Komunitní kompostování na Praze 3 - Kokoza

Komunitní kompostování na Praze 3

2020-2021 ∙ Grantový projekt ∙ Aktivní

Ve spolupráci s městskou částí Praha 3 jsme podpořili třídění bioodpadu a s ohledem na reakce obyvatel vybrali pět míst, kam se v průběhu září a října 2020 umístilo pět pilotních komunitních kompostérů. O instalaci se postarala naše integrační dílna a jen za první tři měsíce projektu lidé vytřídili přes dvě tuny bioodpadu, které by jinak skončily ve směsném komunálním odpadu.

Jaký byl hlavní cíl tohoto projektu?

Může se to zdát jako malá věc, ale opak je pravdou. Kompostováním předcházíme vzniku odpadu, který už nebude muset hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně. Naše slupky nejsou odpad, ale cenná surovina, kterou můžeme přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit jej do půdy. Čím víc lidí bude kompostovat, tím tedy lépe pro nás i naše životní prostředí. Do kompostování na Praze 3 se aktivně zapojilo přes 250 domácností.

Kde komunitní kompostéry najdete?

 • Žerotínova ulice: pod stromy u plotu MŠ Roháčova, Roháčova 535/38A
  Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 5. 10. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníků – zájemců o kompostování v této lokalitě.
  Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, rádi vás ke kompostování přizveme. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání.
 • sídliště Jarov: Buková ulice, v blízkosti trafostanice
  Kompostér jsme instalovali 16. 10. 2020. Zde aktuálně evidujeme 50 kompostujících domácností. Pokud máte zájem o kompostování, neváhejte se nám ozvat na info@kokoza.cz či na tel. 774 433 159. Rádi si vás přidáme na seznam náhradníků.
 • sídliště Chmelnice: mezi ulicemi Na Vrcholu a K Lučinám, v blízkosti dětského hřiště
  Kompostér jsme instalovali 19. 10. 2020. V této lokalitě už je také plno. Nicméně. v případě zájmu nás neváhejte kontaktovat na info@kokoza.cz či na tel. 774 433 159, přidáme si vás na seznam náhradníků.
 • Koněvova ulice: za policejní stanicí, Koněvova 2743/103
  Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 30. 9. 2020. Aktuálně zde kompostuje 50 domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníků – zájemců o kompostování v této lokalitě.
  Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, přizveme vás ke kompostování. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání.
 • vnitroblok Radhošťská: pod stromem u plotu v jižní části vnitrobloku
  Křest kompostéru a setkání proběhlo 29. 9. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. Rádi si vás připíšeme na seznam náhradníků – zájemců o kompostování v této lokalitě.
  Pokud vyhodnotíme, že kompost dobře pracuje a slehává, rádi vás ke kompostování přizveme. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání.

Chcete se zapojit?

Pokud máte chuť třídit bioodpad a využívat některý z kompostérů, neváhejte nám o tom dát vědět na info@kokoza.cz nebo rovnou volejte na tel: 774 433 159. I když je kapacita zapojených kompostářů naplněna, člověk nikdy neví, jestli se nám do budoucna nepodaří projekt rozvíjet o další kompostovací spoty.

Sklizené reference

Martina: “Kompost už jsem vyzkoušela a vlastně se mi hrozně ulevilo. Konečně se i v pražském bytě můžu vrátit k tomu, co se naprosto běžně dělá už mnoho let na zahradě u mých rodičů mimo Prahu a mně to vždycky připadalo naprosto normální. Při přesunu do města a bydlení v bytě jsem před lety zjistila, že kompostování zde normální vůbec není. Takže děkuju, že to měníte. Kéž by byly komposty úplně pro všechny! :-)”

Beáta: “Jsem původem z Písku a tam se na třídění odpadu velmi dbá. Tady v Praze mi kontejnery na bioodpad dost chybí, takže mám radost, že se můžeme zapojit takto. Hned zítra ke kompostu se synem zajdeme.”
Pavla: “Mám velkou radost z plánovaných kompostů. Bydlíme na rohu Radhošťské a tahle zpráva přišla jako na zavolanou.”

Další projekty

Zpět na stránku projektů