Svoz bioodpadu

Nejpohodlnější cestou, jak třídit bioodpad, je svoz bioodpadu. Zkrátka začít vedle modré, žluté a černé popelnice využívat i tu hnědou. Podle zákona má každá obec povinnost zajistit svým občanům možnost třídění bioodpadu, a to různými způsoby. Buď svozem hnědých popelnic, nebo zajištěním velkoobjemových kontejnerů či sběrných dvorů.

Výhody

  • Jedná se o pohodlné řešení, kdy bioodpad vhodíte do popelnice u domu a o zbytek se postará obec.
  • Bioodpad nemusíte nijak upravovat nebo dbát na jeho skladbu.
  • Vzniklý kompost se často využije přímo v obci pro údržbu místní zeleně.

Nevýhody

  • V některých obcích svoz není dostupný a zastupují ho sběrné kontejnery a dvory. Nebo se za něj platí (do 100 Kč/měsíc).

  • Jedná se o méně ekologické řešení, kdy se odpad převáží, místo aby se zpracoval v místě vzniku. Pořád je to ale mnohem ekologičtější varianta než netřídit vůbec.

  • Nedůslednost „spolutřídících“ může komplikovat využití bioodpadu. Pokud je v něm příliš mnoho příměsí, které na kompost nepatří, kompostárny jej nepřijmou.

Jak začít?

Nevíte, jak je to u vás? Obraťte se na odbor životního prostředí ve vaší obci nebo mrkněte na jejich webové stránky. Sepsali jsme pro vás i podrobné články na blogu.

U hnědé popelnice je potřeba dávat dobrý pozor, co do ní vhazujete. Patří tam pouze organické zbytky rostlinného původu, konkrétně slupky a zbytky od ovoce či zeleniny, čajové lístky, kávová sedlina, drobné nebo naštěpkované větvičky, listí a tráva. Důsledné třídění je nezbytné k tomu, aby se bioodpad mohl co nejlépe využít.

Kde končí bioodpad z hnědé popelnice?

Správně vytříděný obsah hnědých popelnic putuje do kompostárny, kde zraje a mění se v kompost, který se posléze využívá na opečování městské zeleně a parků. Naopak bioodpad, který skončí v černé směsné popelnici, není nijak prospěšný. Buď hnije na skládce, nebo se spálí ve spalovně. A v obou případech znečišťuje životní prostředí jedovatými plyny a výluhy.

Do roku 2030 bychom měli v České republice přestat skládkovat. Věříme, že i proto budou obce otevřenější těm možnostem třídění, které jsou pro místní obyvatele opravdu efektivní. A na nás samých je, abychom se naučili a dál šířili pravidla, jak správně třídit (nejen) bioodpad.

Užitečné odkazy

Prozkoumejte ostatní způsoby třídění bioodpadu

Zpracujte bioodpad třeba i v bytě. Pomůžou vám kalifornské žížaly.

Máte-li zahradu, kompostování bioodpadu pro vás bude nejsnadnější.

V komunitní zahradě můžete potkat stejně smýšlející lidi – a být prospěšní společně.

Když vás nevyužijete kompost, a přitom chcete udělat něco přínosného.

Zpět na stránku Třídění a kompostování