Kompostovací toaleta: Co to je a proč ji potřebujete

Separační toaleta

Zapomeňte na nouzové kadibudky na táborech, kompostovací toaleta může být elegantní řešení na místech, kam byste klasický splachovací záchod jen těžko instalovali. Jak fungují, kam se hodí nejvíce a co s jejich výstupem?

Cesta do pravěku nebo budoucnosti?

Kompostovací toaleta je ekologické, alternativní řešení ke klasickým splachovacím toaletám. Myšlenka kompostování lidských výkalů není žádnou novinkou. Již starověké národy na území dnešní Indie a Číny používaly výkaly pro vyživení půdy a i v 21. století mají kompostovací toalety své místo. Stačí se podívat do skandinávských zemí, kde má kompostování obecně dlouhou tradici. A právě z Finska dovážíme kompostovací toalety od rodinné firmy Biolan.

Žádné splachovadlo zde nehledejte

Kompostovací toaleta funguje zcela bez vody, a proto ji řadíme do kategorie suchých toalet. Funguje podobně jako kompostér, akorát místo rostlinného bioodpadu pracujeme s lidským odpadem – močí a výkaly, které představují dusíkatou složku. Aby kompostovací proces dobře fungoval, je potřeba dodat uhlík, a to v podobě suchého sypkého materiálu.

Výrobci kompostovacích toalet dodávají již připravené zásypové směsi (směs borové kůry, mechu a biouhlu), ale lze použít např. hobliny, které mají dobré absorpční a desinfekční účinky. Toaleta se tedy po vykonání potřeby nesplachuje, ale zasypává. Zásypová směs může být u modernějších toalet integrována v zásobníku přímo v toaletě, kdy páčkou spustíte dávkovač. U jednodušších kompostovacích budek najdete obvykle nádobu s hoblinami a naběračkou.

Schéma separační a průsakové toalety
Schéma separační a průsakové toalety. Zdroj: eshop.kokoza.cz

Separační nebo průsaková toaleta?

Kompostovací toaleta může mít různé podoby, od těch velmi primitivních až po designové nebo dokonce se žížalami! Z dlouhodobého hlediska se osvědčuje separační typ toalet, který pomocí separačního prkénka oddělí pevnou složku od tekuté. Separace těchto materiálů pomáhá získat dva různé výstupy, s nimiž se pracuje lépe než s kejdou. U separačních toalet je nutné, aby uživatel vždy seděl, a moč tak mohla odtékat do správného zásobníku v přední části toalety. U průsakových toalet jde vše do společného zásobníku, který je obvykle zasazen pod podlahu. Tekutá složka prosakuje skrze průsakovou desku a je dále odváděna pomocí trubky do sběrného kanystru.

Vhodná na chatu, do hor i na zahradu

Kompostovací toalety jsou vhodné především tam, kde chybí inženýrské sítě a přívod vody. Hodí se ale také na místa, kde chceme šetřit přírodní zdroje, respektovat přírodní ráz a možnosti daného místa bez zbytečných zásahů a plýtvání vodou, např.:

  • rekreační místa
  • chaty a chalupy
  • nízkoenergetické, alternativní budovy, tiny house
  • odpočívadla
  • horské a lesní stezky
  • vinné sklepy
  • polní chatky
  • komunitní zahrady
  • lesní školky
  • místa pro dětské tábory
  • rozvojové země
Kompostovací toaleta od Biolan
Průsaková toaleta Biolan. Zdroj: biolan.com

Výstupy z toalety lze použít jako hnojivo

Separovanou moč lze využít jako dusíkaté hnojivo. Před použitím je však důležité ji nechat několik týdnů (cca 4-8 týdny) odstát a následně ředit vodou aspoň 1:1. Vyprazdňování zásobníků s pevnou složkou se nemusíte bát, není to nic strašného. Díky zasypávací směsi jsou výkaly pěkně obaleny a zápach je minimální. Tento materiál můžete ještě proložit hoblinami, štěpkou nebo slámou a poté ho nechat několik týdnů dozrát v dozrávací kóji zahradního kompostéru. Výsledný kompost je vhodný ke stromům, keřům nebo okrasným rostlinám.

Zaujaly vás kompostovací toalety nebo váháte, jestli si toaletu pořídit? Pro více informací se na nás neváhejte obrátit na info@kokoza.cz. Rádi vám odpovíme na vaše dotazy.

Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků