menu
CZ

Komunitní a městská zahrada Vidimova

Komunitní zahradu Vidimova jsme založili jako svou druhou zahradu v roce 2013. Najdete ji uprostřed panelového sídliště na pozemku městské části Praha 11, zahrada přímo sousedí s budovou městské části.  Na 50 záhonech tu pěstuje 45 rodin z okolí. Zahrada zároveň slouží jako ukázkové místo pro městské pěstování a kompostování, otevírá svůj prostor pro relaxaci, sdílení a setkávání  lidí z blízkého i dalekého okolí.

Přímo na zahradě pořádáme workshopy, semináře a další akce, které jsou určené pro širokou veřejnost, třeba dětský den nebo oblíbený Restaurant day. Na přání komunity zahrada hostí i zajímavé akce na nezahradnická témata. Kromě toho všeho každý rok na jaře otevřeme zahradní brány a branky a společně vítáme sezonu a stejně tak na podzim zase branky pomyslně zavřeme a sezoně zamáváme. Obě akce bývají nabité zajímavým programem a je to ideální čas pro setkání všech, kteří touží po zeleném a jedlém městě.

Makáme na tom a tak zahrada každý rok dostane nové rostliny, keře nebo stromky a průběžně vylepšujeme i zázemí celé zahrady. V roce 2016 jsme dovybavili zahradu nejen novými vyvýšenými záhony, ale také atraktivními dětskými prvky v podobě houpačky, pískoviště a blátivé kuchyňky, a také jsme doplnili základní náčiní pro údržbu celé zahrady jako žebřík, sudy na vodu a hadici na napouštění, cedule na vzkazy zahradníků, vrtačku či novou barvu na přetření kontejneru.

Máme ohromnou radost, že zájem o kompostování bioodpadu na Jižním městě roste a proto jsme v roce 2017 rozšířili kompostovací zónu o nové boxy. Kompostujeme i hovínka, na zahradě najdete i kompostovací toaletu, srdečně zveme k otestování. Kromě toho místní komunita svépomocí vybudovala nové dřevníky na umístění dřeva pro oblíbené táboráčky.

Koncept zahrady Vidimova je od svého počátku integrační. Lidé z komunity, kteří společně pěstují na zahradě ve vyvýšených záhonech ví, že část našich zaměstnanců jsou lidé se zkušeností s duševním onemocněním. Potkávají se společně třeba na brigádách na zahradě. Komunita je tak přirozeně propojená. Lidé různého věku a různých zkušeností se potkávají na zahradě, vyměňují si recepty na koláč či sazenice ze záhonů. Také na společenské akce pro veřejnost cíleně zveme lidi se zkušeností s duševním onemocněním, aby získali přirozenou možnost zapojit se do běžného života.

S rozvojem zahrady nám pomohl T-Mobile v rámci projektu Komunitní zahrada Vidimova žije! a také nás podporuje MČ Prahy 11.

 

Praktické informace

Zahrada je otevřena široké veřejnosti od dubna do října v komunitní den. V letošní sezoně je to čtvrtek od 17:00 do 19:00.

Zahrada roste a sílí a od roku 2016 má i vlastní profil na Facebooku. Dejte lajk a jako první se dozvíte všechny drby ze zahrady. Co aktuálně kvete, jaké plody zahrada zrovna dává, jak prospívá kompost nebo jaká zelenina přijela v podílu místní skupiny komunitou podporovaného zemědělství. Všichni příznivci a návštěvníci zahrady tady prostě najdou čerstvě zalité informace o dění v zahradě na jednom místě.

Zajímá vás naše zahrada a chcete se na něco zeptat? Ozvěte se Aničce Černé na anicka@kokoza.cz, která o zahradu pečuje a koordinuje aktivity v ní.

vidimka foto vidimka ukonceni

Jak se k nám dostanete?

Zahrada se nachází za městským úřadem MČ Praha 11 a vstup do zahrady je z ulice Jažlovická naproti domu č. 10 (mapa). Pokud využijete pro dopravu za námi MHD, budete cestovat nejdříve metrem C na stanice Opatov nebo Háje a odtud autobusem do zastávky Metodějova. Poté projdete parkovištěm u Penny Marketu, zahnete doleva mezi panelovým domem a nízkou budovou mateřské školky. Na konci školky zahněte cestičkou doprava a už stačí obejít zahradu doleva podél plotu a vstoupit do první brány, kterou potkáte. Tak na viděnou v zahradě!

mapa KZ Vidimova