Přirozené zavlažování díky olla nádobám

Olla nádoby od Kokozy šetří čas, peníze a vodní zdroje

Představte si zahradu plnou zeleně a květin, které rostou zdravě a krásně, aniž byste je museli neustále zalévat. To vše je možné díky starověkým olla nádobám, které vám usnadní péči o rostliny a zároveň ušetří čas, energii i peníze. Olla přináší přirozené zavlažování, kdy rostliny čerpají přesně tolik vody, kolik potřebují. Vy si mezitím v parném létě můžete klidně odjet na dovolenou, aniž byste se museli obávat, zda vaše  rostliny neuschnou. A proto jsme je museli mít i u nás na e-shopu. Nejenže podpoříte svou zahradu, terasu či byt, ale i lokální ekonomiku, protože olla nádoby jsou vyrobeny ručně v Praze keramičkou Nikou Pločkou. Navíc při zavlažování s ollou ušetříte až 75 % vody a pomůžete chránit životní prostředí.

Olla šetří  čas, energii i peníze.

🌿 Tradiční způsob zavlažování zahrad od starověku.

🌿 Usnadňuje práci a umožňuje odjet na dovolenou beze strachu o rostliny i v parném létě.

🌿 Rychlá a snadná instalace i obsluha, kterou zvládne opravdu každý.

🍅 Vhodná na zahradu, terasu i do bytu.

🍅 Podporuje hluboké zakořenění rostlin.

🌱 Omezuje rozvoj plevelů a plísní díky suché povrchové vrstvě půdy.

🌱 Rostliny si berou přesně tolik vody, kolik potřebují.

💧 Nejúspornější, nejšetrnější způsob zavlažování. Ušetří až 75 % vody na zavlažování.

💧 Podporuje vodní režim půdy a omezuje tak erozi.

🏺 Designový, funkční doplněk od keramičky Niky Pločky – nádoba připomínající kapku vody s víčkem, která rozjasní zahradu.

🏺 Podporuje lokální ekonomiku. Ručně vyráběná a modelovaná v ČR z odolné šamotové hlíny.

🏺 Je biodegradabilní – vyrobená ze 100% přírodního a udržitelného materiálu.

 

Opravdu díky ollám ušetřím 75 % vody?

Ano! Díky optimalizovanému zavlažovacímu systému s olla nádobami spotřebujete až 3× méně vody oproti konvenčnímu zalévání. Navíc olla nádoby zaručují minimalizaci ztrát vypařováním nebo protečením a prakticky 100% využití vody rostlinami.

Olla nádoby pomáhají vaší zahradě také v boji s klimatickou změnou. Klimatická změna se projevuje stále častějšími extrémními jevy počasí. Horka spojená s dlouhotrvajícími suchy zanechávají prostředí vyprahlé a chybějící den na zahradě se při těchto teplotách projevuje vysušenou půdou a vodním stresem rostlin, což snižuje jejich dlouhodobou životaschopnost. Při takovýchto vedrech nepomůže ani postřik rostlin vodou, který vede pouze k jejich spálení či plísni, ani klasická zálivka, která se rychle odpaří či skrze vysušenou půdu pouze proteče.

Co to olla nádoba je a kde má své kořeny?

Olla nádoba je terakotový džbán, který se zakope do půdy a naplní vodou. Díky ručnímu neglazovanému provedení propouští postupně skrze své stěny vodu a zalévá tak okolo rostoucí rostliny přirozeně a podle jejich potřeb.

Slovo olla (vyslovováno „oja“) pochází ze španělského termínu pro hliněný hrnec. Nicméně zakopávání hliněných nádob za účelem zavlažování má svůj původ již ve starověké Čině a také severní Africe. Nejstarší doložená zmínka pochází z první učebnice zemědělské vědy na světě, Fan Sheng-Chih Shu, z doby před více než 2000 lety. Vzhledem k jednoduchosti designu, vysoké efektivitě a přibývajícímu suchu se olla nádoby používají dodnes. Jejich účinnost je však optimalizována díky inovativním procesům, jako je především přesné řízení teploty při vypalování.

 

Olla nádoby před vypálením
Olla nádoby před vypálením, jsou jako kapky deště, co zaniknou s dotykem země. Zdroj: Kokoza

Jak olla funguje?

Olla nádoba využívá přirozenou vlastnost keramické hlíny, která je mikroporézní, a umožňuje tak vodě prosakovat do půdy tam, kde ji rostliny nejvíce potřebují. Prosakování je pomalé a rovnoměrné v závislosti na vlhkosti okolní půdy. Jakmile je půda důkladně nasycena, vzniklé napětí zabraňuje přesycení půdy přebytečnou vodou. Nakonec přilehlé kořeny rostlin prorostou půdu kolem olly, vlásečnicovými kořínky ollu obejmou a samy usrkávají vodu podle své potřeby.

Tato strategie poskytuje vašim rostlinám konzistentní zalévání, častý problém zahrádkářů, a snižuje množství práce, kterou musíte v dlouhodobém horizontu na zahradě vykonat. Rostliny tak nejsou vystaveny vodnímu stresu, nedostávají ani příliš mnoho, ani málo, nýbrž mohou si pro vodu samy sáhnout. Díky natahování kořínků za vodou si rostliny vyvinou lepší kořenový systém, což má pozitivní dopad na jejich zdraví a také výnos.

Stejně tak je tomu s půdou. Množství vody čerpané z olly půdou se liší v závislosti na její vlhkosti. V praxi to znamená, že suchá půda bude čerpat vodu rychleji, mokrá půda naopak pomaleji. Díky udržování správné půdní vlhkosti se v ní dobře daří různým půdním živočichům, zvyšuje se biologická rozmanitost, půda je zdravější a to má opět pozitivní dopad na rostliny.

Olla nádoba je také opatřena glazovaným víkem. Víko zabraňuje nechtěným hmyzím návštěvám a glazura eliminuje  vypařování.

Navíc tím, že olla nádobu zakopáváme pod zem, nedochází ke zbytečnému zalévání horní vrstvy půdy, kde se nejčastěji rozvíjí plevel.

Jak velkou ollu si pořídit?

Velikost olly neovlivňuje rychlost vzlínání vody do okolní půdy, ale pouze její množství. To v praxi znamená, že větší nádoby mají výhodu většího objemu zásobníku vody, což snižuje množství času, který musíte strávit jeho doplňováním. Navíc disponují větší  povrchovou plochou pro přilnutí kořenů rostlin.

Velikost olly vybíráme také podle velikosti půdního prostoru a typu pěstovaných rostliny tak, aby měla daná rostlina dostatečný prostor pro růst kořenů.

Jak se olla instaluje?

Připravte místo pro zakopání olla nádoby tak, že vykopete díru o něco větší, než je samotná olla, umístíte ji dovnitř a zakryjete zeminou tak, aby vyčnívala pouze její horní část s víkem. Díky tomu je voda chráněna před sluncem a snižuje se odpar. Pro snížení odpařování na minimum se doporučuje kolem krku olly rozprostřít mulč. Zakopat ji můžete  do květináče, truhlíku, vyvýšeného záhonu nebo přímo do země ke kořenům rostlin. Ideálně do půdy promísené s kompostem, který podporuje půdní strukturu.

Vzdálenost rostlin od nádoby se odvíjí od konečné velikosti kořenového systému dané rostliny. Obecně rostliny vysazujeme cca 30 cm daleko od olly, šikmo, kořeny natočenými k olle a v kruhovém uspořádání kolem ní. Blíže k olle umísťujeme rostliny náročnější na vláhu a s menšími kořeny, dále od ní méně náročné rostliny s většími kořeny. Po výsadbě nových rostlin v okolí olly je potřeba ještě následujících pár dní rostliny zalévat, dokud si kořenový systém rostlin ollu nenajde. Poté vodu doplňujeme již jen do nádoby a rostliny nezaléváme. Čím větší je vzdálenost vysazených rostlin od olly, tím delší dobu rostlině trvá, než se zapojí.

Olly vypalované slunečními paprsky
Olly v záři slunce. Zdroj: Nika Pločka

Kdy ollu doplnit vodou?

Olla nádobu čas od času naplňte vodou. Každé místo je jiné a četnost plnění je závislá na několika faktorech: na klimatu, počasí a ročním období, potřebách rostlin, typu půdy a velikosti nádoby. Pokud ze začátku tápete, držte se obecného doporučení, které říká naplnit ji vodou jednou až dvakrát  týdně, nebo jakmile klesne voda na polovinu, protože pak již nemůže voda prosakovat skrze celou plochu nádoby. Tato frekvence pomáhá snižovat pravděpodobnost nahromadění zbytků soli na povrchu, což potenciálně snižuje rychlost prosakování.

Olla nádoby jsou opravdu robustní a jejich používání je jednoduché. Jen dejte pozor, abyste nepoužili příliš špinavou nebo příliš tvrdou vodu, aby nedošlo k ucpání pórů. Pokud se tak stane, stačí ji  bez vykopávání prolít proudem vody například z hadice. Jestliže se vám v olla nádobě začne usazovat vápenec, je lepší ji vyjmout a očistit octem nebo toto čištění provést mimo sezónu tak, abyste neublížili svým rostlinám. Ideálně používejte vodu dešťovou, je bez minerálů a nebude póry ucpávat.

Navíc nemusíte řešit teplotu vody. Ať už použijete jakkoliv studenou vodu, než se voda k rostlinám dostane, získá tu správnou teplotu.

Jak poznat, že je olla prázdná? Stačí k tomu obyčejná špejle jako při pečení. Akorát nebudete sledovat žmolky těsta, nýbrž  jen vlhkost. A nebojte, časem to poznáte již i od oka. Domácí kutilové si mohou navíc vyrobit  plovák nainstalovaný uvnitř olly s vlajkou nahoře.

A co s ollou v zimě?

Olla nádobu můžete nechat v půdě celou zimu. Nicméně by měla být prázdná, aby nehrozilo její prasknutí. V případě, že chcete nechat ollu v půdě i přes zimu, doporučujeme ji alespoň přikrýt mulčem. Tím se výrazně sníží riziko zmrznutí, které by mohlo ollu poškodit. Životnost nádoby vystavené mrazům se ale snižuje.

Pokud se ji rozhodnete na zimu ze záhonu vyjmout, očistěte ji kartáčem od zbytků zeminy, pro důkladnější čištění ji nechte pár dní stát plnou octové vody (roztok 1 : 10) a na závěr ji již jen řádně propláchněte čistou vodou a nechte ji vyschnout.

Kdo naše olly vyrábí?

Výtvarná umělkyně a keramička Nika Pločka má svůj  ateliér v Pražské tržnici v prostoru H40, kde sídlí i Kokoza. Spojil nás společný zájem o udržitelné produkty a přírodní principy. Nika přímo v ateliéru tvoří a také vede keramické kurzy a workshopy. Jedná se tedy o lokální výrobek, který podporuje zdravou  ekonomiku malých místních podniků a umělců, snižuje ekologické náklady na dovoz a uhlíkovou stopu produktu.

Všechny olly jsou vyrobeny ručně. Každý kus je velmi kvalitní originál. Tělo olly je  neglazované a neobsahuje žádné povrchové úpravy, které by se mohly vyluhovat do půdy nebo vody. Olly jsou vyrobeny z šamotové hlíny, přírodního produktu, který se nerozkládá na potenciálně toxické látky. Pouze víčko je glazované, a to recyklovanými glazurami, aby se snížil odpor a minimalizoval vznik odpadu během výrobního procesu.

Nika ve své tvorbě reflektuje filozofii environmentalismu, následky globální environmentální krize a zodpovědnost vůči přírodě. Je to vidět i na olle, která má symbolický tvar padající kapky vody. Její keramické i porcelánové produkty poukazují na ekologičtější a poetičtější formu života v každodenních rituálech, jako je zastavení se u ručně vyrobeného šálky kávy nebo zalévání zahrady. Její produkty působí na pomezí užitku a krásy. Tím je i olla, šperk, který nejenže obohacuje svou funkcí naši zahradu, ale také svou krásou naše oči.

Nika Pločka ve své dílně, kde vyrábí olly
Nika Pločka ve své dílně, kde vyrábí keramiku a vede workshopy. Zdroj: Nika Pločka

Jaké rostliny zavlažování z olla nádoby ocení?

Olla nádoby ocení  většina zahradních i pokojových rostlin, hodí se k trvalkám, zelenině i květinám. Olla je nejúčinnější pro plodiny s vláknitým kořenovým systémem, jako mají třeba rajčata nebo chilli. Rostliny s velkým hlavním kořenem, jako je mrkev, petržel,  řepa, ředkev či pastinák, ji ocení již podstatně méně. Stejně tak rostliny podobné rychle rostoucím tykvím, které dokážou vypít více vody, než kolik olla za den propustí. A také sazenice, které čerpají vodu z horní vrstvy půdy. Proto, pokud umístíte ollu k sazenicím, nezapomeňte i na jejich přímé zalití, protože samotná olla ke klíčení na povrchu nestačí.

Olly jsou také skvělé při výsadbě mladých stromků a keřů. Nicméně je potřeba počítat s tím, že chtivé kořeny rostlin po pár letech ollu nakonec prorazí, aby se dostaly k vodě. Naštěstí v době, kdy k tomu dojde, by kořeny stromu již měly být dobře usazené a schopné pít samy ze spodních vod.

Tip 1: Naplňte ollu žížalím čajem

Pro optimální a opravdu chytré zavlažování můžete nádobu naplnit místo čiré vody žížalím čajem. Nezapomeňte ho však naředit 1 : 10 s vodou a jednou ročně ollu pročistit proudem vody, aby se vám nezanášely póry.

Ollu samozřejmě můžete naplnit i jiným přírodním, ekologickým a hlavně vodorozpustným hnojivem.

Tip 2: Vytvořte z olla nádob samozavlažovací systém

Jedna olla je skvělá, ale ještě lepší je jejich propojení. Společnost EcoSense z Arizony, zaměřená na udržitelnost krajiny, přišla v roce 2016 s metodou, jak vytvořit samozavlažovací systém spojením olla nádob a sudu na dešťovku. Stačí vám k tomu vrták na dlaždice, několik zavlažovacích trubek a armatur.

 

Odjíždíte na dovolenou, chcete zavlažovat svoje záhony udržitelněji nebo si alespoň trochu ulehčit práci? Ulovte si vaši ollu! Najdete je na našem e-shopu ve velikostech 3 a 8,5 l.

 

Zdroje:

  • https://www.ars.usda.gov/ARSUserFiles/20360500/pdf_pubs/P2256.pdf

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků