← Zpět na stránku Třídění a kompostování

Komunitní kompostování

Komunitní kompostování je řešení pro více lidí, tedy komunitu, kterou spojuje společný prostor a chuť kompostovat. Může jít o sousedy ve společném vnitrobloku či paneláku nebo obyvatele jednoho sídliště.

Komunitní kompostér můžete nejčastěji najít na komunitních zahradách. Místní zahradníci do něj umisťují odpad ze zahrady i z vlastní kuchyně. Po celém Česku najdete těchto zahrad několik desítek, stačí mrknout na naší online mapu komunitních zahrad a kompostérů Mapko.cz. Třeba nějakou najdete i ve vašem blízkém okolí.

Výhody

  • Je to skvělý způsob lokálního zpracování bioodpadu. Výsledný kompost můžete využít pro pěstování v zahradě nebo šlechtění zeleně kolem vašeho domu.
  • Péče o komunitní kompostér je snazší, protože ji mezi sebe dělí více lidí.
  • Kompostování se stává společenskou událostí. Společný výběr kompostéru nebo údržbová brigáda jsou skvělými příležitostmi ke sblížení s vašimi sousedy.
  • Vaším zodpovědným přístupem můžete snadno motivovat i další lidi v okolí.
  • V některých obcích seženete komunitní kompostér zdarma nebo za zvýhodněnou cenu (zkuste se zeptat na místním odboru pro životní prostředí).

Nevýhody

  • Založení komunitního kompostéru vyžaduje daleko více iniciativy než hledání vlastního řešení.
  • Fungující kompostér má na starosti minimálně jedna zodpovědná osoba, která o něj pečuje.
  • Využívání komunitního kompostéru, který nemáte přímo u domu, ale třeba v komunitní zahradě, je méně praktické.

Jaký kompostér zvolit pro komunitní kompostování?

Pokud komunitní zahradu v okolí nemáte, nabízí se možnost domluvit se s vašimi sousedy na společném kompostování. Vybrat si můžete z různých typů a velikostí kompostérů s ohledem na to, jestli má váš dům vydlážděný dvorek nebo kousek zatravněné plochy, a také podle toho, pro kolik domácností má sloužit.

Zahradní kompostér pojme více bioodpadu, ten otočný zase nemusíte přehazovat. Někde se bude lépe dařit volně dostupnému kompostéru, který je otevřený všem, jinde uzamykatelnému typu jen pro ty, co si skutečně přejí kompostovat. Do městského prostředí doporučujeme uzavíratelné kompostéry s ochranou proti hlodavcům, které vyrábí naše integrační dílna.

Pokud máte zájem společně kompostovat s vašimi sousedy z paneláku, obraťte se nejprve na správce domu a sousedy samotné a ujistěte se, že tuto možnost vítají. Posléze vám rádi pomůžeme vybrat řešení přesně pro vás.

Inspirativním příkladem dobré praxe je komunitní kompostování na Praze 3, o kterém si můžete počíst na našem blogu.

Prozkoumejte ostatní způsoby třídění bioodpadu

Zpracujte bioodpad třeba i v bytě. Pomůžou vám kalifornské žížaly.

Máte-li zahradu, kompostování bioodpadu pro vás bude nejsnadnější.

V komunitní zahradě můžete potkat stejně smýšlející lidi – a být prospěšní společně.

Když vás nevyužijete kompost, a přitom chcete udělat něco přínosného.

Zpět na stránku Třídění a kompostování