Pokračujeme v prozkoumávání komunitních zahrad, míst pro setkávání, pěstování, kompostování i vzdělávání. Na žižkovské komunitní zahradě Krejcárek jsme to všechno našli. A ještě něco navíc. Ve venkovní kuchyni tu totiž postavili pec na chleba. To aby jim spolu bylo lépe. Čerstvé housky jsou zkrátka dobrota.
Zahradou nás provedla koordinátorka Eva. A jak to s Krejcárkem bylo? Založila jej obecně prospěšná společnost My.Aktivity ve spolupráci s DDM Ulita. Spousta betonu se na základě návrhů veřejnosti proměnila v zelenou oázu. S projektem pomohl i náš parťák Green decor a se samotnou realizací pak lidé z místní komunity. Když stojíte u vzniku, stane se to místo vaším vlastním projektem. Pěstovat tu můžete v rohu zahrady v menších vyvýšených záhonech a ve zbylém prostoru můžete posedět s přáteli, spočinout s knihou ve stínu vzrostlých stromů, anebo si přijít poslechnout odbornou přednášku.
My jsme spolu přivedli lektorku Ivanu, která se v Green decoru věnuje všemu okolo zahrad (projektování, realizace, údržba i floristika). Nás i místní zahradníky zasvětila nás do tajů nemocí rostlin, roztodivných škůdců a zásad hnojení. Protože každý zahradník, nejen ten městský, se občas vrhá do nerovného boje s rostlinnými neduhy, a tak jsme si představili nejen naše protivníky, ale hlavně si řekli, jak na ně bez chemie. Vždyť hlavně ty naše rostliny v nádobách potřebují větší péči i hnojení.
Jak si tedy vyrobit vlastní hnojiva či postřiky? Je to trocha vaření, louhování, alchymie, ale určitě to chce vyzkoušet. Dostali jsme různé návody, tak se podělíme alespoň o ten nejznámější. Schválně, jestli to uhodnete. Svým intenzivním zápachem odpudí nejednoho nevítaného návštěvníka zahrady. Už víte? Ano, kopřivová jícha, bohatá na dusík i spoustu jiných dobrot pro naše rostliny, která je nejen hnojivem, ale působí i preventivně proti plísním a odpudí mšice. Komu by se ale přeci jen nechtělo čekat na výluhy, může sáhnout po biologicky šetrných přípravcích pro pěstování bez chemie.
Kopřivový postřik:
100g sušených nebo 300g čerstvých kopřiv zalijeme 1l vody, umístíme na stinné místo, občas promícháme a necháme stát 12-24h, pokud chceme bojovat proti hmyzu či plísním (ředíme 1:5 na postřik listů), 10-15 dní, pokud chceme hnojivo (ředíme 1:20 na zalévání).
Projekt je podporován Hlavním městem Praha.