Hmyz je nezastupitelnou součástí přírody a bohužel ho ve městech v posledních letech významně ubývá. Hmyzí domky nabízí snadné a chytré řešení, protože je naši malí spoluobyvatelé mohou využívat hned několika způsoby. Ať už se jedná o úkryt před predátory, přezimování nebo rozmnožování. Pomozte nám zachránit hmyz v městském prostředí a pořiďte si hmyzí domky na svou zahradu nebo do veřejného prostoru.
Proč je hmyz důležitý?
Hmyz je funkční a potravní základnou většiny ekosystémů a pro stabilitu přírody je zcela nezbytný. Mnoho lidí si pod pojmem hmyz představí především obtížné parazity a škůdce, daleko větší množství druhů nám však pomáhá a udržuje v přírodě rovnováhu. Třeba takoví čmeláci, včely, pestřenky nebo motýli jsou jako opylovači jedni z nejvýznamnějších hmyzích hrdinů. Velká část rostlin by se bez nich nebyla schopna rozmnožit a vytvořit své plody. Škůdců na zahradě nás zbavují zase berušky, střevlíci a další predátoři. A v neposlední řadě bychom mezi hrdiny měli zařadit i nejrůznější dekompozitory, kteří rozkládají zbytky odumřelých těl živočichů a jiné organické hmoty. Tím také dodávají půdě živiny.
Hmyzí domky jako útočiště hmyzu
Hmyz v přírodě vyhledává úkryty v různých škvírách, štěrbinách a v puklinách ve zdech nebo ve starém dřevě. Právě takové úkryty mu poskytuje hmyzí dům. Podle toho, kam se ho chystáte umístit, vybíráte i jeho velikost. Na skromné zahrádce stačí malé hmyzí domky (na našem e-shopu najdete již hotový domeček nebo i jeho DIY stavebnici), do větších zahrad a parků, komunitních zahrad nebo třeba i k parkovištím doporučujeme tzv. hmyzí hotely. Ty stavíme na míru a konkrétní nabídku vám představí náš Petr na petr@kokoza.cz.
Některé druhy hmyzu si libují spíše na slunných místech, jiné se raději schovají do stínu. Malé hmyzí domky nabízí sice omezený prostor, ale jejich vnitřek si můžete vyplnit nejrůznějším materiálem podle toho, koho u sebe chcete ubytovat. V hmyzohotelech najdete více sekcí, a tím poskytnete domov hned několika druhům hmyzu. Oba typy ubytování mají v každém případě „na oknech“ připevněno pletivo, které chrání hosty před zobákem ptáků.
Jak se žije v hmyzím hotelu?
V Kokoze ho hodnotíme 5 hvězdičkami. Ve vrchních prosluněných patrech hotelu najdete duté stonky rákosu a jiných rostlin, špalky s navrtanými dírami a děrované cihly – zde se většinou ubytují matky s dětmi. Pokojíky ve spodních patrech jsou vyplněné šiškami, trouchnivějícím dřevem, kůrou či klacíky a slouží spíše k úkrytu a přezimování. Tady se zabydlí škvoři, slunéčka, zlatoočka a možná i některé druhy brouků. A do těch největších z hotelů přidáváme i apartmá pro motýly.
Kam hmyzí hotely postavit?
Ideálně tam, kde si hmyz najde práci a potravu. Zároveň je potřeba ho na daném místě podpořit. Bude se mu dařit v parku, na zahradě (třeba v komunitní zahradě), ale také třeba u parkoviště, blízko kterého se nachází zelená plocha. Zkrátka tam, kde něco kvete a méně se seče tráva. Pokud si s umístěním lámete hlavu, nebojte. Na dobré umístění každého hotelu dohlíží náš dvorní zahradník a entomolog Michal Plundra.
Hmyzí domky vyrábí kolegové v integrační dílně Kokozy. Jak ty malé ze zbytků z výroby vyvýšených záhonů nebo kompostérů, tak i ty velké hotely přímo na zakázku. Někdy je vyrábíme na klíč, jindy je plníme a dotváříme společně s firmami v rámci teambuildingu (podívejte se na video z teambuldingu firmy GasNet). Každý hmyzí domek je pak trošku jiný a odráží týmového ducha. Příležitost pomoci divoké přírodě a následná možnost pozorovat hmyz v něčem, co jste společně vytvořili, je speciálním benefitem těchto projektů. A pokud si domečky chcete pořídit i do vaší firmy, můžeme vám zajistit také náhradní plnění.
Pro více informací napište našemu Petrovi na petr@kokoza.cz. a zeptejte se na hmyzí domky a hotely i pro vaši firmu či zahradu.