menu
CZ

Slavíme 25. ročník Mezinárodního týdne kompostování

První květnový týden patří každoročně oslavám kompostování. Ano, i kompost má svůj svátek, dokonce sedmidenní. Mezinárodní týden kompostování letos slaví své 25. výročí, a proto si zaslouží o to větší pozornost. Téma letošního ročníku je opravdu výstižné a založeno na skutečném příběhu: Soil loves compost. Půda miluje kompost.

Originální plakáty vznikají pro každý ročník v rámci soutěže o nejlepší plakát. Letos byl ze stovek návrhů od grafických designérů vybrán Magnus Kallas z Londýna. 

Co je Mezinárodní týden kompostování?

International Compost Awareness Week (ICAW), jak se v angličtině akce oficiálně nazývá, bychom mohli doslova přeložit jako „Mezinárodní týden povědomí o kompostu“. Jde o největší vzdělávací iniciativu v oblasti kompostování. Cílem akce je zvýšit povědomí veřejnosti o výhodách kompostování a používání kompostu. 

Proč je kompost tak důležitý?

  • Zlepšuje kvalitu půdy (dodává jí živiny) 
  • Ovlivňuje kvalitu a zdraví vypěstovaných plodin
  • Pomáhá zadržovat vodu v půdě a krajině
  • Chrání rostliny před chorobami
  • Snižuje používání chemických hnojiv a pesticidů
  • Kompostováním organických zbytků předcházíme vzniku emisí metanu ze skládek
  • Mírní negativní dopady klimatických změn a přispívá k ochraně životního prostředí

V praxi se tento týden hemží nejrůznějšími akcemi, workshopy a přednáškami o kompostování a nechybí ani propagace na sociálních sítích. I sdílení vašich znalostí o kompostu s rodinou, přáteli nebo sousedy se počítá.

Jak vznikl mezinárodní týden kompostování?

Mezinárodní týden kompostování má své kořeny v Kanadě, kde vznikl díky Compost Council of Canada (Rada pro kompost), a poprvé se slavil v roce 1995. Dále se rozšiřoval díky jednotlivcům, firmám, obcím, školám a organizacím, které pořádají události a aktivity během prvního květnového týdne. Mezinárodním organizátorem je americká organizace Composting Council Research & Education Foundation (CCREF), která vybízí k zapojení parťáků z celého světa. 

Loňský vítězný plakát.

Kdo za ním stojí u nás?

S Kokozou jsme cítili jako naši povinnost tuto akci přinést do českých luhů a hájů, a tak jsme už druhým rokem v kontaktu s organizátorkou akce Beth Simone, a dalšími zapojenými organizacemi. Když jsme se o akci bavili v rámci naší kompostovací pracovní skupiny, stejné nadšení jako my cítili všichni. Mezi propagátory Mezinárodního týdne kompostování patří také další organizace, instituce a firmy, které mají kompost ve svém srdci: Arnika, Ekodomov, Envirostyl, Florium, Hnutí DUHA, Impact Hub Praha, JRD či Petr Plíva za Výzkumný ústav zemědělské techniky. Pomoc s osvětou této akce potvrdili i dlouhodobí parťáci Kokozy jako jsou např. Městská část Praha 4, Kaufland a SKANSKA.

Chcete se také přidat? 

Rádi byste se zapojili a šířili kompostování? Pak nám neváhejte napsat na info@kokoza.cz. Ať už jste jednotlivec, organizace, firma, škola nebo komunitní zahrada, rádi vás připíšeme na seznam aktivních propagátorů této akce. I jedna zmínka na vašich sociálních sítích celé věci prospěje. Inspirovat se nebo sdílet informace můžete ze sociálních sítí Kokozy.

#ZijuKompostyl #mezinarodnitydenkompostovani #kokoza

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Denisa Lešková
05.11.2019

Před koncem školního roku se na ZŠ Angel v rámci projektu Uzavřený cyklus jídla do škol konala zahradní slavnost. Všichni učitelé, žáci i jejich rodiče si tak mohli prohlédnout výstupy, které děti vytvořily v uplynulých ... Číst dál >

Radka Pokorná
15.12.2020

Během roku 2020 jsme poskytli desítky hodin konzultací, které prorůstaly tématem komunitních zahrad a městského pěstování. Radostí je, že současná společenská situace přispívá k touze obyvatel měst pěstovat a ... Číst dál >