Školy na cestě k udržitelnosti
S projektem Školy na cestě k udržitelnosti navazujeme na naši dlouhodobou práci se školami a projekty jako byl například Uzavřený cyklus jídla jako příklad dobré praxe školákům a učitelům. Tentokrát jsme se zaměřili na společné hledání vhodných pěstebních i kompostovacích technik a prvků, kam je ve škole umístit a jak o ně pečovat, aby se staly součástí běžné výuky.
Hlavní cíl projektu
Naším cílem je edukovat o uzavřeném cyklu jídla žáky a zaměstnance škol. Vysvětlit jim, jak mohou vrátit slupky do půdy v podobě živin a organické hmoty, vypěstovat nové jídlo a jak tento cyklus realizovat na své škole a promítnout do každodenního života. Součástí je také důkladné zmapování současného stavu ve školách, zefektivnění toků jednotlivých druhů bioodpadu a integrace celého projektu do školních osnov. Aplikace vybraného řešení zahrnuje správné nakládání s gastroodpadem, a také zpracování organického odpadu rostlinného původu a jeho zkompostování přímo v místě vzniku na kvalitní hnojivo, které lze dále využít v péči o školní zeleň a při badatelské výuce.
V rámci projektu vznikly nové edukační materiály jako například pracovní listy v podobě Zahradního a Kompostovacího deníku a došlo také ke zapracování zkušeností a novinek ze stran legislativy do dříve vytvořené Příručky pro učitele. Všechny materiály najdete ke stažení na našem webu v sekci pro školy.
Projekt probíhal do prosince 2024. Zkušenosti, kompletní materiály i výživné historky z jeho průběhu na školách můžete najít v blogovém článku, kde jsme všechny výstupy shrnuli na jednom místě.
Projekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy.
Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!
Další projekty
Akademie udržitelného projektového managementu s Kokozou
2024 ∙ Grantový projekt ∙ Aktivní
Kreativní voucher: Udržitelnost, bioodpad a město – 6 kroků k udržitelnému životu
2024 ∙ Grantový projekt ∙ Aktivní
Turning Food Waste Into Gold In Center Of Prague
2024 ∙ Grantový projekt ∙ Aktivní