Vermikompostér Subpod je podzemní truhla s pokladem

Kompostujte v podzemí na zahradě nebo terase! Ne náhodou se vermikompostér Subpod podobá truhle s pokladem. Vhodíte do ní vaše slupky z kuchyně a voilá, máte poklad. Tedy kompost. Ten je pro vaši zahradu cennější než zlato a drahokamy. Dodává půdě živiny a pomalu se uvolňující organické látky tolik potřebné pro zdravý růst rostlin. A kdo je ten zázračný alchymista, který dokáže měnit bioodpad v kompost? Není jeden, ale jsou jich tisíce. Ano, jsou to vám dobře známé žížaly a jejich pomocníci aerobní mikroorganismy.

Pojďme nový typ vermikompostéru Subpod společně řádně prověřit.

Proč právě Subpod?

Subpod slouží jako domeček pro tisíce žížal s tím rozdílem, že se mohou skrze otvory vydávat na výlety. Proto se nebojte, když po založení Subpodu žížaly zmizí. Pravděpodobně se jen vydaly na průzkum okolí, než se bioodpad trochu rozloží za pomoci okem neviditelných mikroorganismů. Poté se zase vrátí.

A kde jsou žížaly, tam je i kyslík. Přestože je Subpod zapuštěný v zemi, má dostatek ventilačních otvorů pro hladký průběh aerobního kompostování. Samozřejmě bez zápachu.

Navíc je Subpod opravdu pevný. Skoro jako skála. A když ho umístíte do vyvýšeného záhonu, stává se z něj i dokonalé sedátko. Můžete se pak nerušeně kochat krásou vaší zahrady, přečíst si knížku (třeba tuhle) nebo si v klidu zameditovat.

Subpod jako lavička
Subpod ve vyvýšeném záhonu poslouží jako pohodlná lavička, když si chcete na chvíli odpočinout.

Jak a čím žížaly krmit?

Co se týče výběru jídla, žížaly jsou víceméně veganky. Milují rostlinný bioodpad. Tedy až na výjimky. Aromatickou zeleninu a ovoce, jako je zázvor, citron, chilli papričky nebo česnek, doporučujeme přidávat jen v malém množství. Žijeme v České republice a stejně jako my, ani naše žížaly nejsou na ostrá kořeněná jídla moc zvyklá.

Oproti veganům si ale žížaly pochutnají i na dalších specialitách. Jsou to například rozdrcené vaječné skořápky, kávová sedlina, papírové čajové pytlíčky, natrhaný papír (včetně kapesníčků), plat od vajíček a ruliček od toaletního papíru, dokonce i pečící papír, vata, přírodní textilie, jako je len, vlna či bavlna, dřevo a dřevěné uhlí (ne však popel).

Každou dávku zeleného krmení hlavně nezapomeňte zasypat hnědým uhlíkatým materiálem. Může to být třeba kokosové vlákno, skartovaný papír, piliny či hobliny po křečkovi nebo jiném býložravém zvířatku.

Kolik bioodpadu mohu do Subpodu vhodit?

Plně funkční Subpod dokáže kompostovat 15 kg rostlinného bioodpadu za týden. Tedy dobře poslouží až dvěma průměrným rodinám. Bioodpad shromažďujte doma pomocí sběrné nádoby a po jejím naplnění ji vysypte do Subpodu. Jenom ze začátku dávejte pozor, abyste žížaly nepřekrmovali a držte se instrukcí na víku.

Kolik emisí kompostováním v Subpodu ušetříte?

Pokud využíváte plnou kapacitu Subpodu, tedy kompostujete 15 kg bioodpadu týdně, znamená to, že jste za rok zkompostovali 780 kg bioodpadu! Kdyby se tento bioodpad místo toho uložil na skládku, vzniklo by velké množství metanu, který je asi 25× silnějším skleníkovým plynem než CO2. Při použití přepočtových odhadů používaných americkou Agenturou pro ochranu životního prostředí, tak při odklonu 780 kg bioodpadu ze skládky dostaneme hodnotu 1,54 tuny ekvivalentu CO2.
Uvážíme-li, že průměrný osobní automobil ujede ročně 18 500 km, pak používáním tří Subpodů vyrovnáme uhlíkovou stopu našeho automobilu.
Navíc sklízením tohoto kompostu a jeho přidáváním do půdy zvyšujeme obsah uhlíku v půdě a zajišťujeme výživu rostlin, které při růstu získávají další CO2 ze vzduchu skrze fotosyntézu.

Musím materiál v Subpodu provzdušňovat?

Ano, nejlépe po každém krmení. Ideálním nástrojem je prokypřovací hůlka. Sice připomíná zvětšený šlehač po babičce, ale svou práci v Subpodu zvládne skvěle. Promíchá čerstvý bioodpad s kompostem, materiál pěkně načechrá a udělá místo pro molekuly kyslíku, čímž zamezí vzniku zápachu. Pokud ji však nemáte, nezoufejte. Lze použít i jiné zahradní náčiní nebo třeba větev ze spadlého stromu.

Kolik žížal potřebuji?

Ideální je založit Subpod s počtem cca 2 000 žížal. Pokud tolik žížal neseženete, bude to chtít trochu více trpělivosti a méně krmení na začátku. Žížaly zdvojnásobí svůj objem každý měsíc. Při svém plném výkonu jich v Subpodu můžete chovat až 30 000.

Kde žížaly sehnat?

Sbírat žížaly ze země by trvalo hodně dlouho, proto je lepší se porozhlédnout, zda někomu ve vaší blízkosti nepřebývají. K tomu vám dobře poslouží naše mapa komunitních zahrad a kompostérů mapko.cz. Možná vás překvapí, kolik lidí má doma přemnožené žížaly a rádi je vymění třeba za sklenici marmelády. Kalifornské žížaly pořídíte také na našem e-shopu.

Jak a kdy sklidit kompost ze Subpodu?

Na hotový kompost se můžete těšit přibližně za 3 měsíce. Sklízení je velmi snadné. Stejně jako má klasický vermikompostér patra, Subpod má komory. Stačí jednu komoru přestat krmit. Žížaly se do  dvou týdnů sbalí, dojí zbytky bioodpadu a přestěhují se do nové komory za čerstvým bioodpadem. Kompost pak můžete využít na celou vaši zahradu včetně všech vyvýšených záhonů a rostlin v interiéru.

Otevřený Subpod
Dvě komory podzemního vermikompostéru dohromady zpracují až 15 kg bioodpadu týdně. Doporučujeme nejprve plnit jednu komoru a po naplnění teprve začít plnit druhou. První komora tak může odpočívat a kompost v ní bude postupně dozrávat.

Mohu mít Subpod venku po celý rok?

Půda, ve které je Subpod zahrabán, působí jako skvělá izolace. Nemusíte tedy řešit, kam přestěhovat Subpod na léto nebo na zimu. Když žížalám bude zima, zavrtají se hlouběji do půdy nebo se ohřejí u rozkládajícího se bioodpadu.

Nicméně s klesající teplotou se snižuje aktivita žížal. Vždyť i my v zimě oceníme restauraci s roztopeným krbem a nevysedáváme na zahrádce. Proto je dobré si do Subpodu umístit teploměr. Jakmile teplota začne klesat pod 10 °C, přidejte tepelnou izolaci. Takovou žížalí dekou jsou suché listy, hobliny nebo třeba kokosové vlákno. Hlavně žížaly nepřekrmujte. Naštěstí lidé v zimě vyprodukují méně organického odpadu, a tak jde krmení Subpodu ruku v ruce s naší spotřebou.

Jako bonus přikládáme náš tajný tip. Nahraďte část jídla kávovou sedlinou, udržuje více tepla, než byste čekali.

A co žížalí čaj?

Také vás ihned napadlo, jestli všechen žížalí čaj skončí v jednom vyvýšeném záhoně a zbytek zahrady ostrouhá? Nebojte. Napadlo to i výrobce. Subpod má dole šuplíček, který funguje jako sběrná nádoba na žížalí čaj. Na vývod z šuplíčku stačí napojit hadici nebo PVC trubku a tu vyvést ven. Na konci umístíte sběrnou nádobu a všechna zázračná tekutina je vaše. Dejte si ale pozor, aby byl vývod ven umístěn níže než Subpod. Spád trubky je důležitý pro odtok. Už jste snad někdy viděli téct vodu do kopce? Ani my ne.

Než žížalí čaj dopřejete celé zahradě, nezapomeňte ho naředit v poměru 1 : 10 s vodou.

Co když se objeví plíseň?

Trocha plísně Subpodu nevadí, při rozkladu se vyskytuje běžně. Může to být ale také známka příliš vysoké vlhkosti. Pro jistotu přidejte do Subpodu trochu suchého uhlíkatého materiálu v podobě pilin a za pomoci hůlky vše pořádně provzdušněte.

Máme i Subpod Mini!

Nevyužijete obě komory klasického Subpodu? Na našem e-shopu najdete i Subpod Mini, mladšího sourozence s jednou komorou, který je na tom se svou výkonností podobně jako jeho větší brácha. Za týden zpracuje až 10 kg bioodpadu a navíc se díky svým téměř polovičním rozměrům vejde i do menšího vyvýšeného záhonu.

Subpod Mini
Na víku Subpodu Mini najdete instrukce, jak se o vermikompostér správně starat.

Srovnání Subpodu a Subpodu Mini

SubpodSubpod Mini
Rozměryv 43 × š 75 × h 45v 49 × š 45 × h 43
Množství bioodpadu za týden15 kg10 kg
Počet komor21
Údržba5 minut týdně5 minut týdně
Umístěnído většího vyvýšeného záhonu na zahradě nebo terase či rovnou do zahradyideální do vyvýšeného záhonu na zahradě, terase nebo balkoně

 

Zjistěte o Subpodu více na našem e-shopu. Nebo vás napadají další otázky, na které jste tu nenašli odpověď? Napište nám na info@kokoza.cz a rádi se vším poradíme. Případně jsme pro vás našli také několik užitečných videí, které vám vše důležité názorně vysvětlí.

Užitečná videa v angličtině

 

Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků