6 důvodů, proč by Pražané měli třídit bioodpad

Svoz bioodpadu je pohodlné řešení, jak třídit bioodpad v bytě, aniž byste potřebovali zahradu, vermikompostér nebo Bokashi. Je skvělé, že v Praze funguje systém svozu bioodpadu, což zvyšuje kvalitu prostředí, ve kterém žijeme, a jsme tak zase blíže standardům západních zemí. 

Bioodpad tvoří významnou část našeho odpadkového koše.

 

Už dříve jsme psali o svozu bioodpadu v Praze a o tom, jak postupovat, když byste chtěli zajistit svoz bioodpadu i pro bytový dům, kde žijete. Stačí najít shodu na pořízení svozu bioodpadu s majitelem domu či sousedy. A aby té shody bylo dosaženo, tady máte 6 důvodů, proč byste tuto službu měli alespoň zkusit (svoz se dá kdykoliv zrušit). 

 

Proč je dobré využívat svoz bioodpadu?

1. Bioodpad tvoří významnou část našeho odpadkového koše

Bioodpad může tvořit 40-60 % směsného komunálního odpadu, a proto má smysl se mu věnovat. Když jej nevytřídíme, putuje bioodpad na skládku, kde může způsobit vznik skleníkových plynů či nebezpečných výluhů. Ve spalovně bude zase přirozeně vlhký až vodný bioodpad vyžadovat více energie na to, aby shořel.

 

2. Bioodpad je cenná surovina, ne odpad

Je velká škoda, aby bioodpad končil na skládce či ve spalovně, když je to hodnotný materiál, ze kterého můžeme vyrábět kvalitní kompost, tedy organické hnojivo pro obohacení půdy. Vytříděný bioodpad je svážen do kompostáren v Praze a ve Středočeském kraji, kde se zpracuje a kompost se následně používá pro kultivaci městských parků a zeleně.

 

3. Frekvenci svozu a velikost nádoby si zvolíte sami

Služba svozu bioodpadu je mnohem flexibilnější než dříve a vy si můžete zvolit, jestli chcete svoz celoroční či sezónní. Současně si vybíráte velikost nádoby ze dvou variant (120 l nebo 240 l) a ze tří frekvencí svozu (1× týdně, 2× týdně, 1× za 2 týdny).

 

4. Finanční úspora

Jak se říká „Peníze jsou až na prvním místě“ a každého bude zajímat, kolik to bude stát. První dobrá zpráva je, že Magistrát hlavního města Prahy nastavil nižší cenu za svoz bioodpadu o 50 % oproti cenám svozové firmy Pražské služby pro rok 2019 (zbytek nákladů hradí město). Druhou výhodou je snížení objemu směsného komunálního odpadu, s čímž souvisí i snížení počtu nádob na směsný komunální odpad, a tedy úspora původních nákladů.

Obr. Tabulka s cenami Portálu ŽP MHMP.5. Tuto službu využívá už více než 12 000 Pražanů 

Není třeba se bát nějakých experimentů či zápachu. Tuhle službu v roce 2018 využívalo již 12 000 pražských domácností a firem. Chcete důkaz místo slibů? Klidně nám napište na poradime@kokoza.cz a naši kolegové se rádi podělí o své osobní zkušenosti.6. Legislativa motivuje ke třídění bioodpadu

Podle pražského Magistrátu, který svoz bioodpadu zaštiťuje, je svoz bioodpadu pro vlastníky nemovitostí volitelný, tedy nepovinný. Přesto doporučujeme tuto možnost alespoň vyzkoušet, protože brzy bude muset každý najít způsob, jak zhodnotit bioodpad ze své domácnosti. Bioodpad patří mezi využitelné a recyklovatelné odpady, a na ty se zaměřují Evropské cíle recyklace komunálních odpadů. Proto se jím bude legislativa zabývat víc a víc. Bioodpad by se měl od roku 2025 zcela přestat skládkovat a měl by být maximálně využit. Za nás „značka ideál“ vracet bioodpad v podobě kompostu zpět do půdy.

Blogerka Kitchenette v rámci naší kampaně Žiju kompostyl.

 

Zdroje, aneb jedna slupka povídala:

Tento článek vznikl v rámci projektu SVJ kompostuje!, který byl podpořen Magistrátem hl. města Prahy.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků