Mezinárodní týden kompostování

2020-2021 ∙ Grantový projekt ∙ Aktivní

Akce International Compost Awareness Week (ICAW) má svůj původ v Kanadě a k naší velké radosti se rozšířila globálně jakožto největší vzdělávací aktivita v oblasti kompostování na světě. My v Kokoze jsme se připojili v roce 2018 s tím, že se ICAW snažíme rok od roku více věnovat. Cílem je ukázat široké veřejnosti, jak správně využít zbytky z jejich kuchyní, aby se v podobě živin vracely zpátky do půdy a podpořily tak další pěstování. Jinými slovy, aby se v domácnostech realizoval tzv. uzavřený cyklus jídla.

Jaký je hlavní cíl tohoto projektu?

I kompostování si zaslouží svůj svátek a hlavně osvětu, proto jsme se přidali k mezinárodní spolupráci právě pod hlavičkou ICAW. V kontextu klimatické změny vnímáme, že kompost má své superschopnosti, které mohou mít pozitivní dopad na životní prostředí. Například pomáhá v půdě zadržovat vodu i uhlík, dodává jí živiny a chrání proti erozi. O kompostu si můžete přečíst více v sekci Třídění a kompostování.

Mezinárodní týden kompostování probíhá vždy na začátku května a v jeho průběhu pořádáme výzvu ke třídění bioodpadu. V roce 2021 se do této výzvy zapojilo téměř 300 lidí a vznikla tři osvětová videa na téma udržitelného cyklu jídla, zpracování bioodpadu s Bokashi a zabydlení vermikompostéru.

Chcete se zapojit?

Také vám leží na srdci, aby slupky a další organické zbytky nekončily na skládce, kam nepatří? Pak budeme rádi, když se nám ozvete na info@kokoza.cz. Ať už jste jednotlivec, firma, škola či jiná instituce, všechny přijmeme s otevřenou náručí! I ty nejmenší věci, jako přesdílení akce na vašich sociálních sítích, nám pomohou šířit osvětu. Zároveň nezapomeňte sledovat také náš profil na FacebookuInstagramu, kde se můžete inspirovat i lecčemu přiučit.

Projekt Mezinárodní týden kompostování 2021 byl spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Další projekty

Zpět na stránku projektů