Seed bomba je kouzelná kulička vyrobená z jílu, kompostu a vybrané směsi semínek. Tato výživná munice je základní výbavou každého zahradníka i zahradnice pro nemilosrdný guerilla gardening.
Seed bomby koulíme v rámci naší integrační dílny od dob, co je Kokoza Kokozou. Ověřený recept jsme získali od hnutí Slow Food Youth Network Prague, které oficiálně vychází z mezinárodního hnutí Slow Food a potažmo Slow Food Youth Network (SFYN). S nápadem přišla Anička Grosmanová, která o seed bombách poprvé slyšela od SFYN v Kanadě. Díky těmto nadšencům byla první veřejná výroba seed bomb v Čechách zdokumentována a dochovalo se pěkné video:
Zdroj: Slow Food Youth Network Prague, 2014
Dnes koulíme už téměř se zavřenýma očima s takovou přesností, že ani váhu bychom nepotřebovali. A co že z toho vyroste? Používáme semínka jedlých bylin a rostlin jako např. kopr, mák, slunečnice, měsíček a další. Tuhle organickou nálož pro vás ládujeme do tubusů, aby vám dělala radost. Pořídit si je můžete tady.
Autorem původního designu tubusů a sloganu “Hoď, čekej, sklízej!” je neznámý hrdina Jakub Hoffman.
V březnu jsme se semínky vyrazili do pražské Lucerny, kde jsme v rámci doprovodného programu festivalu Jeden svět podnikli workshop na výrobu seed bomb. A byla to bomba!
Více než třicet diváků se po filmu Ohrožená semínka přišlo umazat od hlíny. Byla to týmová práce – jeden váží kompost, druhý míchá jíl, třetí sype semínka a pak už všichni válejí poctivé kuličky.
Důležitá rada na závěr. Čerstvě vyrobené seed bomby je potřeba nechat pořádně vyschnout, aby předčasně nevyklíčily. Jen co se venku oteplí, stačí seed bombu lehce navlhčit nebo spoléhat na jarní deštík, hodit a čekat až vám zamává rostlinka.
Za fotky z workshopu děkujeme fotografovi Benjamin Peguero.
Také si říkáte, kdo s tímto nápadem přišel? Tvůrce myšlenky semenné koule byl japonský filosof a ekologický farmář, Masanobu Fukuoka (1913 – 2008), který propagoval přírodní farmaření, bezorebné obdělávání půdy a nechemické hnojení. Fukuoka tvrdil, že “nejvyšší forma zemědělství je nedělat vůbec nic”. Obalování semínek jílem chránilo semena před ptáky, hlodavci a silným deštěm. Navíc odpadávala nutnost zahradu orat. Jak Fukuoka moudře mluví o líném zemědělství a rozhazuje seed bomby můžete shlédnout v krátkém dokumentu Revoluce jednoho stébla slámy. Jeho stejnojmenná kniha se stala slavnou po celém širém světě.