Jak zabydlujeme vermikompostéry

vermikompostér Urbalive

Od roku 2018 nabízíme na e-shopu Kokozy český vermikompostér Urbalive také v žížalami zabydlené variantě. Rozhodli jsme se tak ušetřit čas a usnadnit práci těm, kteří nechtějí žížaly „barterovat“ přes žížalí mapu mapko.cz, anebo hledat jejich prodejce. Takhle můžete udělat ráznou změnu vašich návyků a začít kompostovat ze dne na den. S přípravou těchto vermikompostérů pomáhá integrační dílna Kokozy, ve které pracují lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Zajímá vás, jak vermikompostéry zabydlujeme a co od nich můžete čekat? Tak čtěte dál. 

Žížalami zabydlený vermikompostér Urbalive.

 

Vybalení vermikompostérů 

Vermikompostéry Urbalive k nám do Pražské tržnice přijíždějí z Vysočiny od našeho parťáka, firmy Plastia. S paletou plnou vermikompostérů si naši kolegové z integrační dílny hravě poradí. Jako konvoj mravenců snášejí jeden balík za druhým do suterénu haly H40, kde máme aktuálně zázemí. Pak přichází na řadu naše Miluška se svým asistenčním psem Adélkou, která rozbaluje krabice a z vermikompostérů sundavá ochranné obaly. Teď jsou připraveny k zabydlení. 

Zásilka vermikompostérů Urbalive připravená k uskladnění.

 

Příprava podestýlky 

Na podestýlku se nám osvědčily již použité papírové tašky. Skvěle do vermikompostéru padnou. Získáváme je poptávkou mezi kolegy z Kokozy nebo také od rodin z Komunitní zahrady Vidimova. Tyhle tašky rozstřihneme napůl, čímž získáme podložku hned do dvou vermikompostérů. Na tuto papírovou výstelku přidáme vrstvu kartonových nudliček. Ty vytváříme z ruliček od toaletního papíru, které jsme získali v rámci „ruličkové výzvy“ v roce 2019 a někteří sběrači nám stále  své ruličky nosí. Ruličky se během dlouhých zimních večerů skartují na skartovačce (za její půjčování děkujeme Samovi z haly H40). Kartonové ruličky pomohou dotvořit pohodlnou „postýlku“ pro žížaly, ve které budou stavět svá obydlí. I podestýlky s láskou připravuje Miluška.

Podestýlka z nudliček ze skartovaných ruliček a staré tašky od nákupu.

 

Péče o žížaly 

V pozadí všeho je každodenní péče o naše žížalí hospodářství. Žížaly druhu Eisenia Andrei, známé pod označením „kalifornské“, hýčkáme v několika vermikompostérech Urbalive, které současně slouží jako ukázkové vermikompostéry na akcích a workshopech. Dále u nás žížaly bydlí ve vermikompostéru Vermi-PRO, což je nejstarší model, který Kokoza před lety vyvinula ještě ve dřevě. Využíváme také víceobjemový vermikompostér Florium. Další žížaly přebývají v ukázkovém vermikompostéru z upcyklovaných kbelíků a některé máme jen tak v boxu či jiné nádobě. Čas od času musíme žížaly přiobjednat od spřátelených chovatelů a doplnit stavy. V plánu je samozřejmě naše žížalí kapacity zvětšovat. Žížaly je potřeba pravidelně krmit, hlídat v jejich domcích vlhkost a chránit je před zanesením mušek. 

Vermikompostér Florium – hotel, ve kterém žížaly vyrůstají.

 

Ubytování žížal 

Kde jsou ty časy, kdy jsme se zabydlováním vermikompostérů začínali a každý z týmu Kokozy byl takovým žížalím pěstounem a žížaly doma vypiplával, než přišla objednávka. Třeba naše Monča měla žížaly v pokojíčku plánovaném pro miminko. Následně si pak zákazník přijel k dotyčnému domů a celý vermikompostér si převzal. Klikatou cestou optimalizace procesů jsme dospěli ke způsobu, který se nám osvědčil a je efektivní. Dnes žížaly do vermikompostéru ubytováváme obvykle až v den expedice/předání. Do té doby jsou v našich zdrojových vermikompostérech. V rukavicích nabíráme žížaly i s kompostem a vkládáme do středu připravené podestýlky. Snažíme se zajistit 50-100 ks jedinců včetně kokonů.

Počet žížal by se měl během 2-3 měsíců zdvojnásobit. Žížalí čaj si budete moci stočit zhruba po 2 měsících, někdy si dává na čas a objeví se i po půl roce. Péče o vermikompostér chce dávku trpělivosti, chuti do přijetí nových zvířecích mazlíčků a zájmu o tento malý mikrosvět plný života.

 

Extra násada žížal v případě „erroru“ pro naše zákazníky

Stát se může cokoliv. Pokud máte pocit, že žížaly nejsou dostatečně aktivní, nemnoží se, je jich málo, žížalí ekosystém se nevyvíjí nebo vám žížaly zahynuly, ozvěte se nám. Rádi to s vámi probereme a domluvíme se na předání extra násady žížal. 

Násadu žížal nabíráme v rukavicích.

 

Něco navíc: balíček SOS piliny + brožura o vermikompostování 

Do každého vermikompostéru přidáváme pytlík s pilinami, které vznikají při výrobě v naší integrační dílně. Piliny mají skvělé absorpční a desinfekční účinky, a proto se hodí na balancování vlhkosti ve vermikompostéru. Navíc kompostu dodávají pěknou strukturu. Současně se hodí na „emergency“ situace v momentě, když se objeví mušky. Zde doporučujeme pilinovou terapii, tzn. v rukavicích zlehka zapravit piliny do kompostu a současně zasypat celou plochu 1 cm vysokou vrstvou pilin. Omezí se tak muškám možnost vstupu do kompostu a klást tam vajíčka. Do každého vermikompostéru přidáváme také naši nejnovější brožuru o vermikompostování z roku 2019, ve které najdete užitečná moudra o této metodě.

Plakát je součástí nové brožury, kterou přibalujeme k vermikompostéru.

 

Finalizace objednávky a šup k vám

Jakmile je zabydleno a zkontrolováno, že v balíčku jsou všechny potřebné položky, jsme připraveni vermikompostér předat nebo odeslat. Při osobním předání vám rádi dáme ještě krátký „brief“, jak v prvních dnech postupovat. 

 

Kompostovací poradna pro vás

Kdykoliv jsme tu pro vás na žížalí lince 774 433 159 nebo na emailové adrese poradime@kokoza.cz. Neváhejte se nám ozvat, ať už potřebujete probrat cokoliv ohledně kompostování a bioodpadu. 

 

Tento článek vznikl v rámci projektu „Třídit BIO je normální“, který je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků