Hnědá popelnice na bioodpad je v Praze od roku 2022 zdarma! Jak si ji zařídit?

Hnědá popelnice

Od ledna 2022 je hnědá popelnice díky Magistrátu hlavního města Prahy zdarma. Taky jste už po ní nějakou dobu šilhali? Pojďme se podívat, jak si ji objednat, co za bioodpad do ní patří a jak předejít případným poplatkům.

Pražané ročně vyprodukují více než 100 000 tun bioodpadu, jehož značná část do současnosti končila ve směsném komunálním odpadu. Praha si proto dala za cíl do roku 2030 snížit jeho objem minimálně o 60 % a nabídla svým občanům svoz slupek zdarma.

Hnědá popelnice a jak ji zařídit?

Celý proces je jednoduchý. Nejdůležitější je, že o popelnici na rostlinný bioodpad si může zažádat pouze vlastník nemovitosti. Tím může být jednotlivec či sdružení (například SVJ). Nájemník se musí domluvit s majitelem. Pro objednání popelnice stačí jen vyplnit online formulář nebo se zaregistrovat na zákaznickém centru Pražských služeb. Pro registraci je nicméně nutné mít již zajištěný svoz komunálního odpadu, a pokud tomu tak není, je potřeba se ke svozu přihlásit.

Hnědá popelnice a co do ní patří?

Biopopelnice mají 120 nebo 240 litrů a lze do nich vyhodit veškerý bioodpad rostlinného původu. Patří sem zbytky ovoce a zeleniny, odpad ze zahrady (listí, tráva, větve) a interiérových rostlin včetně zeminy, papírové čajové sáčky, kávová sedlina, piliny, hobliny, seno či sláma. Všechny slupky můžete házet do jedné z našich nádob na bioodpad, než je hromadně odnesete do popelnice.

A co naopak do popelnice nepatří jsou zbytky živočišného původu, skořápky od vajíček či ořechů, obalové materiály včetně těch označených jako kompostovatelné či biodegradabilní, tuky, oleje, podestýlka zvířat, chlupy, vlasy nebo mléčné výrobky. Třiďte bioodpad zodpovědně, vyhnete se tím zbytečným poplatkům!

Je to opravdu zdarma?

Praha vám poskytne zdarma popelnici se zámkem a dvěma klíči. Za co ale zaplatíte?

  • Za další klíče.
  • Za metry navíc. Je hnědá popelnice dál než 15 metrů od místa svozu? Je potřeba pro ni dojít do zamčeného domu? V takovém případě si připlatíte.
  • Za lajdácké třídění bioodpadu. Pokud do popelnice hážete, co tam nepatří, musíte si odvoz zajistit na své náklady.

Konkrétní poplatky vám sdělí Pražské služby. Napište jim na info@psas.cz nebo zavolejte na číslo 284 091 888 a nechte se přepojit na obchodní oddělení spravující vaši městskou část.

Kdy si bioodpad odvezou a kde končí?

Pro vaši hnědou popelnici si přijedou jednou za týden nebo za 14 dní. V případě zájmu o častější odvoz je potřeba se na podmínky zeptat Pražských služeb. Slupky se následně sváží do blízkých kompostáren, kde z nich vyčarují na živiny bohatý kompost. Pokud bude ale bioodpad znečištěn, skončí podle ing. Radima Poláka, vedoucího oddělení odpadů na pražském magistrátu, v bioplynové stanici, kde se plně nevyužije jeho potenciál.

Budeme rádi, pokud začnete bioodpad třídit, přestože stále více fandíme lokálnímu kompostování, které je z ekonomického a energetického hlediska šetrnější. Ale o tom zase někdy příště!

A proč má smysl třídit bioodpad? Dočtete se v tomto článku na našem blogu.

Kde se dočtete další informace?

Vznik článku byl podpořen v rámci projektu spolufinancovaném Magistrátem Hlavního města Praha

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků