Komunitní kompostování na Praze 3 vzkvétá jak dobře opečovávaná ředkev.

Ve spolupráci s městskou částí Praha 3 jsme podpořili třídění bioodpadu a s ohledem na reakce obyvatel vybrali pět míst, kam se v průběhu září a října 2020 umístilo pět pilotních komunitních kompostérů. O instalaci se postarala naše integrační dílna a jen za první tři měsíce projektu lidé vytřídili přes dvě tuny bioodpadu, které by jinak skončily ve směsném komunálním odpadu.

Pro velký úspěch již umístěných kompostérů se Praha 3 rozhodla jejich počet navýšit. V roce 2022 jsme proto přistavili nový komunitní kompostér v ulici Příběnická.

Jaký je hlavní cíl tohoto projektu komunitní kompostování?

Může se to zdát jako malá věc, ale opak je pravdou. Kompostováním předcházíme vzniku odpadu, který už nebude muset hnít na skládce nebo se smažit ve spalovně. Naše slupky nejsou odpad, ale cenná surovina, kterou můžeme přeměnit v kvalitní hnojivo a vrátit jej do půdy. Čím víc lidí bude kompostovat, tím tedy lépe pro nás i naše životní prostředí. Do kompostování na Praze 3 se aktivně zapojilo přes 250 domácností.

Kde komunitní kompostéry najdete?

 • Příběnická: pod stromem u cyklostezky před domem Příběnická 977/8.
  Zájemci o komunitní kompostování v Příběnické můžou přímo kontaktovat správce kompostéru (Claire Mádlová, Karolína Mbaye nebo Eliška Nováková) pro bližší informace o volné kapacitě.
 • Žerotínova ulice: pod stromy u plotu MŠ Roháčova, Roháčova 535/38A
  Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 5. 10. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. Správci si vás ale rádi připíšou na seznam náhradníků. Pokud vyhodnotí, že kompost dobře pracuje a slehává, do kompostování vás zapojí. Ozvěte se správci Janu Markovi.
 • sídliště Jarov: za Mateřskou školou Buková – u živého plotu, který sousedí s chodníkem blízko AutoJarov a Trodat.
  Kompostér jsme instalovali 16. 10. 2020. Nechceme kompostér předimenzovat, abychom mohli procesům v kompostu dopřát dostatek času a prostoru pro dozrávání. Pro volné kapacity ozvěte správkyni Lucii Bušové, která má tento kompostér pod palcem.
 • sídliště Chmelnice: mezi ulicemi Na Vrcholu a K Lučinám, v blízkosti dětského hřiště
  Kompostér jsme instalovali 19. 10. 2020.
 • V současné době hledáme správce této oblíbené lokality. Pro více informací pište na info@kokoza.cz

 • Koněvova ulice: za policejní stanicí, Koněvova 2743/103
  Křest kompostéru a přednáška o kompostování proběhla 30. 9. 2020. Aktuálně zde kompostuje 50 domácností. Zájemci o kompostování v této lokalitě se hlašte správkyním: Lucie Soukupová nebo Nina Alexandra Votočková.
 • vnitroblok Radhošťská: pod stromem u plotu v jižní části vnitrobloku
  Křest kompostéru a setkání proběhlo 29. 9. 2020. Pro tento okamžik zde máme již kapacitu naplněnou. Aktuálně evidujeme přes 50 zapojených domácností. V případě zájmu o kompostování si vás spravkyně Pavla Hrochová připíše na seznam náhradníků.
 • ulice Soběslavská: u music clubu/pivnice NaftařKompostér byl instalován začátkem října 2023 a jeho křest proběhl 9.10.2023, kdy nové nadšence do kompostování neodradilo ani deštivé počasí. Kompostéru se vede dobře pod vedením Matěj Žaloudek a kapacitně může stále přivítat mnoho nových nadšených kompostářů.

Chcete se zapojit?

Pokud máte chuť třídit bioodpad a využívat některý z kompostérů, neváhejte nám o tom dát vědět na info@kokoza.cz nebo rovnou volejte na tel: 774 433 159. Kapacita většiny komunit je již naplněna, ale otvíráme další. Přihlašte se do nově vznikající komunity v ulici Příběnická.

Sklizené reference

Martina: “Kompost už jsem vyzkoušela a vlastně se mi hrozně ulevilo. Konečně se i v pražském bytě můžu vrátit k tomu, co se naprosto běžně dělá už mnoho let na zahradě u mých rodičů mimo Prahu a mně to vždycky připadalo naprosto normální. Při přesunu do města a bydlení v bytě jsem před lety zjistila, že kompostování zde normální vůbec není. Takže děkuju, že to měníte. Kéž by byly komposty úplně pro všechny! :-)”

Beáta: “Jsem původem z Písku a tam se na třídění odpadu velmi dbá. Tady v Praze mi kontejnery na bioodpad dost chybí, takže mám radost, že se můžeme zapojit takto. Hned zítra ke kompostu se synem zajdeme.”
Pavla: “Mám velkou radost z plánovaných kompostů. Bydlíme na rohu Radhošťské a tahle zpráva přišla jako na zavolanou.”

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!


Share on Sdílet na Facebooku
Sdílet na Facebooku


Share on Sdílet na Twitteru
Sdílet na Twitteru

Další projekty

Zpět na stránku projektů