Grant pro komunitní zahrady: Už to roste, už to klíčí

Grant pro komunitní zahrady: Už to roste, už to klíčí

V roce 2022 byl rozšířen stávající grant pro komunitní zahrady Už to roste, už to klíčí, který nově podpořil vznik a rozvoj komunitních zahrad po celé České republice. V Kokoze již přes 3 roky spolupracujeme s Kauflandem na vzniku nových komunitních zahrad blízko jejich prodejen a díky této spolupráci jsme si uvědomili, že dosud chyběla podpora existujících zahrad. Jsme proto rádi, že Kaufland se s naší pomocí rozhodl propojit s naším dalším partnerem Nadací Via a společnými silami vznikl nový grant pro komunitní zahrady. A protože nás zajímalo, jak tento první ročník dopadl, zeptali jsme se přímo Petera Chalupinského z Kauflandu a Ivy Marákové z Nadace Via. Rozhovor vedla naše Anička, která byla jedním z hodnotitelů grantových žádostí.

Naplnil grant pro komunitní zahrady původní záměr?

Peter: Zcela určitě. Podpořili jsme fantastické projekty a velmi mile mě překvapil zájem o grantový program. Celkově se přihlásilo 45 projektů, což je na první ročník skvělé číslo. Očekávám, že s rostoucí popularitou komunitních zahrad do budoucna počet žadatelů poroste.

Jaký jsou výsledky grantové výzvy?

Iva: Během měsíce nás kontaktovalo téměř 80 zájemců, 45 z nich dokonce zaslalo přihlášku. Hodnotící komise nakonec vybrala 13 nejzajímavějších projektů a podpořila je celkovou částkou 700 000 Kč. V 5 případech vznikne díky grantovému programu zbrusu nová zahrada. Své vlastní bylinky nebo zeleninu si tak nově vypěstují lidé v Praze – Čimicích, Prachaticích, Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou či Ústí nad Labem.

Peter: V žádostech o grant pro komunitní zahrady se mezi oblíbené položky řadily jednoznačně nádrže na záchyt dešťové vody. Dalšími častými položkami byly vyvýšené záhony, zahradnické nářadí, ale také dětské herní prvky – potvrzuje se, že účelem zahrad není jen pěstování, ale i příjemné trávení volného času.

Máte jakožto hodnotitel žádostí nějaké tipy, jak získat grant pro komunitní zahrady?

Peter: Při hodnocení pro mě byla klíčová udržitelnost projektů, zapojení komunity, rozumný rozpočet a intuice. Z některých přihlášek a fotografií byl doslova cítit entusiasmus zahradníků. Některé z nepodpořených projektů byli kvalitní, avšak bohužel doplatily opravdu na silnou konkurenci. Jiné pak ne zcela splnily záměr grantového programu.

Grant pro komunitní zahrady vznikl díky spolupráci Kauflandu, Nadace Via a Kokozy.
Slavnostní otevření komunitní zahrady u Kauflandu na pražském Vypichu.

Jak hodnotíte první ročník za Kaufland z pozice hodnotitele samotných žádostí?

Peter: Pro Kaufland se jedná o skvělou příležitost, jak rozšířit současný projekt komunitních zahrad, které budujeme společně s Kokozou u našich prodejen. Máme unikátní možnost podpořit již existující zahrady a zároveň stát u zrodu nových, kterým k realizaci skvělé myšlenky chybí finanční podpora. Grant pro komunitní zahrady navazuje na naši strategii být dobrým sousedem pro naše zákazníky napříč celou republikou. Pro mě osobně byly přínosné nejen kreativní myšlenky jednotlivých žadatelů, ale i zajímavá diskuze nad hodnocením jednotlivých projektů s odbornou komisí.

Jak vnímáte trend komunitních zahrad v komunitních projektech za poslední roky?

Iva: Trend komunitních zahrad se v Česku zabydlel před pár lety a neustále si získává nové příznivce. Chuť si sám vypěstovat zeleninu, bylinky nebo květiny má více a více lidí. Zahrada navíc podporuje setkávání a přirozeně sdružuje sousedy, kteří se léta znali jen od vidění. Vzrůstající zájem o komunitní zahrady se nám potvrdil téměř okamžitě.

Jak se Vám vzájemně spolupracovalo?

Iva: Na společnosti Kaufland oceňuji upřímný zájem. Naším společným cílem je podporovat kvalitní projekty, které přispívají ke zlepšení sousedských vztahů, zvýší důvěru mezi sousedy a celkově zlepší kvalitu života lidí ve městě či obci.

Peter: Byl jsem velmi spokojen a spolupráce s Kokozou zdravě navázala na naše předchozí projekty. Obě neziskové organizace jsou také velmi profesionální a je radost pracovat s odborníky ve svém oboru.

V Kokoze jsme rádi, že grant pro komunitní zahrady pokračuje i v roce 2023. Podrobnosti k aktuální grantové výzvě Už to roste, už to klíčí najdete na webu Nadace Via.

Úspěšní žadatelé o grant pro komunitní zahrady 2022. Zdroj: Kaufland

Další zdroje:

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků