Lidé v Kokoze - budují zelená města a pěstují komunitu.

Lidé v Kokoze

Lucie Matoušková Lankašová

Založila jsem tu divočinu

Svou pozornost věnuji strategickému rozvoji celé organizace. Rozvíjím kulturu sebeřízení a je pro mne důležité, aby každý v týmu měl svou roli, která respektuje jeho silné stránky a kompetence. Hlídám, abychom dobře sledovali dopad naší činnosti a podílím se na přípravě konkrétních projektů nebo zakázek.

Radka Pokorná

Řídím a pěstuji Kokozu

Mými celoživotními tématy jsou udržitelnost, městské pěstování a budování značek, které mají smysl a tvoří reálný pozitivní dopad. A tak jsem se naprosto přirozeně dostala i ke Kokoze, kterou teď šlechtím a hledám možnosti, jak zvyšovat společenský dopad i za podpory firemních partnerů. A jestli vás zajímá pěstování na balkoně, koukněte na ten můj Balkon nejen k nakousnutí.

Anička Černá

Pěstuji komunitu

Do komunitní zahrady Vidimova na Praze 11 jsem se coby její členka zamilovala až po uši. Konečně jsem zde objevila tu svou oázu klidu a pohody, která mi na panelákovém sídlišti tak chyběla. Proto jsem se v září 2016 stala novou a nadšenou posilou týmu Kokozy a čtyři roky koordinovala Vidimku. Ze zkušeností zde získaných podporuji nadále vznik a rozvoj dalších komunitních zahrad po ČR, starám se o stážisty v Kokoze a Blaho celého týmu.

Dana Česká

Sklízím vaše otázky a podněty

Kokoza pro mě není jenom příjemná práce, ale i životní styl. Díky ní mám nejzelenější balkon v okolí, na kterém pěstuji třeba rajčata a bylinky. Taky by mě dřív nenapadlo, že můžu bioodpad nosit na nejbližší komunitní zahradu a ještě mě to bude těšit. A přesně to se díky Kokoze děje. V Kokoze sklízím vaše otázky, pomáhám pečovat o e-shop a střežím dopad.

Míša Dudáčková

Pomáhám městům rozkvést

michaelad@kokoza.cz, +420 723 894 029

Kokozu jsem poprvé poznala, když jsem hledala informace k založení komunitní zahrady. Nakonec z toho vznikla zahrada Mečislavka v Nuslích, ze které později vyklíčil i místní spolek Probuďme Nusle, podporující životní prostředí a rozvoj sousedských vztahů. Na mojí práci v Kokoze i v našem nuselském spolku mě baví hlavně parta lidí stejného smýšlení, která mě obklopuje.

Monika Kloboučková

Sázím faktury, hlídám finance a pečuji o granty

monika@kokoza.cz, +420 725 709 709

Do Kokozy jsem nastoupila v roce 2016 jako studentka na Vysoké škole ekonomické. Komunitní zahrady pro mě byly španělská vesnice a pojem vermikompostování jsem slyšela poprvé. Dnes už vlastním svůj zelený vermikompostér v jesenickém bytě. Kokoza mi pomáhá růst a stále mám příležitost učit se nové věci. Nyní mám pod palcem administrativu, pečuji o finance i granty a sázím v Excelu.

Jana Kožnarová

Vyživuji kořínky

V Kokoze jsem čerstvě zakořenila se začínajícím jarem 2017 jako lektorka exkurzí do komunitních zahrad pro školní skupiny. Další rok jsme společně s učiteli a jejich žáky na škole pilotně zasadili uzavřený cyklus jídla. A protože se ukázalo, že to funguje, klíčí teď pod mýma rukama „Příručka pro pedagogy“ jako praktická inspirace do všech škol.

Denisa Lešková

Pěstuji vztahy a kultivuji značku

Mám radost, když mohu být jednou nohou za stolem a druhou v terénu. Když dosah a lajky nejsou jediným měřítkem výsledků. Raduji se z týmové práce a vzájemného rozvoje. Nápadů, projektů, nás samotných. V Kokoze propojuji své zkušenosti ze studií a praxe v marketingové komunikaci, nových médiích i v sociální pedagogice.

Háňa Matušková

Naslouchám a motivuji

V Kokoze pracuji jako sociální pracovnice. Mým úkolem je doprovázet lidi, kteří mají zkušenost s duševním onemocněním, naším programem. Společně pro ně vytváříme pracovní příležitosti a snažíme se je podporovat a motivovat.

Teru Menclová

Šlechtím sociální sítě a fotím

Po několika letech práce na volné noze mi začal chybět milý pracovní kolektiv a také nějaký projekt, který by měl přesah a dlouhodobě mě naplňoval. V Kokoze jsem našla oba tyto aspekty. Mým úkolem je šlechtit sociální sítě, pěstovat komunitu a vytvářet atraktivní zelený obsah. Ať už v podobě fotografií či videa.

Kristýna Mrkvičková

Řeším výzvy kompostování

Během studia environmentálního inženýrství jsem si uvědomila, že se chci věnovat jednodušším a přírodě blízkým procesům. A tehdy jsem objevila kompostování – jednoduchý a levný způsob, jak přeměnit odpad v poklad. V Kokoze se starám o to, aby všechny naše komposty byly zdravé, silné a kvalitní. Hledám řešení i na ty nejzapeklitější otázky, propojuji odborníky s veřejností a také jsem součástí našeho hvězdného Rocket týmu.

Helena Nehasilová

Pečuji o akce a workshopy

Do Kokozy mě přitáhla chuť po smysluplné práci, zájem o udržitelný styl života a nadšení pro zelená města. Život a budoucnost naší planety mi není lhostejný a tak byla Kokoza jasná volba. V Kokoze pečuji o akce jako workshopy, festivaly, konference a vzdělávací programy.

Tereza Nehasilová

Pěstuji zelenější město

Kokoza mi umožnila věnovat se tomu, co mě vždy těšilo – alternativní péči o soukromé i veřejné zahrady, městskému pěstování v souladu s permakulturními principy a kompostování. V Kokoze mám na starosti chod naší zahradnicko-truhlářské dílny a dohlížím na to, abychom za sebou nechávali dobře odvedenou práci a co nejmenší ekologickou stopu.

Martin Hruška

Asistuji partičce v dílně​

martinh@kokoza.cz

Michal Plundra

Konzultuji pěstování

Mé profesní působení má široký záběr, podobně jako koníčky. Jsem vystudovaný zahradník na Střední odborné škole zahradnické v Mělníku. Dále jsem studoval Zemědělskou univerzitu na Suchdole obor zahradnictví a zakončil studium oborem ekologie tamtéž. To se ve mně skloubilo a aktuálně se bavím především přírodě blízkým přístupem k zahradničení, permakulturou, bylinkařením a vzděláváním v těchto směrech.

Jakub Přéma Podlaha

Trousím vermikompostéry

Po létech programování jsem zjistil, že jsem na tu práci moc neposedný. Nedostatek komunikace s lidmi, přebytek sezení na zadku a vášeň pro kompostování, to byla výbušná směs. Proto jsem začal trousit vermikompostéry, kudy chodím. A pokračuju v tom i v Kokoze, kde na workshopech pomáhám lidem vyrobit a zabydlet svůj první vermík.

Michaela Rendulová

Hrabu se v e-shopu

Jsem ekologický nadšenec a moje láska ke všemu, čím můžeme alespoň trochu ulehčit zemi a snížit množství odpadu, který po nás zbude, mě přivedla do Kokozy. Svět e-commerce je moje zahrádka a pod mýma rukama roste portfolio produktů na kokozím e-shopu. Starám se o to, aby pěstování a kompostování ve městech bylo díky výběru produktů atraktivní a lehce přístupné všem.

Ondřej Rynda

Zahradničím v první linii

V Kokoze pracuji jako zahradník, který se stará o realizace dřevěných vyvýšených záhonů spolu s partou pomocných zahradníků. Moje základna je komunitní zahrada Kuchyňka, pracuji také pro spolek prosazující zodpovědné chování k potravinám, zemědělství a půdě – AMPI. Vše jsou to strategicky a společensky důležité organizace, které hledají nové cesty.

Andrea Šustrová

Učím lidi a firmy kompostovat

Do Kokozy jsem přišla díky vermikompostéru, který jsme si pořídili domů. Došlo mi, že kompostování a pěstování do města patří, i když jsem na to jako holka z vesnice trošku zapomněla. V Kokoze se soustředím na kompostování ve firmách a gastroprovozech, se kterými hledáme vhodná řešení do udržitelných projektů a provozoven. Setkávám se také s veřejností, a to při lektorování našich workshopů.

Soňa Houžvová

Kompostuji zvesela

Soňa se věnuje bioodpadům a jejich zpracování. Cesta odpadů ji vždycky zajímala, až se na České zemědělské univerzitě zaměřila na kompostování, které úzce souvisí s kvalitou půdy a pěstováním. Dnes má radost z toho, že může navrhovat nejrůznější kompostovací řešení pro jednotlivce, firmy, školy, městské části a další instituce.

Martin Cink

Asistuji partičce v dílně

martinc@kokoza.cz

Vyrůstal jsem na zahradě obehnané dřevem a od doby, co pamatuji, trávím volný čas se svými skautskými sestrami a bratry v přírodě. Zalíbení v hoblování prken a touha sázet a pečovat o přírodu mě přivedla do Kokozy, kde spolu s ostatními v dílně vyrábím vyvýšené záhony či kompostéry nebo provádím jejich realizace v terénu.

Integrační dílna

Viktor Patrman

Vyrábím v dílně a zahradničím

Čím dál radši trávím čas s nářadím v ruce v přítomnosti kytek, zeminy, dřeva a jiné. Někdy zdá se býti až posláním kultivovat prostředí a dodávat potřebné pro lepší žití v kontaktu s přírodou a materiálem. K tomu cítit se o něco lépe po zdařeném pracovním dni s kolegy je kombinací toho, co mne naplňuje.

Roman Sommer

Vyrábím v dílně a zahradničím

V Kokoze si připadám jako v ráji. Tato práce hladí mou duši. To, co děláme má velký smysl a potřebu. Moc mě práce v Kokoze baví. Je povznášející vidět šťastné lidi a děti díky našim záhonům plným krásných kytiček nebo zdravé zeleniny bez chemie.

Michal Horejsek

Vyrábím v dílně a zahradničím

Můj největší koníček je muzika – koncerty, festivaly, ne mainstream, ale punk, tekno, reggae, ska. Rád čtu fantasy literaturu a časopisy Svět na dlani, Epochu, Enigmu apod., kde je hodně článků o historii. Práce v Kokoze mě baví, nejvíc venku.

Karel Jakoubek

Vyrábím v dílně a zahradničím

Rád se toulám přírodou a trávím v ní co nejvíc času. Práce v Kokoze je pro mě smysluplná kombinace bytí ve fajn kolektivu a pracovní seberealizace. Baví mě fyzická práce na zahradě a péče o rostliny.

Miluše Kynclová

Vyrábím v dílně a zahradničím

Práce v dílně je pestrá, různě náročná. Je to práce, která je opravdu vidět a má význam. Do budoucna bych chtěla zůstat u Kokozy se současným pracovním úvazkem a pracovat s „partičkou“, ale zároveň být nápomocná lidem v kanceláři.

Jiří Lerch

Vyrábím v dílně a zahradničím

Práce v Kokoze mě baví, neboť má vyšší smysl a je pro dobro všech (tedy každá práce je samozřejmě v něčem dobrá). Kokoza mi vyhovuje co do sociálních kontaktů. Máme skvělou partičku a terapeuty. Taky radši dělám rukama, aby si hlava odpočinula.
„Padl na mě oblak žalu při vzpomínce na žížalu.“

Jaroslav Smíšek

Vyrábím v dílně a zahradničím

Vyrostl jsem na statku, a tak mám vztah k přírodě i zvířatům. Rád se procházím po lese. Práce v Kokoze mě baví, jsem tu spokojený.

Ondra Švejda

Vyrábím v dílně a zahradničím

Na Kokoze se mi líbí, že lidé, kteří zde pracují, mají pochopení a jsou kolegiální. Můžu zde uplatnit svoje schopnosti, jsem rád, že můžu dělat práci, která mě baví. Zaměřuji se hlavně na práci se dřevem a výrobu vyvýšených záhonů.

Sází ve správní a dozorčí radě

Kristina Regalová

Zakladatelka a předsedkyně správní rady

Do Kokozy jsem se s Lucií pustila poté, co jsem procestovala Nový Zéland a řekla si, že se chci věnovat naplno věcem, které mě baví. Na Kokoze mě nejvíce baví možnost ovlivňovat život ve městě a přispět k tomu, aby byl hravější a zelenější. Momentálně mě zaměstnává také můj syn Antonín.

Lenka Hnidáková

Členka správní rady

Splnila jsem si sen a po práci v oblasti PR a marketingu se můj koníček – sociální média – stal i mou prací. Vyrostla jsem na malé vesnici, ale žiju v Praze a občas se mi opravdu stýská. Díky Kokoze mám pocit, že se daří přenést aspoň malou část domova do města. Momentálně jsem na mateřské a abych se nenudila, pomáhám manželovi s provozováním zdravého fastfoodu Famagusta a peču domácí cupcakes.

Tereza Kvítková

Členka správní rady

Od malička mi proudí v žilách zelená krev, vždy mě to táhlo k přírodě, rostlinám, zahradám. Po studiu zahradnictví a zahradní a krajinářské architektury se tvorbě zahrad i práci s květinami věnuji naplno. Před třemi lety jsem s kolegou založila ateliér zahradní tvorby. S částí Kokozy se znám od deseti let, jejich myšlenky znám tedy od úplného počátku, Kokoza se mi líbí, fandím jí a chci ji dále podporovat.

Jan Richtr

Člen správní rady

Krajinný plánovač a zahradník na volné noze. Předtím vedl Kancelář krajiny a zelené infrastruktury na IPR Praha, kde se zabýval především modrozelenou infrastrukturou, adaptací Prahy na klimatickou změnu. Je absolventem Fulbrightova stipendia na katedře krajinářské architektury State University of NY. Momentálně se jako zahradník stará o areál IPR a CAMP a je spoluautorem podcastu Křoví.

Petr Vítek

Předseda dozorčí rady

Jsem jedním ze zakladatelů Hub Praha, kde Kokoza našla podporu v začátcích, a proto je moje působení ve správní radě naprosto bez diskuze. Mám radost, když se daří dobré věci dobrým lidem. Mám radost i z ohromných maličkostí a rád se směju. Mám rád tabulky, Radiohead, pohyb, jednoduchost a pochybování.

Pomohli nám vyrůst

Gabriela Bártová
Roman Bojko
Jan Hečko
Jana Jaklová
Liběna Kubalíková
Johana Kuličová
Veronika Makovská
Martin Melichar
Míša Nosková
Honza Páv
Tomáš Pavlíček
Petr Plíva
Jakub Reichl
Lenka Selicharová
Miloš Parolek