejsou odpad, ale cenná surovina, kterou můžeme přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit jej do půdy.

 

Kde komunitní kompostéry najdete

Ke dni 11. 1. 2021 se nám přihlásilo 278 zájemců o kompostování. Aktivně se zapojilo 204 domácností v 5 lokacích:

 

1) Žerotínova ul. – pod stromy u plotu MŠ Roháčova, Roháčova 535/38A

Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 5. 10. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníku – zájemců o kompostování v této lokalitě.

Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, přizveme vás ke kompostování. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání. 

 

2) sídliště Jarov – Buková ul., v blízkosti trafostanice 

Kompostér jsme instalovali 16. 10. 2020. Zde aktuálně evidujeme 25 kompostujících domácností. Pokud máte zájem o kompostování, tak se nám neváhejte ozvat na info@kokoza.cz či na tel. 774 433 159. 

 

3) sídliště Chmelnice – mezi ulicemi Na Vrcholu a K Lučinám, v blízkosti dětského hřiště

Kompostér jsme instalovali 19. 10. 2020. V této lokalitě se přihlásilo 22 domácností se zájmem kompostovat a další kompostáři jsou vítáni. V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na info@kokoza.cz či na tel. 774 433 159.

 

4) Koněvova ul. –  za policejní stanicí, Koněvova 2743/103

Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 30. 9. 2020. Aktuálně zde kompostuje 50 domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníku – zájemců o kompostování v této lokalitě.

Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, přizveme vás ke kompostování. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání.

 

5) vnitroblok Radhošťská – pod stromem u plotu v jižní části vnitrobloku

Křest kompostéru a setkání proběhlo 29. 9. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníku – zájemců o kompostování v této lokalitě.

Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, přizveme vás ke kompostování. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání.

Instalace kompostérů

Na přelomu září a října 2020 proběhly instalace kompostérů, na které se podíleli zaměstnanci integrační dílny Kokozy.

 

Chcete se zapojit?

Pokud máte chuť třídit bioodpad a využívat některý z kompostérů, neváhejte nám o tom dát vědět na info@kokoza.cz nebo rovnou volejte na tel: 774 433 159. Budeme také rádi, když nám vyplníte tento dotazník, abychom měli lepší přehled o kompostovacích zvycích. Současně se můžete přihlásit i osobně na prvních setkáních, která proběhnou u každého kompostéru spolu s jeho instalací. Zapojeným kompostářům sdělíme přástupový kód k danému kompostéru.

 

Správce kompostu

Správce kompostu je zodpovědná osoba z dané lokality, která bude dohlížet, aby vše kolem kompostování dobře klapalo. Kokoza je mu vždy na blízku. Co přesně tato respektovaná funkce obnáší, najdete v blogovém článku Co znamená být správcem kompostu

 

Kapacita kompostéru

Zatím ještě máme pro zájemce o kompostování volná místa, přesto kompostéry mají svou omezenou kapacitu. Pokud by nevyšlo na všechny, tak se prosím nezlobte. Jedná se o pilotní projekt a pokud bude vše dobře fungovat, mohly by se tyto příklady dobré praxe do budoucna množit. Aktuálně hlásíme stop stav v lokaci Radhošťská, Koněvova a Žerotínova, kde si vás rádi přidáme na seznam náhradníků. 

 

Děkujeme a těšíme se na vás!

 

Kokoza, o.p.s. a MČ Praha 3

 

Kokoza_logo_mail

 

Projekt „SVJ kompostuje!“ podporuje Magistrát hlavního města Prahy.