Udržitelné Vánoce? Co to vůbec znamená. Udržitelnost prorůstá všechny činnosti, které v Kokoze děláme. Proto asi není velkým překvapením, že i blížící se vánoční svátky chceme uchopit s co největším ohledem na naší drahou planetu a životní prostředí. Uvařte si váš oblíbený čaj, pohodlně se usaďte a pojďte se s námi inspirovat, jak udělat naše i vaše Vánoce udržitelnější.
1. Darujte dárky, co mají smysl
Každý z vás už asi někdy dostal nepadnoucí svetr, nádobí, co už ani nemáte kam dát, nebo kosmetiku, která končí zapomenutá na poličce v koupelně. A co to zkusit letos jinak? Místo věcí, které nemají pořádné využití a slouží jen jako pověstné „lapače prachu“, můžete darovat něco, co udělá skutečnou radost. Takový žížalí čaj poslouží jako blahodárný životabudič pro rostlinky a ještě potěší i samotného pěstitele, až jeho zelená radost začne pěkně vzkvétat. Podobné nadšení vyvolá také darovaný kompost.
Darovat můžete ale i dárky, které teprve vyrostou. Na našem e-shopu najdete několik druhů seedbomb, kouzelných kuliček, z nichž vám vyklíčí spousta jedlé nebo třeba kvetoucí zeleně.
A pokud se přece jen bojíte nechtěných dárků, zabrouzdejte zpátky do vašich dětských let a napište pěkný dopis Ježíškovi. Vašim blízkým ušetříte starosti s vymýšlením dárků, nervozitu, zda se budou líbit, a třeba i započnete hezkou novou tradici.
2. Udělejte si kreativní odpoledne a zkuste dárky vyrobit
Další vděčnou alternativou jsou také jedlé dárky, které můžete vyrobit u vás doma. Ať už jsou to domácí zavařeniny, marmelády, pečená granola nebo třeba sušenky. Naše Veru z Kokoza týmu doporučuje třeba také různobarevné těstoviny se sušenými houbami, případně dýňové pyré, k němuž dodáte vlastnoručně psaný recept na dýňový koláč či cokoliv jiného.
Vaši blízcí jistě ocení, že jste si s výrobou dali práci a vložili do ní váš čas s cílem je co nejvíc potěšit. Věřte nám, že podobný dárek pak bude chutnat mnohem víc, než kdybyste ho koupili.
3. Zkuste udržitelný způsob balení dárků
K Vánocům neodmyslitelně patří i hromady balicích papírů, které ihned po vybalení dárků končí v popelnicích. Přitom existuje spousta jiných způsobů, jak balíčky zabalit a nevytvářet přitom další odpad. Naším letošním favoritem je japonská minimalistická metoda furoshiki, kdy se dárky balí do látek nebo šátků. Takový obalový materiál je nejen opakovaně využitelný, ale ještě navíc krásně vypadá. A pokud nemáte doma vhodné látky, zkuste třeba látkové pytlíky nebo látkové tašky. Ty pak obdarovaný využije například při nákupu ovoce a zeleniny.
Další, o něco známější variantou, je recyklovaný balicí papír, který se narozdíl od toho lesklého a barveného dá dále zpracovávat. A když budete při rozbalování opatrní, budete ho moci využít třeba ještě další rok. Nebo vám doma přebývají staré noviny a časopisy? Balíčky můžete kreativně zabalit i do jejich stránek.
Co se balení dárků týče, fantazii a vaší kreativitě se meze nekladou! Kdo říká, že musíte balit jen do papíru? Použít můžete také plechové dózy, různé sklenice nebo tubusy. Co dům dá.
4. Pořiďte si na Vánoce udržitelný stromeček
O Vánocích bychom měli mít radost nejen my, ale také příroda. Proto doporučujeme zamyslet se nad tím, odkud pořizujete vánoční stromeček. Například umělý vánoční stromek není úplně nejšťastnější řešení. Na jeho výrobu je totiž potřeba obrovské množství energie i materiálu, a do budoucna představuje formu odpadu, kterou v podstatě nelze dále zpracovat.
My v Kokoze hlasujeme pro ozdobené vánoční větvičky, kvůli kterým se nemusí kácet a převážet celý strom. Ozdobit si je můžete slaměnými či háčkovanými ozdobami, případně vyrobit dekorace ze sušeného ovoce nebo perníčků. Fantazii se meze nekladou a příroda vám poděkuje! 🙂 Navíc jehličí můžete posléze i zkompostovat.
Případně jsme se setkali také s úžasným nápadem od Jíme jinak, a sice vytvořit si vánoční stromek z větví. Mrkněte a nechte se inspirovat.
5. Nakupujte jídlo s rozvahou
Když se řekne Vánoce, každý si vybaví také spoustu cukroví, chlebíčků, kapra nebo bramborový salát. S tím ale bohužel souvisí i velké množství vyhozeného jídla, které se na přeplněných vánočních stolech už nestihlo sníst. Zkuste si letošní vánoční pohoštění lépe naplánovat a sepsat si přesný seznam, co chcete nakoupit, než vyrazíte do obchodu. Zabráníte tím impulzivnímu nakupování v obavách, že jídla nebude dost. A pokud přece jen něco zbyde, zkuste zbytky ještě dále zužitkovat. U našich parťáků Zachraň jídlo najdete spoustu chutné inspirace.
6. Nakupujte lokální výrobky a produkty
Jak na štědrovečerní tabuli, tak i pod stromeček můžete nakupovat u lokálních značek, výrobců a farmářů. V případě potravin vybírejte ideálně takové, které k nám necestovaly přes půl světa. Lokálních produktů najdete opravdu mnoho, od bio farmářské zeleniny a masa, po místní vína, mléčné výrobky či vejce. Zkrátka všechno, co na běžné vánoční pohoštění potřebujete.
Stejně tak existuje i spousta lokálních značek, které dělají krásné české výrobky na zakázku. Ať už to jsou švadleny, truhláři, výrobci kožených doplňků nebo třeba bylinných čajových směsí. Krásnou inspirací je webová stránka #darujemeceskevanoce, která vznikla právě na podporu šikovných českých ručiček.
Ti nejpilnější mají možná už všechny dárky zabaleny, zaděláno na cukroví i vánočky a ozdobený celý byt. Věříme ale, že se najdou i tací, kterým všechny tyto vánoční aktivity ještě visí v diářích. Budeme proto rádi, když se u nás inspirujete a pomůžete nám udělat udržitelnější Vánoce. Ať má hezké svátky i to naše životní prostředí.
Vaše Kokoza