menu
CZ

Seriál příkladů dobré praxe: Spolupráce s firmou

V kladenské čtvrti Kročehlavy, nedaleko obchodního centra, vyrostla komunitní zahrada na zatravněném pozemku Kauflandu, který nebyl do té doby příliš využíván. Zahrada od začátku vyvolávala velká zájem. Jak kolemjdoucích, kteří od stavby odrazovali, tak i těch, kteří chtěli pěstovat. Byla vybudována díky finančnímu přispění společnosti Kaufland.


Co zahrada „Václavák“ nabízí

Zahradu vybavila integrační dílna Kokozy veřejným kompostérem, prostorem na grilování s paletovým sezením, hmyzími hotely, ptačími budkami a krmítky, ale především sedmadvaceti vyvýšenými záhony, které rychle získaly nové majitele a prakticky hned v den slavnostního otevření byly komunitou osázeny. Majitelé jsou z řad mladých párů, rodin s dětmi nebo seniorů, kteří si chtějí vypěstovat zeleninu nebo bylinky pro vlastní potřebu. Novinkou zahrady je nově vzniklý paprikový a rajčatový háj.


Sousedská soudržnost na zahradě

Sousedé se nyní pravidelně potkávají, pořádají dětské oslavy, sdílejí péči o společné rostliny a zalévají si navzájem záhonky, pokud někdo odjede na dovolenou. Výhodou je, že v blízkém sousedství je panelová výstavba, a tak má většina zahradníků do zahrady opravdu blízko. Vznikl tak pozitivní ostrov, který přitáhl ty, kteří hledali příjemné prostředí i vzkvétající sousedské vztahy.
Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.

Autorem článku je Radka

Podobné články
Soňa Houžvová
04.11.2020

Na tento mezinárodní veletrh jsme měli pifku už když jsme projekt “Uzavřený cyklus jídla v restauraci a kavárně” před rokem připravovali. Tenkrát jsme však netušili, že rok 2020 bude pro gastro-svět velmi nečekanou ... Číst dál >

Veronika Makovská
13.11.2017

Berlínskou komunitní zahradu Prinzessinnengärten najdete u stanice metra Moritzplatz, kde už od roku 2009 podporuje místní biodiverzitu, je ukázkovým místem pro městské pěstování i včelaření, pro setkávání, odpočinek, ... Číst dál >