Exkurze za uzavřeným cyklem jídla ke kompostéru Rocket

Exkurze k Rocketu a Uzavřený cyklus jídla

Jak vypadá lokální zpracování bioodpadu v praxi? Přijďte se podívat na exkurzi ke kompostéru Rocket do Holešovické tržnice. Aktivita pro žáky základních škol kopíruje uzavřený cyklus jídla, který si děti vyzkouší na vlastní kůži.

Uzavřený cyklus jídla

Pěstování, jídlo a kompostování je nerozlučná trojice. Nejlépe se jim daří, když se pěkně propojí do tzv. uzavřeného cyklu jídla. 

Slupky, ohryzky, odřezky zeleniny a ovoce, zkrátka veškeré organické zbytky z kuchyně a zahrady nebo od svačiny, můžeme nechat snadno proměnit na přírodní hnojivo – kompost. Ten využijeme pro obohacení půdy živinami, třeba pro květiny, pěstování bylinek, ovocných keřů a zeleniny ve vyvýšených záhonech na předzahrádce, ve vnitrobloku nebo i na zahradě. Poté, co vypěstovanou zeleninu, ovoce a bylinky zpracujeme v jídlo, putují zbytky do kompostéru a kruh se tak uzavírá.

Ačkoli by se zdálo, že tato kouzelná formulka tří slov „uzavřený cyklus jídla“, tedy „pěstování – jídlo – kompostování“, je všem jasná, není tomu tak. Uzavřený cyklus jídla bohužel není samozřejmostí. V současné době je narušen právě proto, že se organická hmota nevrací do půdy, z níž jsme ji odebrali. V Čechách tvoří organické zbytky 30–40 % našich popelnic na směsný odpad, který dále putuje na skládky a do spaloven.

Potkáme se v Hale 22

Potkáme se v Holešovické tržnici v Hale 22, kde se nachází ovocné a zeleninové trhy. S žáky nakousneme téma bioodpadu a pak již může začít samotná hra. Ve skupinkách mají žáci za úkol proběhnout tržnicí a pokusit se do kyblíků od prodejců ovoce a zeleniny získat bioodpad. S Aničkou si všímáme, že většině skupin jeden kyblík nestačí a často přichází i s bedýnkou od trhovců plnou natí či zkaženého ovoce a zeleniny. I s takovým bioodpadem si poradí náš kompostér Rocket! 

Kolik bioodpadu jsme nasbírali?

A kolik bioodpadu žáci sehnali od trhovců za 15 minut? Je to i několik kilogramů v podzimní den, kdy je část trhů již zavřená nebo má vzhledem k sezóně omezený sortiment. Skupina páťáků přinesla za vymezený čas téměř 30 kg bioodpadu!

Bioodpad po zvážení ještě společně dotřiďujeme a čistíme jej od gumiček, plastových obalů a sáčků. Ty do kompostéru nepatří! Z 30 kg nasbíraného bioodpadu jsme zachránili navíc ještě 7 kg ovoce a zeleniny, které se daly ještě použít a nemusely se tedy vůbec vyhodit! Potraviny byly jen trochu potlučené nebo neměly ten „správný“ tvar. 

Hierarchie nakládání s odpady

Odpadový zákon definuje tzv. hierarchii nakládání s odpady. Předcházení vzniku odpadu zaujímá první příčku. Kromě neplýtvání potravinami, což jsme si názorně ukázali během dotřiďování bioodpadu, sem patří i lokální kompostování. Bioodpad z Haly 22 se kompostuje právě v elektrickém kompostéru Rocket, který se nachází v dochozí vzdálenosti v rámci areálu Holešovické tržnice.

Nakrmíme Rocket

Závěr exkurze patří elektrickému kompostéru Rocket, který společně s dětmi nakrmíme nasbíraným bioodpadem. Vysvětlíme si během toho kompostovací procesy a jak Rocket funguje. Princip uzavřeného cyklu jídla spojuje kompost, který z kompostéru Rocket vypadává v pravidelných intervalech v malých dávkách. 

Raketové hnojivo pro vaše rostliny 

Samotné zpracování v útrobách Rocketu trvá 2 až 3 týdny, poté ještě kompost pár měsíců zraje v dozrávacím boxu. Díky tomu má léčivé účinky pro půdu a poskytuje sílu pro růst vašich rostlin. Pamatujte, s kompostem je to jako s dobrým sýrem. Čím vyzrálejší, tím lepší!

Exkurze k Rocketu a Uzavřený cyklus jídla

Tento článek vznikl v rámci projektu Turning Food Waste Into Gold In Center Of Prague za spolufinancování Patagonia Prague.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků