menu
CZ

Z kuchyně do kompostéru a zase zpět

Kokoza pro vás vytváří již pátým rokem zelenou a jedlou oázu uprostřed výstavního mumraje veletrhu Evolution, který prběhne 18. – 20. března v areálu výstaviště Holešovice. Opět se podíváme na zoubek kompostování a pěstování ve městě a to hlavně prakticky. Ústředním tématem letošního stánku je „kuchyně“ a to ta, kterou má většina z nás doma. Právě v našich kuchyních totiž kromě dobrého jídla vzniká i nezanedbatelné množství bioodpadu, které je možné dál zpracovat a využít. Nevíte jak? Přijďte za námi.

400x267-0996-ecoworld-2015-team

Uzavřený cyklus jídla

Kromě kompostování se budeme točit kolem uzavřeného cyklu jídla. Znáte to. Zbytky z kuchyně přímo v místě vzniku snadno zpracujete na organické hnojivo, které lze využít pro pěstování bylinek nebo zeleniny. Poté, co zeleninu a bylinky zpracujeme, zbytky putují do kompostéru a kruh se tak uzavírá.  Tato malá magie se může odehrávat přímo ve vaší kuchyni.

Hravé worskhopy

Bude to hravé a bude to praktické. Děti i jejich dospělí si na stánku uplácají třeba semínkové bomby pro jedlé a zelenější město. Kokoza zajistí materiál a odborný dozor. Pozor bude to hlína a to doslova. Pokud budete mít chuť ušpinit si pořádně ruce, na našem stánku to nebude problém. Pro ty, kteří chtějí plácat čistě, máme přichystané rukavice. O své seedbomby prostě nepřijdete, stačí už jenom přijít včasJ.

400x267-a559-kokoza-ecoworld-seedbomb

 

Tohle všechno si můžete z expozice odnést

Expozice je prodejní a na místě najdete vybavení pro pěstování  a kompostování ve městě. První české bylinky nebo netradiční trvalky, česká semínka.  Kromě tradičních bylinek zase nabídneme pokojové česneky, vonné muškáty a další jedlé trvalky, které vás loni tak bavily.  Společně se Zahradnictvím Krulichovi a Green Decor dáme ruku na to, že většina produkce bude z České republiky a férově vypěstovaná.

Máme také vyvýšené záhony, hmyzí domky a nepostaradatelné seedbomby,  truhlíky, diáře a notesy pro městské pěstitele. Vermikompostér UrbAlive a vyvýšené záhony z naší integrační dílny bude možné v době konání veletrhu objednat za zvýhodněných podmínek. Každý prodaný kus pomáhá rozvíjet městské kompostování a pěstování pod naší taktovkou.

S vybavením pro pěstování v nádobách opět pomůže Plastia, osvědčený český výrobce, se kterým jsme upekli něco fenomenálního.  V rámci expozice letos jednoznačně vyniká nový český vermikompostér, na jehož vývoji se náš tým podílel. UrbAlive je multifunkční nádoba určená ke kompostování zbytků potravin v domácnostech, školních třídách a na pracovištích. Pyšní se moderním vzhledem od předního českého designera Jiřího Pelcla a kvalitním technologickým zpracováním od firmy Plastia, etablovaného evropského výrobce zahradnických potřeb.

400x266-f9af-plastia-5

 

Hvězdy pěstování a kompostování ve městě radí a sdílí

Ani letos nepřijdete o možnost klást zvídané dotazy k pěstování a kompostování ve městě, zapojili jsme naše partnery a kamarády a tak na stánku potkáte opravdové odborníky na téma kompostování, pěstování v nádobách, na terasách a balkonech a udržitelný život ve městě.  Přímo na stánku proběhnou workshopy a autogramiády autorek úspěšných knih z nakladatelství Smartpress.

V rámci doprovodného programu vystoupí  jednatelka firmy Plastia Lenka Novotná, která přiblíží příběh vývoje nového produktu a ukáže, jak ho v praxi nejlépe využít.  Lenka   o spolupráci říká: „Vývoj kompostéru a pěstební nádoby UrbAlive byl pro nás velkou výzvou, odvahu k tomuto kroku jsme sbírali přes rok. Přeci jenom se jednalo o významnou investici finanční, a také to pro celé vývojové i obchodní oddělení znamenalo naučit se spoustu nových věcí. Předchozí spolupráce s Kokozou, a diskuse nad tématem nás doslova popostrčila o ten poslední krok, který jsme k rozhodnutí potřebovali. Věříme, že následná spolupráce  na vývoji obohatila a byla přínosem pro všechny zúčastněné strany, a že přinese zcela nové možnosti lidem, kteří chtějí žít ve městě udržitelně a zodpovědně.“

V neděli se na podiu pochlubíme realizací Rakety, unikátního kompostovacího zařízení, které našlo svůj domov ve firmě Lifefood, kde to s uržitelností svého podnikání myslí doopravdy vážně.

Přijďte pokecat o udržitelném životě ve městě s Anitou Blahušovou, Katkou Horáčkovou, Janou Půlpánovou, Radkou Pokornou, Jakubem Krulichem a mnoha dalšími. Hvězdami městkého pěstování  a kompostování se to u nás bude jenom hemžit!

400x267-d854-vyber-radime

Program na stánku v průběhu třech veletržních dní

Pátek přímo na stánku
15: 00 Dílna pro děti i dospělé : Vyrob si jedlou seedbombu


Sobota přímo na stánku

Po celý den budou probíhat miniworskhopy osazování truhlíků v režii Agro CS a jejich řady Agro Natura, dozvíte se o substrátech i přírodních prostředcích pro péči o rostliny bez chemie

11:00 Jedlé a syrové: Aurogramiáda a interaktivní přednáška Jitky Adamové

14:00 Dílna pro děti i dospělé : Vyrob si jedlou seedbombu

12:00 – 18:00 Zepteje se na co chcete Jakuba Krulicha ze Zahradnictví Krulichovi

16:00 Jedlé a v nádobě: Autogramiáda a interativní přednáška Anity Blahušové


Sobota na pódiu

16:20 – 16:40 Lenka Novotná, Plastia: Z kuchyně do kompostéru a zase zpět aneb UrbAlive v akci . Interaktivní přednáška o čerstvé novince pro domácí zpracování zbytků a kompostování .
Neděle přímo na stánku

9:00 – 15:00 Zeptejte se na co chcete Míšy Krobové z Green Decoru
Neděle na podiu

13:00 – 13:30 Jana Jaklová, Kokoza: Z kuchyně do kompostéru a zase zpět, interaktivní přednáška  a ukázka výroby domácího vermikompostéru

 

Partnery letošní expozice jsou Plastia, Agro CS se svou řadou Agro Natura, Envirostyl, Smartpress, Florium, Bezobalu, Zahradnictví Krulichovi, Green Decor, Permakultura CS  a PRO-BIO liga.

Letošní stánek můžeme realizovat i díky projektu Bioodpad je poklad“ podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
01.02.2015

Od 1. ledna 2015 mají obce povinnost zajistit vedle odděleného sběru papíru, skla a plastů i třídění kovů a bioodpadu! Tuto povinnost obcím ukládá vyhláška č. 321/2014 Sb., o rozsahu a způsobu zajištění odděleného ... Číst dál >

Veronika Makovská
20.06.2014

Dávejte bomby. Seed bomby. Seedbomba je hliněná kulička plná semínek z nejen polodivokých kvetoucích bylin, ale třeba i máty a meduňky. Je třeba jí někam hodit, nebo střelit a pak už jen čekat až zaprší. Seedbomba ... Číst dál >