Na co nezapomenout při plánování komunitní zahrady?

komunitní zahrada

Plánujete založení nové komunitní zahrady – máte vyhlídnutý pozemek a teď přemýšlíte, jak jej co nejlépe využít? Anebo už v komunitní zahradě pěstujete, ale rádi byste ji nějak efektivně rozšířili a vylepšili? Zajímáte se o granty na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí, ale nevíte, kde začít? Díky našim dlouholetým zkušenostem se zakládáním komunitních zahrad pro vás máme tipy, na co při plánování nezapomenout.

Kompostér je základ

Kompostér patří do každé komunitní zahrady, to je jasná věc. Udržujeme jídlo v cyklu, odřezky z kuchyně kompostujeme, díky kompostu kvalitněji pěstujeme a pochutnáváme si na našich výpěstcích. Ale na co nezapomenout? Připravte si návod, co do kompostéru patří a nepatří, protože kompost je hromada, která má svá pravidla. A když kompostér umístíte k plotu, budou vám svou troškou do kompostu moci přispívat i sousedé z okolí.

Komunitní zahrady jsou skvělým místem pro posilování sousedských komunit.
Abyste kompostovali s lehkostí, nesmí chybět informační tabule.

Jaký kompostér do komunitní zahrady vybrat? Můžete sáhnout po dřevěné klasice, dvou či vícekomorové, my mu říkáme bodrý kompostér, vyrábí jej naše integrační dílna a můžete jej mít i v město friendly uzavíratelné variantě. Levnější variantou jsou pak kompostéry plastové. Jestli váháte, jaký druh kompostéru je ten nej pro váš pozemek, s výběr vám s radostí pomůžeme na poradime@kokoza.cz. Nezapomeňte taky na vidle, katrovačku, urychlovač kompostu, zásobu štěpky, hoblin či listí pro doplnění dřevité složky k vašemu bioodpadu.

Pěstuji, pěstuješ, pěstujeme

Pro pěstování je ideální kombinovat určité druhy plodin a bylinek, každý si s někým rozumí více a s jiným zase méně, znáte to. Kromě zeleniny, bylinek, trvalek nebo jahod myslete i na ovocné stromky či jedlé keře. Zároveň nechte prostor na individuální zahradnické pokusy a na společné záhony s bylinkami na mojito, ať máte co dávat do pití při brigádě na zahradě.

Pokud vám pozemek komunitní zahrady neumožňuje pěstování v klasických záhonech, můžete to zkusit ve starých kyblících nebo v big bagu, v jutových pytlích. Elegantnější variantou jsou dřevěné vyvýšené záhony, ve kterých se budou mít rostliny jako v peřince, s dostatečným množstvím zeminy i pro vzrostlejší jedince. A protože je nejlepší a nejekonomičtější zalévat dešťovkou, promyslete, jak byste ji mohli na zahradě zadržovat. 

 

Pomocníci každého zahradníka

Pěstujeme hlavně proto, že se chceme hrabat v hlíně a radovat se z výpěstků. Nejdůležitějším nářadím jsou tedy naše ruce. Ale někdy si sem tam můžeme vypomoci. Základem jsou vidle, motyka i malá motyčka, zahradnické nůžky, pilky, rýče, lopaty a lopatky, kolečko, rukavice, hrábě a smeták. Spoustu tohoto nářadí si můžete koupit na našem e-shopu. Dále se na každé zahradě hodí konev s kropítkem, zahradní hadice s nástavcem na kropení, kýble, koš, srp nebo kosa. Není nutné, aby každý zahradník měl svoje nářadí, můžete si jej půjčovat, mít nějaký erární arzenál, ale je dobré myslet na to, že nářadí je třeba někam ukládat

Jak podpořit komunitní setkávání

Pokud se na zahradě schází větší skupina sousedů, určitě nezapomeňte na prostor k setkávání v podobě lavic, laviček a velkého stolu, u kterého se dají pořádat společné akce. Osvědčeným lákadlem a propojovatelem je gril nebo ohniště (stabilní či přenosné). Ale promyslete, jestli by kouř nevadil místním. Komfort v zahradě zvýší zázemí kuchyňky se základním vybavením ke stolování, místo na mytí nádobí či rukou, zavedená elektřina a zdroj pitné vody. Nezapomeňte v prostoru zahrady umístit nádoby na odpad/tříděný odpad, a popřemýšlejte o toaletě

Komunitní zahrady jako místo k setkávání
Komunitní zahrady slouží nejen pro pěstování, ale i pro setkávání celé komunity zahradníků.

Velkým plusem je umístění pergoly či jiného zastíněného prostoru a také zázemí pro setkávání při nepříznivém počasí (např. altán). Prostor můžete zpestřit místem k relaxaci (např. lehátko, houpačka, houpací síť) a hracími prvky (např. kryté pískoviště, drobné přírodní prvky, dřevěný domeček, blátivá kuchyňka nebo dětem prostě nechte hromadu zeminy). 

4 praktické tipy na závěr 

Plot uzavřený zámkem na číselný kód není úplně nezbytný, ale zajistí větší bezpečí vašim dětem i úrodě. Vytvořte si pravidla zahrady a viditelně umístěte informační tabuli s dalšími podrobnostmi a kontakty pro zájemce s okolí. Poraďte se s odborníky v otázkách, kde si nevíte rady. A abyste to viděli černé na bílém, připravili jsme pro vás orientační rozpočet. Tak mrkněte.

Ještě váháte?

Na naší mapě komunit mapko.cz si najděte komunitní zahradu ve vašem okolí a zajděte se tam mrknout, popovídat si s místními, zkrátka načerpat inspiraci a motivaci. Přidejte se do naší skupiny Komunitní zahrady na Facebooku. Začtěte se do naší s láskou a zkušenostmi vyšlechtěné knihy Pěstujeme ve městě, kde najdete spoustu dalších rad pro městské pěstování. Anebo se obraťte přímo na nás na info@kokoza.cz

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků