Komunitní zahrada Vidimova

2013 ∙ Grantový projekt ∙ Neaktivní

Komunitní zahradu Vidimova jsme založili jako svou druhou zahradu v roce 2013. Najdete ji uprostřed panelového sídliště na pozemku městské části Praha 11 a na padesáti záhonech tu pěstuje 45 rodin z okolí. Zahrada zároveň slouží jako ukázkové místo pro městské pěstování a kompostování, otevírá svůj prostor pro relaxaci, sdílení a setkávání lidí z blízkého i dalekého okolí.

Jaký byl hlavní cíl tohoto projektu?

Koncept zahrady Vidimova je od svého počátku integrační. Lidé z komunity, kteří společně pěstují na zahradě ve vyvýšených záhonech, spolupracují s částí našich zaměstnanců se zkušeností s duševním onemocněním. Potkávají se společně třeba na brigádách na zahradě. Komunita je tak přirozeně propojená a zahrada se stala přirozeným místem nejen sousedského setkávání.

Přímo na zahradě pořádáme workshopy, semináře a další akce, které jsou určené pro širokou veřejnost, třeba dětský den nebo oblíbený Restaurant day. Na přání komunity zahrada hostí i zajímavé akce na nezahradnická témata. Kromě toho všeho každý rok na jaře otevřeme zahradní brány a branky a společně vítáme sezónu, stejně tak na podzim zase branky pomyslně zavřeme a sezóně zamáváme. Obě akce bývají nabité zajímavým programem a je to ideální čas pro setkání všech, kteří touží po zeleném a jedlém městě.

Zahrada dostane každý rok také nové rostliny, keře nebo stromky a průběžně vylepšujeme i její zázemí. V roce 2016 jsme ji dovybavili nejen novými vyvýšenými záhony, ale také atraktivními dětskými prvky v podobě houpačky, pískoviště a blátivé kuchyňky. Doplnili jsme i základní náčiní pro údržbu celé zahrady jako žebřík, sudy na vodu a hadici na napouštění, cedule na vzkazy zahradníků, vrtačku či novou barvu na přetření kontejneru.

Máme ohromnou radost, že zájem o kompostování bioodpadu na Jižním městě roste, a proto jsme v roce 2017 rozšířili kompostovací zónu o nové boxy. Kompostujeme i hovínka, na zahradě najdete dokonce i kompostovací toaletu. Kromě toho místní komunita svépomocí vybudovala nové dřevníky na umístění dřeva pro oblíbené táboráčky.

Zajímá vás, co se děje v zahradě?

Zahrada roste, sílí a od roku 2016 má i vlastní profil na Facebooku. Dejte lajk a jako první se dozvíte všechny drby ze zahrady. Co aktuálně kvete, jaké plody místní záhony zrovna dávají, jak prospívá kompost nebo jaká zelenina přijela v podílu místní skupiny komunitou podporovaného zemědělství. Všichni příznivci a návštěvníci zahrady tady prostě najdou čerstvě zalité informace o aktuálním dění na jednom místě.

Komunita v zahradě v roce 2020 dozrála do samoudržitelné podoby, založila spolek Komunitní zahrada Vidimova,z.s. a od sezóny 2021 si již koordinují chod zahrady místní komunitní zahradníci.

Chcete se na něco zeptat? Ozvěte se koordinátorům zahrady na kzvidimova@gmail.com.

S rozvojem zahrady nám pomohl T-Mobile v rámci projektu Komunitní zahrada Vidimova žije!, Magistrát hlavního města Prahy a také nás podporuje MČ Prahy 11.

Zpět na stránku projektů