menu
CZ

Seriál příkladů dobré praxe: Poskytnout azyl zvířatům

Na zanedbaném polním pozemku v soukromém vlastnictví na pískovcové výspě nad místními rybníky nejprve začali zahradníci pást koně, aby pozemek nenechali ležet ladem. Hnůj a rostlinný materiál kompostovali a připravili vyvýšené záhony, na kterých se počítalo s pěstováním zeleniny. 


Ze soukromé zahrady se vyvinula komunitní

Nakonec zjara 2018 zjistili, že hnoje a záhonů je příliš mnoho na to, než aby je ve dvou zvládli obdělávat. Tak se rozhodli otevřít vznikající zahradu veřejnosti a v dubnu téhož roku vznikla Komunitní zahrada Pastvina.


Azyl pro zvířata v komunitní zahradě

Vedle komunitních zahrádkářů přibývalo i množství opuštěných, nechtěných a zanedbaných hospodářských zvířat, a tak zahrada přidala i zvířecí útulek. Momentálně tam bydlí něco přes dvě stovky zvířat, které je možné si virtuálně adoptovat a přispět tak na všestrannou péči o ně.


Permakultura v praxi

Podle permakulturních principů vybudovali společnou zeleninovou zahradu a na pozemku ve vlastnictví obce za pomoci krajinné architektky vysázeli z grantu od MŽP jedlý les. Nyní se starají o pozemky o celkové rozloze kolem 4,5 hektaru, obvykle zapůjčených sousedy, a stále rostou. Když sousedé viděli, jak zahrada funguje a pozemky prosperují, začali zapůjčovat ty vlastní, sousední.

Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.

Autorem článku je Radka

Podobné články
Soňa Houžvová
09.01.2018

Už k nám přišlo zimní období a to pro vermikompostáře, kteří mají umístěné vermikompostéry venku na balkonech, zahrádkách nebo vnitroblocích znamená je uklidit do teplejších místností. Chtěli bychom vám shrnout a podělit se ... Číst dál >

Soňa Houžvová
06.10.2020

Jak mohou Pražané dopřát svým slupkám cestu na kompostárnu místo do spalovny? Jednoduše — pomocí jednoho online formuláře. Jen je třeba dostat požehnání od majitele domu nebo SVJ. Předpokladem je, že žijete na území ... Číst dál >