menu
CZ

Když chcete založit zahradu

Uvažujete o založení komunitní zahrady? Dali jsme dohromady desatero rad do začátku. Tady jsou.

 

1. Najdi prostor

Prostor by měl být dobře dostupný, ideálně oplocený.  Myslete i na umístění ve vtahu k světovým stranám a zastínění. Důležitý je zdroj vody a případně i dalších energií, pokud je budete potřebovat. V neposlední řadě hledejte vstřícného majitele.

2. Najdi lidi

Bez parťáků to v zahradě nepůjde, dlouhodobě se ukazuje, že ty největší držáci, jsou ti, co bydlí blízko zahrady.

3. Spočítej to

Nadšení je na začátku důležité, ale z něčeho je potřeba zaplatit první investice, nájem pozemku nebo vybavení. A ti, kteří mají v rámci projektu zodpovědnost, by měli za svou práci dostat odměnu. Členské příspěvky, sponzorské dary, obecní i státní granty a dotace nebo vlastní podnikání – to jsou různé možnosti, jak postavit zahradu finančně na nohy.  Záleží na tom, s jakým cílem zahradu zakládáte, druhá sezona bude výzva.

 4. Spolupracuj

V poslední době zahrad kvapem přibývá a je osvěžující potkávat se i s městskými zahradníky z jiných společenství, než je to vaše. Spolupracovat lze také s místními firmami, a dokonce i s úředníky je možné hledat možnosti spolupráce a vzájemné podpory.

5. Pozvi sousedy

Pěstování v městských a komunitních zahradách je protředkem pro setkávání se a proto k nim neodmyslitelně patří různé sousedské a společenské akce.

6. Není zahrada bez kompostu

Věděli jste, že až cca 40% vašeho domácího odpadu tvoří bioopad? Nezapomeňte na kompostér, bez kvalitního kompostu nebude pořádná úroda. Materiálu do kompostéru bude na zahradě dost a můžete přihodit i kuchyňský bioodpad z domácností zahradníků a lidí z okolí zahrady.

7. Vzdělávej se

Sezona je v plném proudu, kolegové zahradníci už jsou staří známí a pivo v členském bistru už jste mnohokrát otestovali, na záhoně vám ale zatím vyklíčila jenom řeřicha a materiál na výrobu kompostéru už čeká dva měsíce ve sklepě? Mnoho ze zahrad organizuje různé workshopy a kurzy – najděte si čas a vyražte se dozvědět něco nového.

8. Jedno rajče není neúspěch

Pěstování ve městě přináší aktivní trávení volného času a součástí úrody jsou především zážitky, i přesto je první pozitivní zážitek motivující a úroda čítající kusy nebo gramy nebo maximálně kila se také počítá.

9. Zapomeň na soběstačnost

Chtěli jste zdroj paprik, rajčat a bylinek pro celou rodinu po celý rok? Zapomeňte na komunitní zahradu a odstěhujte se z města. Komunitní nebo městská zahrada přináší mnoho benefitů, ale soběstační díky ní ve většině případů nebudete. Spolu s ostatními zahradíky můžete založit tzv. kápézetku (komunitou podporované zemědělství) a zdroj zeleniny zajistí zpřízněný zemědělec.

10. Inspiruj ostatní

Pěstujete a kompostujete ve městě? Mluvte a pište o tom, kam můžete – i to je způsob, jak přilákat další zájemce a rozšířit počet zahrad, objem lokální zeleniny, počet sousedských setkání nebo objem zkompostovaného bioopadu z města.

Vaše KOKOZA

 

Vyšlo v Lidových novinách 16.5.2014

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Veronika Makovská
26.09.2014

Kokoza pěstuje a co vypěstuje, to pochopitelně sní. A aby jedla jen lahůdky, rozhodli jsme se, že společně s vámi dáme do kupy kuchařku receptů, ve kterých lze využít plodiny z městských zahrad. V naší zahradě před Arkády ... Číst dál >

19.10.2016

Díváte se na jeden z deseti příkladů dobré kompostářské praxe. Ty pro vás v rámci projektu Bioodpad je poklad sklidila Kokoza. Tyto ukázky radostného kompostování jsou tu pro vaši inspiraci. Tak se kochejte a posílejte i vy ... Číst dál >