menu
CZ

Slavíme 25. ročník Mezinárodního týdne kompostování

První květnový týden patří každoročně oslavám kompostování. Ano, i kompost má svůj svátek, dokonce sedmidenní. Mezinárodní týden kompostování letos slaví své 25. výročí, a proto si zaslouží o to větší pozornost. Téma letošního ročníku je opravdu výstižné a založeno na skutečném příběhu: Soil loves compost. Půda miluje kompost.

Originální plakáty vznikají pro každý ročník v rámci soutěže o nejlepší plakát. Letos byl ze stovek návrhů od grafických designérů vybrán Magnus Kallas z Londýna. 

Co je Mezinárodní týden kompostování?

International Compost Awareness Week (ICAW), jak se v angličtině akce oficiálně nazývá, bychom mohli doslova přeložit jako „Mezinárodní týden povědomí o kompostu“. Jde o největší vzdělávací iniciativu v oblasti kompostování. Cílem akce je zvýšit povědomí veřejnosti o výhodách kompostování a používání kompostu. 

Proč je kompost tak důležitý?

  • Zlepšuje kvalitu půdy (dodává jí živiny) 
  • Ovlivňuje kvalitu a zdraví vypěstovaných plodin
  • Pomáhá zadržovat vodu v půdě a krajině
  • Chrání rostliny před chorobami
  • Snižuje používání chemických hnojiv a pesticidů
  • Kompostováním organických zbytků předcházíme vzniku emisí metanu ze skládek
  • Mírní negativní dopady klimatických změn a přispívá k ochraně životního prostředí

V praxi se tento týden hemží nejrůznějšími akcemi, workshopy a přednáškami o kompostování a nechybí ani propagace na sociálních sítích. I sdílení vašich znalostí o kompostu s rodinou, přáteli nebo sousedy se počítá.

Jak vznikl mezinárodní týden kompostování?

Mezinárodní týden kompostování má své kořeny v Kanadě, kde vznikl díky Compost Council of Canada (Rada pro kompost), a poprvé se slavil v roce 1995. Dále se rozšiřoval díky jednotlivcům, firmám, obcím, školám a organizacím, které pořádají události a aktivity během prvního květnového týdne. Mezinárodním organizátorem je americká organizace Composting Council Research & Education Foundation (CCREF), která vybízí k zapojení parťáků z celého světa. 

Loňský vítězný plakát.

Kdo za ním stojí u nás?

S Kokozou jsme cítili jako naši povinnost tuto akci přinést do českých luhů a hájů, a tak jsme už druhým rokem v kontaktu s organizátorkou akce Beth Simone, a dalšími zapojenými organizacemi. Když jsme se o akci bavili v rámci naší kompostovací pracovní skupiny, stejné nadšení jako my cítili všichni. Mezi propagátory Mezinárodního týdne kompostování patří také další organizace, instituce a firmy, které mají kompost ve svém srdci: Arnika, Ekodomov, Envirostyl, Florium, Hnutí DUHA, Impact Hub Praha, JRD či Petr Plíva za Výzkumný ústav zemědělské techniky. Pomoc s osvětou této akce potvrdili i dlouhodobí parťáci Kokozy jako jsou např. Městská část Praha 4, Kaufland a SKANSKA.

Chcete se také přidat? 

Rádi byste se zapojili a šířili kompostování? Pak nám neváhejte napsat na info@kokoza.cz. Ať už jste jednotlivec, organizace, firma, škola nebo komunitní zahrada, rádi vás připíšeme na seznam aktivních propagátorů této akce. I jedna zmínka na vašich sociálních sítích celé věci prospěje. Inspirovat se nebo sdílet informace můžete ze sociálních sítí Kokozy.

#ZijuKompostyl #mezinarodnitydenkompostovani #kokoza

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
15.09.2014

Žijeme ve světě, kde moc nad potravinami (naší základní potřebou) má stále užší skupinka lidí, která sleduje své vlastní zájmy. Jídlo, které nám nabízejí, má stále méně chuti i klesající výživovou hodnotu, je infikované, ... Číst dál >

Denisa Lešková
17.04.2019

Příprava na pěstování, to jsou semínka a sazeničky. Na začátku dubna jsme znovu navštívili žáky na prvním stupni ZŠ Angel v rámci projektu Uzavřený cyklus jídla do škol - tentokrát jsme se vrhli na sázení.  Nejdříve jsme ... Číst dál >