menu
CZ

Seed bomba: hoď, čekej a sklízej!

Seed bomba je kouzelná kulička vyrobená z jílu, kompostu a vybrané směsi semínek. Tato výživná munice je základní výbavou každého zahradníka i zahradnice pro nemilosrdný guerilla gardening.

seed bomb Veru seed bomb Veru

Seed bomby koulíme v rámci naší integrační dílny od dob, co je Kokoza Kokozou. Ověřený recept jsme získali od hnutí Slow Food Youth Network Prague , které oficiálně vychází z mezinárodního hnutí Slow Food a potažmo Slow Food Youth Network (SFYN). S nápadem přišla Anička Grosmanová, která o seed bombách poprvé slyšela od SFYN v Kanadě. Díky těmto nadšencům byla první veřejná výroba seed bomb v Čechách zdokumentována a dochovalo se pěkné video:

Zdroj: Slow Food Youth Network Prague, 2014

Dnes koulíme už téměř  se zavřenýma očima s takovou přesností, že ani váhu bychom nepotřebovali. A co že z toho vyroste? Používáme semínka jedlých bylin a rostlin jako např. kopr, mák, slunečnice, měsíček a další. Tuhle organickou nálož pro vás ládujeme do tubusů, aby vám dělala radost. Pořídit si je můžete tady.

bomba

Autorem původního designu tubusů a sloganu „Hoď, čekej, sklízej!“ je neznámý hrdina Jakub Hoffman.

seed bomb Veru seed bomb Veru

V březnu jsme se semínky vyrazili do pražské Lucerny, kde jsme v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět podnikli workshop na výrobu seed bomb. A byla to bomba!

_MG_2965 _MG_2988

Více než třicet diváků se po filmu Ohrožená semínka přišlo umazat od hlíny. Byla to týmová práce – jeden váží kompost, druhý míchá jíl, třetí sype semínka a pak už všichni válejí poctivé kuličky.

_MG_2993 _MG_2939

Důležitá rada na závěr. Čerstvě vyrobené seed bomby je potřeba nechat pořádně vyschnout, aby předčasně nevyklíčily. Jen co se venku oteplí, stačí seed bombu lehce navlhčit nebo spoléhat na jarní deštík, hodit a čekat až vám zamává rostlinka.

_MG_2982 _MG_3009

Za fotky z workshopu děkujeme fotografovi Benjamin Peguero.

Také si říkáte, kdo s tímto nápadem přišel? Tvůrce myšlenky semenné koule byl japonský filosof a ekologický farmář, Masanobu Fukuoka (1913 – 2008), který propagoval přírodní farmaření, bezorebné obdělávání půdy a nechemické hnojení. Fukuoka tvrdil, že „nejvyšší forma zemědělství je nedělat vůbec nic“. Obalování semínek jílem chránilo semena před ptáky, hlodavci a silným deštěm. Navíc odpadávala nutnost zahradu orat. Jak Fukuoka moudře mluví o líném zemědělství a rozhazuje seed bomby můžete shlédnout v krátkém dokumentu Revoluce jednoho stébla slámy. Jeho stejnojmenná kniha se stala slavnou po celém širém světě.

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
25.09.2014

„Léto končí, ale to nevadí, jedeme na výlet! Těším se, až budu poznávat Berlín," řekla si naše Jana a vyrazila na výlet. Co všechno v Berlíně poznala? Třeba komunitní zahradu Himmelbeet. Berlín je městem, které láká a ... Číst dál >

Radka Pokorná
30.10.2020

Na zanedbaném polním pozemku v soukromém vlastnictví na pískovcové výspě nad místními rybníky nejprve začali zahradníci pást koně, aby pozemek nenechali ležet ladem. Hnůj a rostlinný materiál kompostovali a připravili ... Číst dál >