menu
CZ

Seriál příkladů dobré praxe: Pěstujeme brownfield

Komunitní zahradu s libozvučným názvem Cukrkandl se podařilo vybudovat v roce 2018 ve spolupráci s Městskou částí Praha 12.


Jak vznikla zahrada na brownfieldu?

Inspiraci, jak oživit spící brownfield o celkové rozloze 8 hektarů podél Vltavy v Modřanech, dodali odborníci z Fakulty stavební ČVUT na příkladech ze zahraničí. Donedávna se jednalo o oplocené a nepřístupné území, na němž se v budoucnu plánuje bytová výstavba. Do doby výstavby je ale několik let a společnosti Skanska přišla škoda nechat pozemek tzv. ladem. Proto se rozhodli část pozemku nabídnout sousedům z lokality a místním komunitám k dočasnému užívání.

Vypsali veřejnou výzvu, na kterou zareagovali nadšenci z oddílu rychlokanoistů Spartak Modřany. Zapojili se spolky se zaměřením na sport a oslovili Kokozu se záměrem vybudovat komunitní zahradu. Přidal se také pan Roubíček, který si na tomto pozemku úspěšně otevřel kavárnu s cykloservisem.

Prostor dostal název Cukrkandl, nachází se totiž pod modřanským komínem, kde dříve stával věhlasný Modřanský cukrovar.


Jak se pěstuje v komunitní zahradě Cukrakandl?

V komunitní zahradě se pěstuje ve vyvýšených záhonech vyrobených v integrační dílně Kokozy zaměstnávající osoby se zkušeností s duševním onemocněním. Dále ve stavebních bagech, ale i v kyblících a bedýnkách. 


Co najdete v Cukrkandlu?

Výhodou je, že okolo zahrady je cyklokavárna se servisem, bikrosová dráha pro děti, venkovní posilovna, hřiště, letni kino, DJ, ohniště nebo třeba i místo pro odložení sdílených kol Rekola. Takže to tu žije!

Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.

Autorem článku je Radka

Podobné články
Denisa Lešková
14.02.2019

“Vytváříme hodnotu a přátelství z kuchyňského odpadu”. Tak zněl titulek rozhovoru s Tomášem a Eliškou Bramborovými v jednom australském rádiu, a přestože v češtině zní trochu kostrbatě, těžko jde jejich snažení popsat líp. ... Číst dál >

Soňa Houžvová
17.11.2020

Bokashi je metoda zpracování bioodpadu, která díky své praktické velikosti v podobě malých roztomilých nádob patří primárně mezi interiérová řešení. Bokashi samozřejmě můžete mít i na terase nebo kdekoliv jinde. Ale co v ... Číst dál >