menu
CZ

Komunitní kompostéry v Praze: Coming soon!

V Praze vyroste 10 komunitních kompostérů a vermikompostérů. To je dobrá zpráva pro všechny, kterým osud slupek od ovoce a zeleniny nedá spát. Kromě kompostérů, budeme nakladání biodpadů v Praze rozvíjet pomocí moderních technologií a palčivá témata budeme řešit s odborníky.

O co jde? Od září 2018 se pouštíme do realizace projektu Komunitní kompostování ve městě, kterému fandí i Magistrát hlavního města Prahy (MHMP) a podporuje nás v jeho realizaci. Za to jsme moc rádi. Naše kompostovací jednotka si už maže kompost pod kolena, aby tuhle slibnou misi úspěšně naplnila. Co se bude dít?

Komunitní kompostéry 

Na 5 místech v Praze vyrostou komunitní kompostéry. Komunitní kompost se hodí do komunitních center, komunitních zahrad, do přístupných vnitrobloků či parků. Pokud o takovém vhodném místě víte, dejte nám vědět. Umisťovat budeme Bodrý kompostér, který vzniká pod rukama našich kolegů s duševním onemocněním.

P_20180605_143009

Komunitní vermikompostéry

Rozhodli jsme se do projektu zapojit i kalifornské žížaly a využít jejich potenciál při rozkladu organických zbytků. Na pětici komunitních vermikompostérů se hodně těšíme, protože to bude premiéra. Ve spolupráci s našimi parťáky Florium, vyzkoušíme vermikompostér z jejich dílny. P.S. Možná znáte jejich certifikované hnojivo – žížalí čaj, po kterém se vaše zahradnické výnosy ztrojnásobí.

IoT čipy do kompostu

IoT? Yes, please. Tato anglická zkratka sousloví „Internet Of Things“ zaznívá v našem kanclu dost často, hlavně z úst kolegy Jakuba (ano, ten Kuba, co k nám přišel v rámci projektu Rok jinak od Nadace Vodafone a už s námi zůstal – jak to tenkrát bylo, čti tady).  Tyhle chytré věcičky toho dokážou opravdu hodně. Rádi bychom je využily při sledování např. pH, vlhkosti nebo teploty v kompostu a ověřili několik kompostovacích otázek. Virtuální propojení s mapko.cz by mělo být třešničkou na dortu.

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.88

Online kompostovací poradna

Vaše dotazy milujeme. Abychom mohli ještě efektivněji reagovat rozhodli jsme se tuto službu pojmenovat a rozhlásit po celé Praze. Jsme připraveni vám odpovědět i na ty nejzáludnější kompostovací dotazy. Pokud vaše odpovědi nenajdete mezi „vermikompostovacími FAQ“ ani v blogovém článku Kompost = hromada, která má pravidla, napište nám na info@kokoza.cz!

Kokoza_NovaSezona2018©AnnaSolcova.58

Pracovní skupina odborníků

A na tohle se hodně těšíme. Zdá se nám, že téma nakládání s bioodpady a kompostování si zaslouží být probráno. Je tady spoustu otázek i mýtů, které  chceme prodiskutovat a hlavně se sjednotit, abychom táhli za jeden provaz. Oslovíme a vybereme zástupce organizací, firem a státní správy a při pravidelných setkávání budeme krok po kroku směřovat k pozitivní změně v oblasti třídění organických zbytků a kompostování

strategie

 

Projekt Kompostování ve městě je spolufinancován hlavním městem Praha. Děkujeme.

Praha_logo

 

Autorem článku je Soňa

Podobné články
Veronika Makovská
11.08.2020

Chtěli byste začít vermikompostovat, bydlíte v bytě a máte pocit, že umístění vermikompostéru doma není nejlepší nápad? Zkuste vermikompostér umístit na balkon nebo lodžii. O své zkušenosti se s námi podělil ... Číst dál >

Veronika Makovská
13.11.2018

Baví nás zelená a jedlá města. Chceme šířit mezi lidmi, firmami a dalšími organizacemi téma kompostování a pěstování ve městě. Inspirujeme a motivujeme je k využívání kompostovacích technologií vhodných do města, k pěstování ... Číst dál >