V květnu nás potěšila pozvánka paní Molnárové na Degustorium – Festival řemeslných potravin v Bratislavě. V Kokoze již delší dobu plánujeme do našich aktivit více zahrnout sousední Slovensko a v kanceláři se u nás vystřídal nejeden Slovák či Slovenka. Navíc na podzim otevíráme náš slovenský e-shop, abychom i zde šířili dobrou praxi v kompostování a pěstování ve městě. Doufáme proto, že milé pozvání na udržitelný festival v hlavním městě nebylo poslední.
Co si pod názvem Degustorium představit?
Třetí ročník festivalu se konal v nádherných prostorách bratislavské Staré tržnice. Za cíl si klade motivovat veřejnost k vědomému rozhodování při nakupování potravin tak, aby vnímali souvislost mezi tím, co nakupují a konzumují ve vztahu ke zdraví naší planety. Účelem je představit návštěvníkům komplexní pohled na řemeslné potraviny, seznámit je s filosofií Slow Food a trvale udržitelným zemědělstvím. Najdete zde stánky farmářů, řemeslných výrobců, profesionálů z oblasti gastronomie a odborníků na kvalitní potraviny i na další související témata.
Jak vypadá Slow market?
Přízemí bratislavské Staré tržnice hýřilo barvami různorodých stánků prezentujících to nejlepší z řemesla. Rolníci, vinohradníci, rodinné farmy a manufaktury zde prodávali nejen své produkty, ale i vlastní příběh. Mohli jste si zakoupit dřevěné mísy, keramické výrobky, domácí pesta, netradiční druhy čatní a marmelád, ochutnat koblížky či tradiční slovenské lokše. Většina produktů byla lokálních, spjatých se slovenskou kulturou, ale našli jste tady i několik zahraničních specialit, například pravý italský sýr gorgonzola servírovaný jako kopeček ve zmrzlinovém kornoutku. Návštěvníci se také mohli zeptat na proces výroby a položit základní kámen dlouhodobého vztahu zákazníka a výrobce.
Na Slow marketu je zkrátka kvalita hlavní prioritou. Všichni prodejci využívají tradiční ověřené postupy a jejich produkty jsou vyrobené trvale udržitelným přírodě blízkým způsobem s respektem ke zvířatům, místním komunitám, životnímu prostředí a biodiverzitě. Navíc zakoupením produktů na slow trhu za férové ceny lidé podpoří lokální ekonomiku, přispějí k trvale udržitelnému způsobu života, podpoří kulturní dědictví a získají kontrolu nad tím, co jí. Za každým produktem totiž stojí konkrétní osoba.
Festival Degustorium měl i edukační rozměr
Festival byl doplněn bohatým programem v podobě přednášek, workshopů, diskuzí, promítání a živého vaření. Škoda jen, že kvůli doznívající epidemii bylo letos méně účastníků, a proto byl program omezen převážně na hlavní pódium a workshopový koutek.
Celý den jste se také mohli vzdělávat v prvním patře. Nacházely se zde edukační stánky například o zdravém stravování ve školách se Skutočne zdravou školou, o fermentaci se Zuzkou Turanskou (Fermentina) nebo o regenerativním zemědělství, které si při svých aktivitách, klade za cíl obohacovat půdu. Náš stánek se samozřejmě věnoval pěstování a kompostování ve městě a s návštěvníky jsme si povídali o regeneračních účincích kvalitního (vermi)kompostu.
Ovce středem pozornosti
Hlavním tématem letošního ročníku a také úvodní přednášky bylo ovčáctví. Stejně tak se ho týkalo promítání filmu Ovčiarskou cestou, který přibližuje historii ovčáctví na Slovensku a valašskou kulturu. Skrze občanské sdružení Naša vlna jste se mohli přihlásit na workshop předení vlny nebo si alespoň vyzkoušet nějaký z nádherných ovčích modelů.
Uzavřený cyklus jídla ve Staré tržnici
Hned u vchodu nás přivítali krásně označené koše na tříděný odpad. Později jsme se také potkali s Pavolem Murinem, jedním ze členů občanského sdružení Aliancia Stará Tržnica, který nás provedl celým nádherným prostorem tržnice včetně ateliéru, azylu pro rostliny a sklepa, kde jsme s velkým překvapením uviděli známý elektrický kompostér GreenGood. V kompostéru probíhá kompostování potravinových zbytků i jednorázového nádobí ze všech festivalů, akcí a trhů v tržnici. Celý proces má na starosti místní správce kompostéru, který větší kusy nejprve nadrtí a poté ve vhodném poměru zkompostuje.
Už se moc těšíme na další ročník v roce 2023.
Festival Degustorium jsme navštívili v rámci projektu Uzavřený cyklus jídla v kavárně i restauraci financovaném Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.