Bokashi akademie s Kokozou

2. díl: Pusťte se do bokashi

O čem je 2. díl Bokashi akademie s Kokozou?

  • Zjistíte, jaký je rozdíl mezi kompostováním a bokashi.
  • Naučíte se správně začít používat bokashi nádobu.
  • Dozvíte se tipy, jak na úspěšné fermentování s bokashi nádobou.

Jaký je rozdíl mezi kompostováním a bokashi metodou?

Kompostování máme většinou spojené se zahradou, ale ve skutečnosti se dá jednoduše kompostovat i v interiéru. Nejznámějším typem interiérového kompostování je tzv. vermikompostování, ve kterém se pomocí mikroorganismů a kalifornských žížal za přístupu kyslíku přeměňuje organická hmota v kompost. A protože kompost je hromada s pravidly, je potřeba pro správný průběh kompostování zajistit vhodnou skladbu a složení materiálu, vlhkost, teplotu a kyslík skrze pravidelné promíchávání.

Bokashi je o poznání jednodušší metoda. Jejím klíčovým procesem je anaerobní fermentace bez přístupu vzduchu. Výsledným produktem je zfermentovaná bokashi hmota připravena na další zpracování. Na fermentaci se podílí různé druhy mikroorganismů, jako jsou bakterie, kvasinky a plísně. Pro správný průběh bokashi fermentace stačí pouze důkladné natlačení bioodpadu do bokashi nádoby pomocí pěchovadla a zavření nádoby víkem, abychom zamezili přístupu vzduchu.

Pro koho je bokashi vhodné?

Bokashi nádobu ocení každý, kdo chce začít třídit bioodpad. Nejvíce populární je mezi kompostovacími zelenáči díky svému jednoduchému používání a rychlému zpracování bioodpadu. Bokashi v podstatě nepotřebuje žádnou péči a údržbu. Ocení ho také ti, kteří žijí v menším bytě. Samotná fermentační nádoba je skladná a vejde se na kuchyňskou linku, do skříňky nebo třeba do chodby. V poslední době si bokashi nádobu oblíbili také zapálení kompostáři, kteří bokashi kombinují s dalšími formami domácího kompostování.

Jak začít používat bokashi nádobu?

Už třídíte doma bioodpad? Výborně. Pak jste připraveni začít s bokashi. Jediné, co pro bokashi metody potřebujete, je nádoba na bioodpad, bokashi nádoba s víkem, pěchovadlo a bokashi směs pro urychlení fermentačního procesu. Jak tedy úspěšně začít s bokashi?

  • Na dno bokashi nádoby rovnoměrně nasypte bokashi směs, stačí tenká vrstva. Pokud jste k bokashi obdrželi také odměrku, nasypte jednu odměrku směsi.
  • Připravte si bioodpad a nakrájejte ho na menší kusy.
  • Vložte bioodpad do bokashi nádoby.
    Zatlačte bioodpad pěchovadlem do nádoby.
  • Na vrstvu bioodpadu přidejte další odměrku bokashi směsi. Při větším množství odpadu použijte větší množství směsi. Doporučujeme dodržovat poměr 1 dávkovací odměrka směsi na každých 5 cm bioodpadu.
  • Zakryjte kompostér víkem a zkontrolujte, zda je pořádně utěsněn.
  • Pravidelně stáčejte fermentační tekutinu, tzv. bokashi džus. V běžném provozu stačí každých 3–5 dní. Při prvním použití se bokashi džus objeví až po cca 14 dnech užívání. (Pozor: Pokud přidáváte do bokashi velmi suchý odpad, bokashi džus se nemusí tvořit téměř vůbec.)
    Po naplnění bokashi nádoby zasypte bioodpad směsí a nádobu 2–4 týdny neotvírejte, než se veškerý bioodpad zfermentuje.
  • Pokud jste si koupili set 2 bokashi nádob, můžete během čekání založit druhou nádobu.

Tip: Jestliže jste kompostovací zelenáč a s bokashi nemáte žádnou zkušenost, musíme vás upozornit na specifickou vůni fermentované bokashi hmoty. Někomu nevadí, někomu nevoní. Pro eliminaci zápachu doporučujeme používat bokashi směs namíchanou naší integrační dílnou, která odér z bokashi pohltí.

Při vložení nové vrstvy odpadu je nutné bioodpad nejprve stlačit pěchovadlem a následně zasypat bokashi směsí.
Při vložení nové vrstvy odpadu je nutné bioodpad nejprve stlačit pěchovadlem a následně zasypat bokashi směsí.

Na co si dát pozor?

Přestože je bokashi metoda v podstatě bezúdržbová, existuje pár pravidel, které je potřeba dodržovat, abyste fermentovali s radostí a lehkostí.

  • Bioodpad před vhozením do bokashi nádoby nakrájejte na menší kousky.
  • Do bokashi nádoby nevhazujte velké množství tekutin, kosti a kompostovatelné sáčky.
  • Doporučujeme krmit bokashi max. jednou za 3 dny, abyste se vyvarovali častému otevírání nádoby. Kyslík v nádobě zpomaluje celý proces fermentace.
  • Pořádně uzavírejte víko bokashi nádoby, aby se vám do ní nedostal nejen kyslík, ale také hmyz.
  • Ideální teplota pro bokashi je ta pokojová. Nádobě se bude dařit v teplotách do 15 °C.
  • Nevystavujte bokashi nádobu přímému slunečnímu záření.
  • Pokud je bokashi příliš vlhké, přidejte trochu suchého materiálu (např.: plata od vajec nebo ruličky od toaletního papíru). Jestliže naopak budete přidávat příliš suchého materiálu, nebude se vám tvořit žádný bokashi džus.
  • Nezapomeňte na pravidelné stáčení bokashi džusu. Látky obsažené ve vodě jsou náchylnější k oxidaci, což v praxi znamená, že bokashi džus je náchylnější ke zkažení.

Co když se v bokashi objeví plíseň?

Plísně jsou přirozené, patří k rozkladným procesům a slouží jako potrava mikroorganismů. Existuje jich ale několik tisíc druhů a některé mohou být toxické. Zjednodušeně lze říci, že bílá vláknitá plíseň je v pořádku a nemusíte se jí bát. U bokashi to může znamenat, že nádobu plníte pomalu nebo je v ní hodně vzduchu. Pokud vás její přítomnost trápí, můžete na vrchní vrstvu směsi bokashi položit kus silného papíru, který zabrání jejímu šíření.

Jakmile se však objeví tmavá černá, zelená nebo modrá plíseň, je něco špatně. Zkontrolujte, že vaše bokashi nádoba je dostatečně uzavřená, stáčíte pravidelně bokashi džus a přidáváte přiměřené množství bokashi směsi. Nejjednodušší řešení je plesnivý kus vyhodit do koše.