menu
CZ

Jedlá města II.: Todmorden

Todmorden jsem navštívila začátkem srpna. Přivítal mne prudký liják, pro Anglii nic nevšedního. Je to město s 50tisíci obyvateli obklopené lesy a z mého pohledu pro Anglii typickou pohádkovou krajinou. Na druhý den jsem měla domluvenou prohlídku města s Estelle, která je jednou z iniciátorek celého projektu. Nechala jsem se zlákat tím, čemu zde říkají „zeleninový turismus“. Na jejich aktivity se jezdí dívat lidé z celého světa. Někteří z návštěvníků se nechali inspirovat a začali podobný projekt u sebe doma, vznikla tak celá síť neuvěřitelných jedlých měst (Incredible edible network). Stejně tak místní jezdí po celém světě a přednáší o svých aktivitách, vše dělají na dobrovolné bázi a sami zdůrazňují, že nikdy nepotřebovali žádný strategický plán. Jejich aktivity jsou opravdu rozmanité, ale všechny jsou spojeny jediným cílem, rozvojem místní komunity. A jak jinak toho dosáhnout, než za pomoci jídla?

2

Moje hostitelka mi půjčila kalhoty do deště, takové ty, které si člověk natáhne přes své běžné kalhoty, a vydala jsem se do místní hospody, kde byl smluvený sraz. Sešlo se nás celkem sedm, Estelle, já, tři muži z Estonska, Australanka a další Estonec. Ty poslední dva jsem poznala již dopoledne, pracovali jako dobrovolníci v místní tréninkové farmě. Farma byla založena pro místní mládež, aby si měli kde vyzkoušet zemědělství, pro případ, že by se mu chtěli věnovat profesionálně. Celá je vedena dle principů permakultury s využitím několika polytunelů, zaměřuje se na produkci listové zeleniny a bylinek, ale chovají také drůbež.

1

Estelle měla připravenou krátkou prezentaci o celém projektu. Poté jsme se vypravili na procházku městem spojenou s dalším výkladem a samozřejmě s ochutnávkou ve stylu „utrhni si, na co máš chuť“. Pro zeleninové turisty je připravena trasa městem, která prochází kolem nejdůležitějších záhonků, každé místo je opatřené informační tabulí informující o životě včel, o účincích bylinek, o rostlinách na záhonku. Kde to jde, jsou zasazené jedlé stromy, bylinky na čaj i koření, maliny, ostružiny, zelenina. Záhonky jsou na parkovišti, před zdravotním centrem, na vlakovém nádraží, před školou, policejní stanicí a tak dále.

5

Založení některých záhonů je spojeno s příběhem, který jen dokazuje, jak snadné je dělat věci, o jejichž správnosti jste opravdu přesvědčeni. Například záhon před policejní stanicí nemá oficiální povolení, bylo by za tím totiž moc byrokracie, navíc s nejasným výsledkem. Je to guerilla záhon! Když ve městě postavili nové zdravotní centrum, do kterého bylo investováno opravdu hodně peněz, vysázeli okolo okrasné stromy – dává to smysl? Dobrovolníci se tedy sebrali, zeptali se, zda je možné místo nich zasadit ovocné stromy a keře. Samozřejmě, že bylo. A teď okolo centra rostou jabloně. Možná, když takové jablko sníte, ani pak k doktorovi nebudete muset jít.

3

Cestou na trh, kde se z velké části prodávají jen lokální potraviny (opět výsledek snahy aktivních dobrovolníků), projdete nově založenou Opylovací ulicí a instalací se zeleninovými haiku. Místní základní škola je vybavena aquaponickým systémem. To je něco pro děti. A mají tak navíc zařízen čerstvý oběd, zeleninu i rybí maso.

4

Byla to pro mne neuvěřitelně inspirativní návštěva. Místní jen srší kreativními nápady propojujícími komunitu, napříč věkovými i sociálními skupinami. Sociální život ve městě jen vzkvétá a díky tomu se rozvíjí i místní ekonomika. Znáte snad lepší způsob, jak toho dosáhnout?

Jedlá města navštívila Markéta Mikovcová v rámci svého výzkumu Udržitelných městských potravinových systémů díky podpoře IGA ČZU.

Autorem článku je Veronika

Podobné články
Radka Pokorná
03.12.2020

V kladenské čtvrti Kročehlavy, nedaleko obchodního centra, vyrostla komunitní zahrada na zatravněném pozemku Kauflandu, který nebyl do té doby příliš využíván. Zahrada od začátku vyvolávala velká zájem. Jak kolemjdoucích, ... Číst dál >

Veronika Makovská
17.09.2017

Milí příznivci pěstování a kompostování ve městě, léto uteklo jako voda a tak vyhlašujeme období podzimních ohníčků. Letošní rovnodennost bude slavnostní - slavíme totiž ukončení páté sezony a moc rádi bychom ji oslavili ... Číst dál >