Proměna vnitrobloku Mečislavova

2016 ∙ Firemní projekt ∙ Neaktivní

Sousedé z několika obytných domů u ulice Mečislavova na Praze 4 se rozhodli v polootevřeném vnitrobloku vybudovat komunitní zahradu, kde by mohli trávit příjemný čas s dětmi i se sousedy. Díky propojení Kokozy, městské části Praha 4 a firemního partnera Strongbow vyrostlo pod rukama naší integrační dílny a místních obyvatel 40 vyvýšených záhonů, trvalkové záhony, jedlé keře i komunitní kompostéry.

Jaký byl hlavní cíl tohoto projektu?

Dlouhodobě pomáháme šlechtit zelená a jedlá města. Proto často hledáme nevyužitá místa, která by se dala revitalizovat a ozelenit. Chceme přinášet přírodu do města a vytvářet další nová místa pro setkávání sousedů a pěstování voňavých rajčat i kvalitního kompostu.

V zahradě Mečislavova postupně vyrostlo 47 zahradníků, kteří posléze založili spolek Probuďme Nusle na pořádání nejrůznějších komunitních akcí. Od jeho založení do konce roku 2020 uspořádali celkem 23 aktivit, z nichž 11 se pravidelně opakují (například Zažít Mečislavku jinak nebo sousedský běh Podnuselák).

I po několika letech vnitroblok aktivně žije, v zimě se v něm bruslí, pořádají se sousedské slavnosti a zapojuje se do nuselských komunitních akcí. Sousedé o něj pečují a postupně doplňují jak rostliny, tak mobiliář. Důležité pro rozvoj zahrady bylo právě založení spolku a přesun zodpovědnosti z jednoho koordinátora na skupinu aktivních lidí.

Další projekty

Zpět na stránku projektů