Jak mohou Pražané dopřát svým slupkám cestu na kompostárnu místo do spalovny? Jednoduše — pomocí jednoho online formuláře. Jen je třeba dostat požehnání od majitele domu nebo SVJ.
Předpokladem je, že žijete na území města Prahy v rodinném či bytovém domě. Nicméně možnost svozu můžete nastavit i pro vaši firmu. S dotazy se na nás obracejí především obyvatelé a podnájemníci z bytových domů, kteří se ptají, co mohou udělat pro to, aby mohli využívat tuto službu.
Klíčovou osobou, která musí „dát zelenou“ svozu bioodpadu, je majitel bytového domu či společenství vlastníků jednotek (SVJ) nebo družstvo. Pojďme si tedy říct, jak na to, aby se chuť třídit bioodpad touto cestou setkala s pochopením okolí a vůlí jednotlivců.
Jak začít?
- Mrkněte na náš blogový článek Svoz bioodpadu v Praze v novém kabátku, kde najdete všechny nezbytné informace o této službě.
- Ověřte, zda víte, na koho se v rámci vaší bytové politiky obrátit. Na majitele domu nebo bude třeba upéct bábovku na schůzi SVJ? Ideální je mít telefonní kontakt, e-mail nebo domluvit osobní setkání/schůzi.
- Nepovinné, ale nápomocné, je udělat si malý výzkum a poptat se např. jen tak při klábosení se sousedy, jestli by měli také zájem třídit bioodpad. Kdo by chtěl mít jasná data, může oslovit sousedy skrze nástěnku či vhodit info každému do schránky. Nadšení pro věc dalších obyvatel může přispět celé věci.
- Komunikace je mocný nástroj, který vás může dovést k vytouženému cíli. Oslovte tedy odpovědnou osobu/skupinu, která má rozhodovací právo, a informujte ji o výhodách svozu bioodpadu. Pokud by to nevypadalo na konsent, zkuste najít kompromis v podobě zkušebního provozu na 1-2 měsíce.
- Pošlete odpovědné osobě informace MHMP o svozu, přihlašovací online formulář, případně pokud již spolupracujete s Pražskými službami, propojte se s nimi.
Držíme palce, aby se dobrá věc podařila. V případě dotazů nám neváhejte napsat na poradime@kokoza.cz.
Tento článek vznikl v rámci projektu SVJ kompostuje!, který byl podpořen Magistrátem hl. města Prahy.