Rocket neboli raketa (jak mu říkáme my) je malé kompostovací zařízení s kapacitou do 150 tun zpracovaného bioodpadu za rok. Rockety vyrábí britská společnost Tidy Planet, od které Rockety do České republiky přivážíme. Elektrických kompostérů typu Rocket je celá řada a liší se zejména kapacitou. Momentálně jsou v Praze dvě zařízení typu A900. Každé z nich má schopnost pojmout až 215 litrů bioodpadu denně. Za týden zvládne tento typ zařízení zpracovat přibližně 12–15 klasických hnědých popelnic (120 l) na biologicky rozložitelný komunální odpad.
Rockety (nejen) ve Francii zpracovávají i gastroodpad
Ze zahraničních zkušeností s kompostérem typu Rocket víme o možnostech zpracování nejen rostlinného bioodpadu, ale i gastroodpadu a kompostovatelného nádobí. V těchto oblastech vidíme jeho velký potenciál. Sami jsme se inspirovali využíváním Rocketů ve Francii. Ačkoliv zařízení pochází z Velké Británie, navštívíme nejprve Francii, ale podíváme se i do Británie a na další místa, kde jsou kompostovací zařízení Rocket využívána.
Francie
V roce 2020 jsme navštívili francouzskou firmu Les Alchimistes, abychom si ověřili, jak to může fungovat v praxi. Vizí Alchymistů je vracet organickou hmotu z bioodpadu zpátky do půdy. A to se nám moc líbí! Les Alchimistes vlastní síť malých kompostáren s Rockety, kam sváží na kolech či v náklaďácích biologicky rozložitelný odpad, včetně gastroodpadu z restaurací a školních jídelen, z blízkého okolí. Jejich cílem je mít síť menších kompostáren rozesetých po městech, tak aby se bioodpad zpracovával co nejvíc lokálně.
Výhodou tohoto přístupu je, že umožňuje předcházet vzniku odpadu v místě jeho vzniku (nebo alespoň poblíž). Les Alchimistes s každým klientem individuálně nastaví frekvenci svozů a kompostování může začít! Jelikož se jedná o lokální řešení, odpadá tak transport bioodpadu na velké vzdálenosti a náklady i emise s ním spojené.
Alchymisti mají rovněž vypracovaný motivační systém. Klient, který třídí bioodpad důsledněji, může dosáhnout na nižší tarif.
Jak jsme již nastínili výše, ve Francii zpracovávají pomocí Rocketů i biologicky rozložitelný odpad z kuchyní a stravoven, včetně gastroodpadu živočišného původu. Na každém z pracovišť nechali udělat důkladné testy prokazující hygienickou nezávadnost výsledného kompostu.
O naší návštěvě u Alchymistů v Paříži si můžete přečíst v našem článku: Pařížská inspirace: Jak do kompostování zapojit gastroprovozy? – Kokoza
Velká Británie
Rockety pocházejí z Velké Británie. Vyrábí a distribuuje je společnost Tidy Planet, která má kompostování a práci s organickým odpadem vepsané v genech. Vizí společnosti je poskytnout decentralizované řešení na zpracování bioodpadu a jeho přeměnu na kompost. Kompostéry Rocket nejrůznějších velikostí obsluhují několik sektorů. Nenajdeme je pouze v pohostinství, ale i na místech, jako jsou letiště či vězení.
Rockety pomáhají zpracovávat bioodpad, včetně potravinového odpadu na univerzitách v Oxfordu, Cambridge a Liverpoolu. V Liverpoolu se díky pořízení Rocketů rozběhla i kampaň, která de facto odstartovala třídění bioodpadu v kampusu. Do té doby končil bioodpad svou cestu ve směsi. Nyní se jim daří uzavírat cyklus jídla a kompost využívají k přihnojení zeleně v areálu kampusu.
V pohostinství pracuje Rocket například v michelinské restauraci Le Manoir aux Quatre Saisons v Oxfordshire. Kromě restaurace zpracovává bioodpad, včetně gastroodpadu, i z přilehlého hotelu a zahrad.
Zajímavostí je využití Rocketů na letištích, věznicích i dalších místech se zvýšenými bezpečnostními nároky. Díky lokálnímu zpracování organického odpadu je omezen svoz tohoto typu odpadu mimo areál, který může představovat i určité bezpečnostní riziko. Ve Velké Británii Rocket zpracovává potravinový odpad z restaurací na letišti Gatwick a také ve skotské věznici, kde je následně kompost využíván k obhospodařování půdy uvnitř areálu věznice. Práce s půdou a na zahradě patří k důležitým rehabilitačním programům v rámci věznice.
Norsko
Jeden z menších modelů přistál v roce 2020 v norském Bergenu. Do té doby byl veškerý bioodpad spalován spolu se směsným komunálním odpadem. Rocket se tedy stal jedním z prvních řešení kompostujících kuchyňský bioodpad v oblasti. Zpracování kuchyňského bioodpadu probíhá formou předplatného.
Obyvatelé, kteří se chtějí zapojit, dostanou kompostovatelné obaly, do nichž vkládají svůj bioodpad, a ten je svážen k Rocketu. Za odměnu si mohou vyzvednout kompost, který ze zařízení vypadává kontinuálně, jak je bioodpad kompostován. Kompost, který nevyužijí zpětně domácnosti, je využíván na kultivaci městské zeleně či lokálními farmáři na zemědělskou půdu.
Rockety za oceánem
I za oceánem, konkrétně ve Spojených státech, se kompostéry Rocket využívají pro zpracování gastroodpadu. Weyne Highland School v Pensylvánii díky environmentálnímu grantu pořídila Rocket A900 a ten nyní zpracovává potravinový odpad z menzy. Na třídění tohoto odpadu využívají speciální nádoby s dvojitým dnem a sítem, aby už na počátku došlo k oddělení přebytečné vlhkosti z gastroodpadu. Kompost z Rocketu následně využívají na školních pozemcích.
Rockety využívají i velké společnosti. Farmaceutická firma Merck pořídila ke svým největším pracovištím v New Jersey kompostéry Rocket, které zpracovávají gastroodpad z kafeterie. Rockety jsou umístěné v blízkosti stravovacího zařízení, takže je zpracování opravdu lokální a nevyžaduje přepravu.
Velký potenciál využití kompostérů Rocket leží na poli práce s městskou zelení. Domino Park v Brooklynu o rozloze 5 akrů využívá Rocket právě k tomuto účelu. Rovněž mohou ke kompostéru nosit svůj bioodpad, včetně kuchyňských zbytků, i rezidenti z blízkého okolí parku.
Kompostovací raketa v České republice
V provozu je v současné době jeden Rocket, který pod dohledem Kokozy zpracovává rostlinný bioodpad v Holešovické tržnici již od podzimu 2021. Od té doby v něm byly zkompostovány desítky tun rostlinného bioodpadu z ovocných a zeleninových trhů v Hale 22. Druhý Rocket, který pracoval ve firmě Lifefood, momentálně hledá nový domov a jeho stěhování a uvedení do provozu je naplánováno ještě na letošní rok. Těšíme se, až bude další zařízení pomáhat lokálně zpracovávat bioodpad.
Bude možné kompostovat gastroodpad pomocí Rocketů i u nás?
Tato otázka zatím zůstává bez jasné odpovědi, ale podnikáme kroky k tomu, aby to možné bylo. Momentálně jednáme se Státní veterinární správou a Státním zdravotním ústavem, abychom mohli pilotně otestovat redukci patogenních mikroorganismů během kompostování v Rocketu. Pokud tyto testy dopadnou dobře, budeme zase o kousek blíž k tomu lokálně zpracovávat i gastroodpad.
Tento článek vznikl v rámci projektu Turning Food Waste Into Gold In Center Of Prague za podpory Patagonia Prague.
Pro více informací si poslechněte podcast věnovaný tomuto tématu: