Co s bokashi džusem?

bokashi džus

Metoda bokashi je jeden ze způsobů, jak zpracovat svůj bioodpad v domácnosti. Je založena na anaerobním fermentování organických zbytků. Výstupem je fermentovaný bioodpad a bokashi džus, něco jako energetický nápoj.

Co je bokashi džus?

Fermentační tekutina se tvoří nejvýrazněji několik dní po založení bokashi. Tento výluh se někdy označuje jako bokashi juice nebo bokashi čaj. Měl by se objevit zhruba do 14 dnů od zahájení plnění nádoby. Následně jej můžete stáčet každých 3-5 dní. Tvorbu výluhu může ovlivnit více faktorů, jako např. vlhkost vkládaného materiálu, míra dusání nebo vnější teplota prostředí. Nezoufejte, pokud si dá výluh na čas. Jakmile se objeví, nezapomeňte ho pravidelně stáčet. Látky obsažené ve vodě jsou náchylnější k oxidaci, což v praxi znamená, že bokashi džus je náchylnější ke zkažení. 

Co víme o bokashi džusu?

Obsahuje živiny závislé na typu bioodpadu, které jsou rozpustné, a tedy lehce využitelné rostlinami. Kvůli denitrifikaci probíhající během fermentace obsahuje málo dusíku.Naopak téměř pokaždé má více draslíku a fosforu. Může ale také obsahovat pro rostliny toxickou vyšší hladinu sodíku a chloridů, které se tam dostanou v podobě kuchyňské soli spolu s vařeným jídlem. Proto ho nedoporučujeme používat pro interiérové rostliny a před použitím ho nezapomeňte naředit. Doporučený bezpečný poměr je 1 : 100, tedy 1 dcl džusu na 10 ti litrovou konev vody.  Ideální je aplikovat jej v sezóně ne častěji než jednou týdně. 

Bokashi džus má také nízké pH a velmi vysoké BSK. Proto ho nikdy nevylévejte do přírodních vod.

Jak ho skladovat?

Pokud se nechystáte bokashi džus ihned použít, dejte lahvičku do lednice. Čím méně vzduchu, tím lépe. Využijte co nejdříve.

TIP: Bokashi džus jako čistič odpadů

Protáhněte s ním odpady, slouží totiž jako prevence proti ucpání. Stejně jako pevný bokashi materiál je i tento výluh acidický – kyselý, má tedy nižší hodnotu pH. Své o tom ví naše zákaznice, která takto úspěšně čistila odpady v bytovém domě až v dalekém Singapuru. Inspirujte se našimi babičkami a zkombinujte ho místo octa s jedlou sodou.

Jak naložit s bokashi materiálem se dozvíte v článku Máme pro vás 7 tipů, jak naložit s Bokashi materiálem. Kdyby vás cokoliv zajímalo, neváhejte se přidat do facebookové skupiny Kompostování a Bokashi, prozkoumejte naše Bokashi FAQ nebo nám napište na poradime@kokoza.cz.

Zajímá vás více o bokashi? Poslechněte si náš podcast! 


Seriál příkladů dobré praxe podpořilo hlavní město Praha.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků