Duševní zdraví a jak ho pěstovat na zahradě

Paní pěstuje kromě rostlinek také duševní zdraví

Věděli jste, že pouhý pasivní pobyt na zahradě povznese vaše duševní zdraví? O zahrádkaření toho už bylo napsáno mnoho, proto bychom vám rádi ukázali tuto novou stránku zahrad a předali praktické tipy, jak si můžete na zahradě pěstovat kromě salátu i (psychickou) pohodu.

Lék na duši i tělo

Když jsme byli malí, často jsme od našich babiček slýchávali, jak je baví luštit křížovky a pracovat na zahrádce. Dnes už je různými studiemi dokázána jednoduchá rovnice: čištění zahrady = čištění mysli. U seniorů přináší práce na zahradě také velké zdravotní benefity jako zlepšení koordinace a hrubé i jemné motoriky nebo snížení rizika osteoporózy a srdečních onemocnění (dle některých studií až o 30 %). Vlastní komunitní zahradu pro seniory má například organizace ŽIVOT 90, kterou jsme pomáhali osadit na jejich střešní terase v centru Prahy.

Soňa čichá k hlíně

Naše Soňa a voňavá hlína

5 základních faktů, jak zahrada může povznést naše duševní zdraví

 1. Zahrada jako přírodní antidepresivum
  Pokud se cítíte přepracovaní, procházíte si osobní krizí nebo jste skleslí, na zahradě se skvěle zrelaxujete. Při setí, sázení nebo přesazování květin přestanou existovat všechny deadliny nebo hypotéka a začnete se soustředit na přítomný okamžik. Úzkost mizí, psychická pohoda roste.
 2. Pobyt na zahradě odbourává stres už za 30 minut
  V roce 2010 v Nizozemsku zjistili, že pouhá půl hodina na zahradě výrazně snižuje hladinu kortizolu nebo-li „stresového hormonu”. Japonci o rok dříve zase potvrdili, že ke snížení kortizolu stačí i pouhý pohled z okna na přírodu. Není proto divu, že je po celém světě čím dál tím více na vzestupu tzv. zahradní terapie.
 3. Zahrada nás učí být více zodpovědnými a hrdými sami na sebe
  Mít krásnou a úrodnou zahradu vyžaduje péči a čas. Ať už jde o dítě, dospělého nebo seniora, zahrada najde úkol pro každého. A taky nám ukáže, že vypěstovat rajče nebo mrkev chvíli trvá. Ale ta radost, když si námi vypěstované plodiny můžeme sníst, stojí za to!
 4. Bakterie v půdě nás dělají šťastnějšími
  Ruce do hlíny = serotonin do těla, to je další ověřená rovnice. Půdní bakterie Mycobacterium vaccae stimulují po jejich vdechnutí produkci serotoninu, což z dlouhodobého hlediska vede k většímu pocitu štěstí a spokojenosti.
 5. Na zahradě vyvětráte veškeré emoce
  Stříhání keřů, vytrhávání plevele nebo přehazování kompostu může být výborným meditačním cvičením, pokud to ve vás zrovna vře. Vztek, agrese, frustrace – to všechno můžete nechat na zahradě. Najděte si destruktivní aktivitu, pořádně se vybijte a ještě budete překvapeni, jak budete v noci skvěle spát.

Kde zahrada ještě pomáhá?

Každá nová studie o vlivu zahrady na duševní zdraví dává úrodnou půdu pro vznik nebo prohloubení terapeutických metod spojených s přírodou. Již se ví, že zahradní terapie zpomaluje rozvoj nejrůznějších poruch (např.: ADHD, poruchy autistického spektra), zmírňuje nežádoucí chování u dětí, zlepšuje pozornost nebo třeba paměť. Pomáhají dětem i dospělým s mentálním či tělesným postižením nebo s komunikačními vadami.

Kam se vydat za terapií přírodou?

Pokud vás léčení přírodou zaujalo a rádi byste něco takového vyzkoušeli, po celé České republice již existují nejrůznější centra. Mezi naše favority patří například Terapie mezi stromy, Terapie zahradou, Terapie divočinou nebo kurzy Ekoarteterapeutického institutu.

I ve městě můžete obdělávat svůj kousek půdy

V Kokoze už 10 let usilujeme o rozšíření pěstování ve městech. I z tohoto důvodu vznikla mapa komunitních zahrad a kompostérů Mapko, ve které si můžete najít nejbližší komunitní zahradu ve vašem okolí a začít pěstovat. A brzy se můžete těšit na novou komunitní zahradu na Praze 5.

Jak zahrada pomáhá vám? Napište nám na info@kokoza.cz.

Zdroje:

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků