Jaké je tajemství bokashi směsi?

bokashi

Bokashi směs je magickou a nepostradatelnou ingrediencí pro zpracování organických zbytků pomocí bokashi metody. Právě tento sypký koktejl napomáhá spouštět fermentační procesy, které ze slupek vytváří přírodní hnojivo pro vaše rostliny.

Co je bokashi směs a z čeho se skládá?

V angličtině se bokashi směs označuje jako bokashi mix nebo bokashi bran, kdy slovíčko „bran“ znamená „otruby“, což vystihuje hlavní ingredienci této účinné posypky. 

Mikroorganismy a bokashi směs

 

Při zkoumání složení bokashi směsi se můžete setkat s pojmem efektivní mikroorganismy, tzv. EM (Effective Microbes). Tak je označována směs kvasinek, bakterií mléčného kvašení (Lactic Acid Bacteria), fotosyntetizujících organismů, aktinomycet a enzymaticky aktivních hub. Efektivní mikroorganismy se vyrábějí kontrolovaně v laboratořích a jsou prodávány jako hotový produkt. Receptura směsi se může v závislosti na jednotlivých výrobcích lehce lišit.

Stejně tak dobře poslouží i samotné bakterie mléčného kvašení (Lactic Acid Bacteria), například nám známé laktobacily. Králem mezi fermentačními laktobacily je například Lactobacillus plantarum. Laktobacily bývají označovány jako přírodní probiotikum a dobře prospívají ve vlhkém, anaerobním a kyselém prostředí s pH kolem 3,5.

A kde tyhle bakterie najdeme? Nachází se hojně na slupkách, které vznikají v kuchyni, a také obývají pšeničné otruby v bokashi směsi. V optimálním prostředí jsou spokojené a množí se. Ve fermentačním procesu je jich spousta a čekají, až budou moct ukázat, co umí.

Aby se jim dařilo co nejlépe, a fermentace tak probíhala, jak má, potřebují k tomu především ty správné podmínky:

  • Kyslík

    Fermentace je anaerobní proces. Bakterie, které ji řídí, potřebují ke svému životu prostředí s co nejnižším obsahem kyslíku. A v tom je můžeme podpořit!

    Důležité je mikroorganismům často nevětrat a z každé vrstvy bioodpadu vytlačit vzduch pomocí pěchovadla. A když už je nádoba plná slupek a fermentační proces se rozjíždí naplno, nechat ji uzavřenou a pravidelně stáčet bokashi džus.

    Bokashi metoda na zpracování organického materiálu (YouTube.com)

  • Voda
    Anaerobní mikroorganismy, stejně jako my všichni, potřebují ke svému životu vodu. Je důležité, aby vlhkost byla tak akorát. Mikrobiologové doporučují alespoň 60 %. Příliš vysoká vlhkost v bokashi nádobě by mohla vést k rozvoji plísní, a proto je důležité pravidelně stáčet bokashi džus ze dna nádoby.

  • Cukr
    Cukr je kromě vody nejdůležitější potravinou pro mikroorganismy. Svůj účel splní jakákoli jednoduchá forma sacharidů – melasa, sirup, cukr atp. V naší bokashi směsi najdete hroznový cukr. Jedná se o jednoduchý sacharid, který je pro mikroorganismy dostupný a jednoduše stravitelný. Vrhnou se na něj jak divé a skvěle se jim daří! 

  • Pšeničné otruby
    A konečně – pšeničné otruby! Ty jsou domovem bakterií, které jsou potřebné pro fermentaci. Navíc poskytují mikroorganismům další zdroj potravy. 
 

Až do dna

Bokashi směs je dobré mít po ruce od samého začátku. První dávka směsi se totiž sype na perforované dno prázdné Bokashi nádoby, aby spustila fermentační proces pěkně od spodních vrstev. Pár zrnek směsi může propadnout do sběrné nádoby s bokashi džusem, nijak to však nevadí. Případně můžete zkusit vyložit síto papírovým ubrouskem, který pomůže směs zadržet, než sám také časem provlhne a rozloží se. 

Dávkování a prosypávání vrstev bioodpadu

Bokashi směs se přidává pravidelně při každém vložení organických zbytků. U bokashi nádoby Organko 2 je to zhruba množství jednoho italského espressa, tedy cca 40 ml. U bokashi Organko 1, které je trochu větší, to může být o něco více, tedy cca 80 ml. (Předpokládá se, že 1 kg bokashi směsi by měl vydržet na 3–4 měsíce.) Po jeho přidání je třeba vyhnat vzduch pomocí pěchovadla, aby se připravily vhodné podmínky pro anaerobní fermentaci. Jakmile je nádoba naplněna, nechte ji 4 týdny stát/dozrát bez povšimnutí, jen pravidelně stáčejte bokashi džus. Po 4 týdnech je materiál hotov.

Je nutné bokashi směs používat? 

 

Bioodpad je plný rozmanitých mikrobů. Na rostoucích plodinách, ovoci a zelenině se totiž přirozeně vyskytuje velké množství různých druhů bakterií, kvasinek a výtrusů plísní. Ty se dostávají do nádoby spolu s bioodpadem. Pokud budete vše dělat správně, přidáte dostatek čerstvých rostlinných zbytků a do nádoby nepustíte moc vzduchu, zvládnete to i bez směsi.

K čemu tedy bokashi směs je?

 
  • Potlačení patogenů – Bioodpad již obsahuje nežádoucí mikroorganismy způsobující hnití (Clostridium spp., plísně, gramnegativní tyčinky). → Proto je dobré příznivé mikroorganismy povzbudit v množení přidáním směsi. Spíše než přidání velkého množství bioodpadu najednou, volíme více menších vrstev vždy lehce zasypaných směsí.
  • Bioodpad má malé množství snadno fermentovatelných sacharidů → Bokashi směs poskytuje zdroj energie ve formě sacharidů, které mikrobi používají k rychlé a opakované reprodukci během raných fází fermentačního procesu.
  • Urychlení  →  Přidáním bokashi směsi se zrychlí přirozený fermentační proces
  • Redukce zápachu  →  Bokashi směs také pohlcuje pachy.

Tip od Kokozy: Pokud vám specificky nasládlý bokashi odér nevoní, zkuste kávovou sedlinu. Ta je známá pro svoji schopnost neutralizovat pachy. Použijte ji jako poslední vrstvu vloženého bioodpadu, zasypte ji směsí bokashi a vše stlačte pěchovadlem.

Vysušenou kávovou sedlinu obsahuje i naše kokozí bokashi směs.

Bokashi směs z Kokozy
Naši bokashi směs namíchali zahradníci v integrační dílně Kokozy.

 

 

Skladování bokashi směsi

 

Pro uchování bokashi směsi stačí dodržet pár jednoduchých pravidel a pak vám vydrží nejméně 2 roky. Nicméně není směs jako směs, a proto se nejprve vždy podívejte na tipy výrobce. Obecně platí: 

  1. Chraňte bokashi směs před přímým slunečním světlem. 
  2. Bokashi směs skladujte při pokojové teplotě. 
  3. Udržujte bokashi mix v suchu.

Tip od Kokozy: Před použitím pěchovadla můžete zkusit přikrýt poslední vrstvu ještě kouskem starého papíru. Dokáže zajistit lepší vzduchotěsnost, aroma udrží uvnitř a pěchovadlo zůstane čisté. Tuto přikrývací vrstvu používáme vždy vícekrát, než se začne také rozkládat.

 

DIY Bokashi směs

Kdo má chuť na trochu domácí alchymie, může si zkusit vyrobit domácí bokashi směs stejně, jako to děláme my v naší integrační dílně. Na internetu najdete mnoho receptů. Doporučujeme video manuály z YouTube. Nejvíce jich najdete v angličtině pod heslem „DIY Bokashi bran“. 

Nicméně důsledné vytváření vysoce kvalitních a účinných bokashi směsí může být časově náročné a vyrobená várka může selhat, někdy i bez zjevného důvodu.

Bokashi směs od Kokozy

Namíchali jsme pro vás směs, na které si váš bioodpad skutečně pochutná!

 

Zajímá vás víc? Poslechněte si náš podcast!

Pro více informací se neváhejte přidat do facebookové skupiny Kompostování a Bokashi nebo nám napište na info@kokoza.cz.

 

Jedna otruba povídala aneb zdroje:

 

Tento článek vznikl v rámci projektu SVJ kompostuje! II., který byl podpořen Magistrátem hl. města Prahy. Děkujeme! 

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků