Jak se zbavit škůdců ve vermikompostéru

vermikomposter

Život ve vermikompostérech je velmi pestrý. Půdní edafon (= soubor živých organismů v půdě), představuje důležitou součást vermikompostu, i když je většinou okem neviditelný. Bohužel se k prospěšným živočichům občas připletou i otravní škůdci. Jak hmyzí padouchy rozpoznat od půdních hrdinů a jak se zbavit škůdců ve vermikompostéru?

Nejprve pomocí našich otázek zjistěte, kdo u vás bydlí, a blíže se seznamte s obyvateli vašeho vermikompostéru. Pokud skutečně půjde o škůdce, přečtěte si níže o vhodné terapii.

Rychlotest pro rozpoznání hmyzu ve vermikompostéru

  • Má křídla?
    • Podobá se drobnému komárovi? → Smutnice 😟😟
    • Je chlupatý? → Koutule 😟
    • Ani jedno.  → Octomilka 😟
  • Je drobný a leze?
    • Je bílý? → Chvostoskok 🙂
    • Je narůžovělý? → Půdní hlístice 🙂
  • Je drobný a téměř se nehýbe? → Roztoč 🙂
  • Vypadá jako světle hnědá pecka? → Žížalí kokon 🙂🙂

Kdo bydlí ve vašem vermikompostéru?

Smutnice (Bradysia paupera) 😟😟

Smutnice a její larvy
Smutnice a její larvy. Zdroj: pasti.cz

Smutnice jsou malé černé mušky (cca 2 mm), které milují světlo a často sedají na okna. Larvy smutnic jsou průhledně bílé s černou hlavičkou a jejich životní cyklus trvá přibližně 3 týdny. Mušky napadají také substrát pokojových rostlin a poškozují kořínky klíčících rostlin, proto je nutné se jich zbavit dříve, než se rozmnoží. Nejčastěji si je přineseme z obchodu spolu s rostlinami nebo se usídlí v substrátu pokojovek, které příliš zaléváme. První krok při jejich likvidaci je tudíž najít ložisko.

Jak se zbavit smutnic? Smutnice milují vlhkost, vyzkoušejte proto nejprve pilinovou terapii. Pokud nezabere, aspoň jste vermikompostér vysušili a připravili půdu pro parazitické hlístice, které parazitují v larvách smutnic. Nechte hlístice v kompostu řádit a zároveň přestaňte na 1-2 týdny krmit žížaly. Ideální čas na dovolenou!

Koutule skvrnitá (Clogmia albipunctata) 😟

Koutule a její larva
Koutule a její larva. Zdroj: biolib.cz

Koutule se do Česka dostala teprve před 10 lety a už neodešla. Jde o menší odpadní mušku (cca 4 mm) s hnědými křidélky a bílými tečkami.

Jak se zbavit koutulí? Moc toho nenalétají a raději si hoví někde na světle nebo v odpadních trubkách. Milují vlhkost a díky svému chlupatému tělíčku odolávají kapalným hubícím přípravkům, proto při jejich hubení doporučujeme pilinovou metodu jako v případě smutnic.

Octomilka obecná a japonská či asijská (Drosophila melanogaster a suzukii) 😟

Octomilka a její larva
Octomilka a její larva. Zdroj: cs.wikipedia.org

Octomilky jsou nejběžnějším škůdcem ve vermikompostéru. Mají žlutohnědé zbarvení, výrazně červené oči a domů si je přinesete spolu s ovocem, do kterého samičky nakladou vajíčka předtím, než plod uzraje.

Jak se zbavit octomilek? Většinou nad nimi vyzrajete za použití pilinové terapie, protože octomilky potřebují pro svůj vývoj vysokou vlhkost vzduchu. Pokud chcete být v prevenci důkladní, stačí, když před krmením žížal bioodpad zmrazíte nebo ho na chvíli dáte do mikrovlnky. Obě metody mušky spolehlivě vyhubí. Další tipy jak na octomilky si můžete přečíst v našem blogovém článku.

Chvostoskoci (Collembola) 🙂

Chvostoskok
Zdroj: genent.cals.ncsu.edu

Lezoucí bílé tyčinky ve vašem vermikompostéru jsou pravděpodobně chvostoskoci. Chvostoskoci patří do půdního edafonu a podílejí se na rozkladu organického materiálu. Nejsou tudíž škodliví a žížalám nevadí. Daří se jim ve vlhkých kompostech, ale po aplikaci kompostu na záhon se jejich populace často zmenší. Pokud se ve vermikompostéru přemnoží, doporučujeme množství chvostoskoků regulovat pomocí pilinové terapie.

Půdní hlístice (Nematoda) 🙂

Půdní hlístice
Zdroj: chaosofdelight.org

Tento druh hlístice je prospěšný pro půdní prostředí, proto ho ve svém vermikompostéru nechte. Jde o malé žížalky, které se podílí na mineralizaci půdy a přispívají k tvorbě humusu. Pokud by se vám zdálo, že se v kompostéru přemnožily, zkuste substrát trochu prosušit pilinami a vyčistit sběrnou nádobu.

Roztoči (Acari) 🙂

Sametka rudá
Sametka rudá. Zdroj: chovzvirat.cz

Roztoči podobně jako chvostoskoci jsou dalšími přirozenými rozkladači. Podle druhu se liší barvou – mohou být bílí, hnědí nebo červení – ale všichni mají společnou lásku k vlhkému prostředí. Jsou relativně neškodní, nicméně pokud byste se jich potřebovali zbavit, stačí na ně vytáhnout piliny.

Žížalí kokony 🙂🙂

Žížalí kokony
Žížalí kokony. Zdroj: prirodovedci.cz

Pokud nacházíte ve vermikompostéru hnědé pecičky, je čas jásat. Právě jste našli žížalí kokony! Jsou žlutohnědé, někdy trochu průhledné a tvarem se podobají malé pecce.

4 kroky, jak se zbavit škůdců ve vermikompostéru

  1. Nasaďte dietu
    Přestaňte krmit žížaly na cca 2 týdny.
  2. Začněte s pilinovou terapií
    Kupte si v hobby marketu, zverimexu nebo od vašeho truhláře piliny a v rukavicích je zapravte do vermikompostu. Navrch nasypte cca 2-5 cm vysokou pilinovou vrstvu, abyste zabránili muškám vylétat. Na vermikompost doporučujeme piliny zlehka přisypávat jednou týdně a posypat jimi také bioodpad při každém krmení. UPOZORNĚNÍ: Pilinová terapie slouží především jako prevence, ale může být účinná i na samém počátku výskytu škůdců. Pokud již došlo k jejich přemnožení, zkuste radikálnější metody (viz níže).
  3. Čistota půl zdraví
    V rámci prevence je důležité pravidelně otírat víko zespodu. Jde o místo, kde mušky rády kladou vajíčka. Také dbejte na to, abyste žížalí čaj nenechali stát ve sběrné nádobě několik měsíců. Pravidelně ho stáčejte a kohoutek proplachujte vodou. Někteří vermikompostáři dokonce nechávají kohoutek permanentně otevřený se sklenicí pod ním pro kontinuální sběr čaje.
  4. Použijte podložku proti muškám
    Pro příliš vlhký vermikompostér doporučujeme použít podložku proti muškám. Vyrábí se ze lnu a konopí a slouží k udržení ideální vlhkosti. Zároveň také zabraňuje muškám přístup k bioodpadu. Stačí ji umístit navrch vašeho kompostéru a máte vystaráno. Na našem e-shopu najdete podložku pro vermikompostér Urbalivepodložku pro City Worms, ale pokud máte jiný typ vermikompostéru, můžete podložku nahradit např. starým bavlněným ručníkem nebo jinou látkou z přírodního materiálu.

Když klasika nezabere a je třeba proti škůdcům radikálně zakročit

Občas je potřeba se uchýlit k drsnějším metodám. Nabízíme 3 možnosti ke zvážení:

  1. Nechte škůdce vymrznout
    V zimních měsících nechte napadený vermikompostér venku. Mušky nízké teploty nepřežijí, zatímco žížaly je pár dní vydrží. Počet dní záleží na venkovní teplotě – při nule to mohou být zhruba 2 dny, okolo 10 °C klidně několik dní. A pokud ani to nezabere nebo je zrovna léto, nezbyde vám nic jiného, než jako popelka všechny žížaly z vermikompostéru vybrat a pořádně je v sítku propláchnout. Zbylý materiál dejte na pár dní do mrazáku a kompostér mezitím důkladně vymyjte.
  2. Dopřejte žížalám sprchu
    Vyberte celý obsah vermikompostéru včetně žížal a dejte ho do nádoby (například 10 l plastový kbelík) s víkem, do kterého udělejte několik menších děr pro přísun kyslíku. Odstavte kýbl na pár týdnů a žížaly v prvních dnech odebírejte – vylezou si nahoru pod víko, tudíž by to mělo být snadné. Mušky v nádobě postupně vyhynou. Mezitím vermikompostér pečlivě vyčistěte a žížaly z kbelíku propláchněte vodou v sítku. Zbylý obsah kbelíku zakopejte do půdy nebo vyhoďte na zahradní kompost.
  3. Peřinový zábal
    Vezměte staré povlečení na peřinu a vermikompostér do něj zabalte. Mušky se tak nedostanou ven a uvnitř uhynou. Nezapomeňte také nasadit dietu a pilinovou terapii.

 

Náš tip: V Kokoze se nám osvědčila kombinace několika variant výše. V rámci prevence udržujeme naše vermikompostéry čisté a používáme také podložku proti vlhkosti a muškám. Jakmile máme podezření na výskyt mušek, nasazujeme dietu a přidáme větší dávku pilin.

Nové poznatky: Nedávno jsme zkoušeli parazitické hlístice v alginátových kapslích na smutnice a výsledek nás nadchl! Jsou o něco nákladnější (200 kapslí za 575 Kč je vhodné na nádobu o objemu 40 litrů, což odpovídá dvěma plným patrům vermikompostéru Urbalive), než ty klasické (5 ml za 155 Kč na 10 m2). Hlístice jsme vždy pro jistotu nasadili v kombinaci se 14ti denní dietou, pilinovou terapií a pravidlem, že 14 dní vermikompostér neotevřeme. Po dvou týdnech nezbyla ani jedna smutnice!

V rámci pokusu jsme také dělali výzkum mezi lidmi, ze kterého vyplynulo, že 66,7% respondentů bylo v boji proti různým typům škůdců za pomoci hlístic úspěšných.

Máte další tipy, jak na škůdce ve vermikompostéru? Nasdílejte vaše zkušenosti na info@kokoza.cz.

Vznik článku byl podpořen v rámci projektu spolufinancovaném Magistrátem Hlavního města Praha

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků