Kompostovací výzva: zvažte váš bioodpad a vyhrajte vermikompostér Urbalive

Každý z nás vytváří přibližně 100 kg biologicky rozložitelného odpadu ročně, přičemž se jedná převážně o bioodpad z kuchyně a ze zahrad. Z celkového množství našeho odpadu to pak tvoří zhruba 40 %. Tyto zbytky však bohužel často končí ve spalovnách a na skládkách, kde dělají neplechu. Pomozte nám tohle změnit.

 

V rámci Mezinárodního týdne kompostování (International Compost Awareness Week) jsme si pro vás připravili další kompostovací výzvu od 2. do 8. května, abychom co nejvíce lidí inspirovali k třídění organických zbytků a ukázali jim, že to není až taková věda. Všichni zúčastnění se navíc automaticky zařadí do soutěže o vermikompostér Urbalive

Cílem výzvy není vyprodukovat co nejvíce bioodpadu, ale zmonitorovat a poukázat na to, kolik bioodpadu domácnosti či pracoviště generují, a tím upozornit na důležitost a jednoduchost separace bioodpadu, jeho přeměnu na kompost a vrácení do půdy.

Jak se zapojit? 

 1. Od 2. do 8. 5. 2021 třiďte bioodpad do misky s víčkem, kyblíku, nádoby na bioodpad nebo třeba použitého papírového sáčku od pečiva. 
 2. Podle velikosti jednou za dva až tři dny zvažte bioodpad na kuchyňské váze, záleží na množství.
 3. Zapište si výsledné číslo do připraveného bloku, tabulky na lednici, počítače či telefonu.
 4. Do 12. 5. 2021 vyplňte náš dotazník, kde uvedete výslednou gramáž zváženého bioodpadu.
 5. Vyplněním dotazníku budete automaticky zařazeni do soutěže o designový vermikompostér Urbalive. 
 6. Do výzvy se můžete připojit kdykoliv v průběhu týdne, není nutné měřit od prvního dne.

 

Co můžete kompostovat? 

 • Zbytky od ovoce a zeleniny 
 • Kávová sedlina a čajové lístky
 • Zbytky květin a rostlin 
 • Zemina, posečená tráva, listí 
 • Dřevní štěpka, větve, hobliny, kůra
 • Ruličky od toaletního papíru, plata od vajíček

Pokud se chcete dozvědět o kompostování více, sledujte také naše profily na FacebookuInstagramu, kde plánujeme celý týden publikovat spoustu užitečných rad. Případně se můžete podělit o vaše fotografie, jak třídíte bioodpad. Stačí, když je označíte #zijukompostyl nebo #kompostujuskokozou a my je rádi přesdílíme. Naše odbornice na kompostování jsou také připraveny zodpovědět všechny vaše zvídavé dotazy, stačí napsat na info@kokoza.cz

Přejeme radostné kompostování! 


Tento článek vznikl v rámci projektu Mezinárodní týden kompostování, který je spolufinancován Ministerstvem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Zaujal Vás tento projekt? Sdílejte ho s ostatními!

Související články

Zpět na stránku článků